- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

agapi özetiSarah Jio’nun diğer kitaplarıyla bir kıyaslama yapacak olursak burada geçmişte yaşanan gizemin, aşkın sırları çözülmeye çalışılmıyor. Çok daha farklı bir macerayla karşılaşıyorsunuz. Anlatılanların gerçeğe yakın olmaması beklentilerinizi karşılamayabilir.

Jane yirmi dokuzuncu yaş gününü kutlamaya yakın bir mektup [1] alır. Mektupta Jane’nin aşkı görebilme yeteneğinin olduğu ve daha fazla bilgi almak için mektupta yazılı adrese gelmesi gerektiği yazar. Çocukluğundan beri görme sorunu yaşayan bu sebeple de doktora giden Jane mektup karşısında çok şaşırır. Ne yapacağını bilemez. En sonunda Jane merakına yenik düşer ve en yakın kız arkadaşıyla belirtilen adrese gider. Onları Colette adında bir kadın karşılar ve ona özel yeteneğini anlatır.

Jane doğduğunda hastanede olan Colette, Jane’nin annesinin babasına olan vefasını, aşkını görür ve bunu devam ettirecek kişinin Jane olduğunu düşünerek bu yeteneği ona da verir. Jane’nin yaşadığı görme bulanıklığının nedeni de budur. Jane ne zaman birbirine aşık bir çift görse görüşü bulanıklaşır. Colette bu yeteneği verir; ama Jane’nin aşık olabilmesi için otuzuncu yaş gününe kadar aşkın altı türünü tanımlamasını ister. Eğer ki tanımlayamazsa Jane ömür boyu aşık olamayacaktır. Jane bu durumu kabullenmekte zorlanır; ama kadının dedikleri de doğrudur. Çünkü ne zaman aşık çift görse görmesi bulanıklaşır. Jane artık çevresindekileri gözleyip aşkın altı türünü tanımlamaya çalışır.

En yakın arkadaşını, abisini, bu arada Jane’nin çiçekçi dükkanı vardır. Burada çalışan yardımcısını gözler. En yakın arkadaşına hep imrenerek bakan Jane onun eşine deliler gibi aşık olduğunu ve çocuklarıyla mutlu mesut bir aile olarak yaşadıklarını düşünür. Oysa zaman geçince Jane’nin arkadaşı kocasını karşı komşusuyla aldatır. Çiçekçi dükkanında yanında çalışan elemanı da evli bir adamla görüşmeye başlar. Bu ilişkileri gözlemleyen Jane’nin kafasında aşkın tanımları oluşmaya başlar.

Bu arada Jane’nin bir görevi daha vardır.  Bu yeteneğini bir başkasına da aktarması gerekir. Bu kişiyi nasıl belirleyeceğini Colette’ye sorar; Colettte de o kişi doğunca hissedeceğini söyler. Jane de yakın kız arkadaşlarından birinin kızı olur ve o bebeğin o kişi olduğunu hissederek yeteneği ona da verir. Jane aşkın [2] altı halini şu şekilde tanımlar ve kitaptaki kahramanlardan kimin hangi aşk türüne girdiğini anlatarak görevini tamamlamış olur.

Eros: Gerçek aşk [3] diyebileceğimiz hem duygusal olarak hem de fiziksel olarak tutku içeren bir aşktır. Biri olmadan yapamayan ve her an birbirlerine aşklarını sunan aşıkları temsil eder. Birçok insana göre aşkın tek türüdür ve gerçek aşktır.

Ludus: Ego tatmini gerektiren bir aşk türüdür. Kişi karşısındakini bir hedef olarak görür ve onu elde etmek ister. Bunu bir oyuna dönüştürür ve onu elde edene kadar kendini aşık olduğu düşünür. Elde ettiği anda aşık büyüsü de ortadan kaybolur. Genel de kısa dönem ilişkileri anlatan bir aşk türüdür.

Storge: Kadın ve erkek dost olamaz söylemini destekleyen aşk türüdür. Bir anlamda kadın ve erkek arasındaki dostluğun bir ileri adımıdır. Arkadaşlıktan türeyen bir aşk türüdür ve birbirine yakın iki arkadaşın zamanla güven ve bağlılığın getirdiği hisler ile kendilerini aşık sanmalarıdır.

Mania: Takıntılı aşk diyebileceğimiz aşk türüdür. Sahiplenmek üzere kurulmuştur ve kıskançlığın en fazla olduğu aşkı temsil eder. Sevgiden daha çok sahip olma dürtüsü ön plana çıkar.

Pragma: Mantık aşkı dediğimiz aşk türüdür. Sevgi ve tutkudan daha çok mantık ve saygı ön plana çıkar. Karşılıklı çıkar ilişkisi türünde olan ve ortak noktaların yönlendirdiği aşk türüdür.

