- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

Evlilik, hem insanın varlığını devam ettirmesinin doğal bir parçası hem de cenab-ı Allah’ın emrettiği bir birliktelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram, kuşkusuz sadece aynı evi paylaşma, ev arkadaşlığı etme ile özetlenemez. Bir ömrü, sonsuza dek aşk ile paylaşmak ve aynı zamanda inancının, doğasının, sorumluluklarının gereğini yerine getirme bilinciyle birlikte hareket etmek paydasında buluşunca; evliliği kutlu ve yüksek bir yaşam biçimi olarak ele almak gerekir.

Kitap [1], son zamanlarda ilgi çeken bir tarzda evlilikte kadınların ve erkeklerin sorumluluklarını iki farklı gözden, cinsiyetten ve taraftan ele almaktadır. Erkeklerin gözüyle evlilik kavramı, sorumluluklar, kadınlardan beklentiler ve çocuk [2]larımıza, yuvamıza olan bağımız yazar Ahmet Bulut tarafından Mavi sayfalı kısımlarda verilmektedir. Bu bölüm, kitabın yaklaşık yarısı hacmindedir ve içerisinde yirmiye yakın başlık içermektedir.

“Erkek Olarak Ben”, “Niçin Evleniyoruz?”, “Çeyiz Sandığı”, “Biz Bir Aile Olduk”, “Hani Söz Vermiştin?” ve “Ergenlik Dönemindeki Bir Çocuğun Babası Olmak” gibi başlıklar altında, genç bir erkeğin evlilik [3] çağına geldiğinde hissettiği duygular, eş seçiminde dikkat etmesi gereken hususlar ve evlilik kurumunda üzerine düşen sorumluluklardan bahsedilmektedir. Özellikle evliliğin ilk yıllarında karşılaşılan sorunlar karşısında takınmaları gereken tavırlar ve eşlerini mutlu etmeleri için yapmaları gerekenler konusunda, dört çocuklu bir baba olarak Ahmet Bulut tarafından deneyimler paylaşılmıştır. roman özetleri [1]

Kitabın ikinci kısmı, büyük oranda aynı başlıkları taşıyan; fakat kadınların gözünden evlilik kavramını ve evlenme sürecini ele almaktadır. Pembe sayfalı bu bölüm, Gülseren Gümüş tarafından kaleme [4] alınmıştır; ki kendisi yazar Ahmet Bulut’un yakın bir arkadaşıdır. Evlenme çağına gelen kızların yaşadığı tedirginlikler, evlilikten beklentiler ve evliliğin ilk yıllarında kadınların nelerle karşılaşabileceğine dair deneyimler paylaşılmıştır.
Özellikle kadınların, evlenmeden önce eşleri tarafından verilen sözlerin yerine getirilmemesinden muzdarip olduğu örnek olaylar gösterilmiştir. Kuşkusuz her genç kızın hayali olan gelinliği giymenin heyecanını, sonsuza dek aşk [5] ile yaşayabilmek ve eşleri ile bir ömür boyu dünya [6]daki cenneti yaşayabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalara da temas edilmiştir.

İki yazarın da konuları ele alırken, dinimizin gereklerine uygun davranmamız gerektiği konusundaki hassasiyetleri dikkati çekmektedir. Allah (c.c.)’ın emirlerine ve Hz. Muhammed (s.a.v)’in sünnetine uyarak, doğru bir evlilik yaşamı sürmenin ipuçlarını veren yazarlar, aile olmanın en başlı gereklerinden birinin de Allah’a hayırlı evlatlar yetiştirebilmek olduğuna dikkat çekmektedir. Gülseren Gümüş’ün konuları ele alış tarzı, Ahmet Bulut [7]‘un kaleminden çıkan cümlelere göre daha şiirsel ve duygusaldır. Ahmet Bulut, realist bir bakış açısı ile evlilik sürecini ve önerilerini daha tatbiki mümkün biçimde sunmuştur.

orkun imza
Orkun KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Erkek: İnsanın dünyadaki cennetidir yuvası. Ben seninle cennetimi kurmak istiyorum. Cenneti dünyama taşımak istiyorum.