Agape (Agapi): Aşkın en saf hali de diyebiliriz. Birçok insana göre de gerçek aşktır. Çift taraflı olması gerekmez. Karşındakini herhangi bir koşula bağlı olmadan, karşılıklı olsun olmasın, her şekilde sevmektir. Genelde tek taraflı aşklara verilen isimdir.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

İlk görüşte âşık olabilirsiniz. Fiziksel bir çekime kapılarak âşık olabilirsiniz. Tutku ve ihtiras dolu bir serüvene çıkabilirsiniz. Paylaşımlarınız üzerinden aşka tutunabilirsiniz. Hiçbir bağlayıcılığı olmayacak şekilde de aşkı tanımlayabilirsiniz. Peki gelecek planlarınızla uyumlu bir aşka ne dersiniz? Ya da belki ölümsüz aşkı bulursunuz. Aşkın altıncı hali agapiyi… Onu “o” olduğu için seversiniz ve asla vazgeçmezsiniz.

EROS: Hem fiziksel hem duygusal aşk. Aşkın bu türü tutkuyla doludur.
LUDUS: Bir oyun gibi oynanan aşk. Aşkın bu türünün en önemli parçası eğlencedir. Çiftler, bir araya gelmekten, karşısındakini etkileyip cezbetmekten hoşlanır. Ancak uzun süreli bağlılık sözü yoktur.
STORGE: Arkadaşlıktan doğan ve desteğe dayanan aşk. Güven dolu ve bağlılık gerektiren bir aşktır.
MANIA: Saplantılı aşktır. Duygusal iniş çıkışlar, kıskançlıklar hâkimdir.
PRAGMA: Kalbin değil aklın kontrol ettiği aşktır. Çiftler seveceği kişiyi mantığıyla seçer, kendisiyle benzer ilgi alanları, ortak değerleri olan birini arar.
AGAPI: Özverili, fedakâr, koşulsuz, bencil olmayan aşktır. Kişi kendini sevdiğine adar, karşılığında hiçbir şey beklemeden verir. Onu ‘o’ olduğu için sever.

Kitap Bilgileri

Adı: Agapi
Yazarı: Sarah Jio
Sayfa Sayısı: 280
Yayınevi: Pena Yayınları
Basım Yılı: 2015

“Sarah Jio” - Hakkında Bilgi

1978-1983: Fransız usulü örülmüş saçlar. Sıcak çikolatalı kurabiyeler. Böğürtlen toplamak. Muhteşem Noeller. Disneyland’a olan ziyaretler. Süslenmek. Salıncaklar. Kurnazlıklar. Mutlu çocukluk yılları.
1983-1988: “A Tug Boat’s Dream” adındaki ilk kitap. Büyük kazak ve kemeri ile taytlar. Pijama partileri. Lisa Frank çıkartmaları. Buz pateni… İlk aşk. Ayrıntılarını erkek kardeşiyle düzenlediği bir günlük…
1988-1993: Oğlanlar. Ortaokul pişmanlıkları. Paten. Tenis. Daha kötü saç stilleri. California Depremi ve hayatta kalma mücadelesi. Şişede bulunan bir mesaj. Fazlaca Fettuccine Alfredo yemek. Yeni bir ev.
1993-1996: Müzik grubu yılları. Punk dinleyen, tuhaf saçlı erkek arkadaşı ve şok içindeki anne. Kırılmış bir kalp. Platin sarısına boyanmış kısa saçlar. Oğlanlar. Özel okul. Tenis. Meksika. Münazara ekibi. 1969 model yeşil Wolkswagen. Nancy Drew hayranlığı. Hayaller.
1996-2000: Kolej yılları. Gazetecilik. Kanada’ya yolculuk. Üç part-time iş. Hayatımın aşkıyla tanışmadan önce Calvin Klein iç çamaşırları modeli. Alaska’da tatiller. Seattle’de ilk daire. Ruhunu arayışı.
2000-2005: Meşgul yıllar. Evlilik. Tahiti’de balayı. Ev dekorasyonu. Bahçe işleriyle uğraşma. Zilyon tane makale. Adını O, The Oprah Magazine’de gördüğünde açılan şampanya. İlk kitabı Yayınlanmadı. Büyükbabasının ölümü. İlk bebeğin heyecanı.
2005-2012: Bebeklerinin ve kitap [4]larının yılıydı. Yeni bir ev alındı. Mutfak yeniden düzenlendi. İlk bebeği doğdu, adı Colic. Uyku yoktu, ağlamalar, ağlamalar… Organik bebek mamaları… Ve ikinci bebek de doğdu. Yeni bir roman yazdı. Sevgili büyük annem öldü. Edebiyat Ajansı ile anlaşma yapıldı. İlk Amerika’da, sonra 14 ülkede kitabım yayınlandı. Üçüncü bebek de doğdu. Üçüncü ve dördünce romanları da yayınlandı. İmza günleri. Bebeklerimle birlikte.. Üç oğlan da altı yaşının altında. Çok fazla kahve, arasıra da şarap. Yeni bir ev alındı. Büyük bir buzdolabının hayali ve kilidi olan ofis gerçek oldu. Beşinci romanı da yayınlandı. Büyük hayaller, sağlık, minnettarlık.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/agapi-sarah-jio-ozeti/

URLs in this post:

[1] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[2] aşkın: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

[3] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/ask/

[4] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.