Kadın: Var Eden, bizi birbirimiz için yarattı. Ben bende olmayanda seni buldum. Bende olmayanlara teslim oldum.

Bir tarafta ailesini koruyan ve idare eden, mantığın sesi erkekler; diğer tarafta ise şefkatiyle yuvasına sevgi aşılayan, kalbin sesi kadınlar… Ahmet Bulut’un Gülseren Gümüş’le birlikte kaleme aldığı Aşkın Ev Hali, hem kadın hem de erkek bakış açısına yer verirken, eşleri birbirine yakınlaştırarak cennet gibi bir yuva sunuyor. Çift renkli baskısı, özel renkli kâğıdı, illüstrasyonları ve zenginleştirilmiş içeriği ile Aşkın Ev Hali [8] sonsuza dek aşk için bir başucu kitabı.

Kitap Bilgileri

Adı: Aşkın Ev Hâli
Yazarı: Ahmet Bulut – Gülseren Gümüş
Sayfa Sayısı: 208
Yayınevi: Timaş Yayınları
Basım Yılı: 2011

“Ahmet Bulut” ve “Gülseren Gümüş” - Hakkında Bilgi

Ahmet Bulut: 1971 yılında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi Karaköy köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Bayramiç İmam Hatip Lisesi’nde okudu. 1991-1996 yıllarında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu. 1997-2003 yıllarında Gaziosmanpaşa İlim Kültür ve Çevre Derneği, Gazi Mahallesi Riyaz Çevre Derneği, Bakırköy Vera Ahlak Kültür ve Çevre Derneği, Sanayi Mahallesi Kardelen Çevre Derneği’nde haftalık seminerler verdi. 2003-2006 yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu bir turizm şirketinde Hac ve Umre organizesi yaptı. 2005-2006’da Akra FM’de “Son Peygamber” programını hazırladı. 2006 yılında hacda Mekke ve Medine’deki namaz coşkusundan etkilenerek ülkemizde namaz bilincini geliştirmek amacıyla “Namazla Diriliş” programını başlattı. “Namaz Gönüllüleri Platformu”nun kurulmasıyla Türkiye genelinde “Namazla Diriliş” programlarını organize etti ve bu programlara panelist olarak katıldı. Hilal TV, Dost TV, TV 5, Kanal A, Moral FM, Radyo 7 başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel TV ve radyo programına katıldı. Şu an Hilal TV’de pazartesi akşamları yayınlanan “Namazla Diriliş” programını hazırlayıp sunuyor. “Namaz Dirilişe Çağrı” ve “Ramazanı Nasıl İhya Ederim?” isimli iki eseri bulunmaktadır.

Gülseren Gümüş: 1973 yılında Almanya’da doğdu. Özel Engelliler Lisesi’nden mezun oldu. Mesleğinden malulen emekli oldu. 2004 yılında ev ortamında başlattığı çocuk eğitimi ve yardımlaşma etkinlikleri sayesinde 2007 yılında Güldeste Dayanışma Derneği’ni kurdu. Çocuk eğitimi alanında geliştirdiği projeler sayesinde resmi eğitim kurumu statüsünü aldı. 2011 yılında, kendi hayatını kaleme aldığı “Engel Duvarı” kitabının ardında “Bizim Çocuklarımız” kitabı yayınlandı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

URLs in this post:

[1] Kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[2] çocuk: https://www.cokbilgi.com/yazi/ataturkun-cocukluk-anilari/

[3] evlilik: https://www.cokbilgi.com/yazi/evlilik-sozleri-kutlama-ve-teklif-guzel-sozler/

[4] kaleme: https://www.cokbilgi.com/turkce-kalem/

[5] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/ask/

[6] dünya: https://www.cokbilgi.com/yazi/dunya-dilleri-yeryuzundeki-diller/

[7] Ahmet Bulut: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Ahmet-Bulut/

[8] Aşkın Ev Hali: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.