- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

bilinmeyen bir kadının mektubu, stefan zweig özetiÜnlü bir yazar olan Bay R. Viyana’dan dönerek ve ev arar. Bir apartman dairesinde ev bulur; kendisinden önceki kiracılar sorunludur. Bu sebeple önceki kiracının taşınıp yerine tek başına yaşayacak bir yazarın gelmesi apartman sakinlerini mutlu eder. Bay R.’nin karşı dairesinde on üç yaşlarında bir kız annesi ile beraber yoksul bir yaşam sürer. Genç kız küçük [1] yaşlarda babasını kaybetmiştir.

Genç kız [2] yazarı gizliden gizliye takip eder. Yazarın uşağını görür, bazen ona yardım etme bahanesiyle yazarın evine girme imkanı bulur. Odasını uşağa çaktırmadan inceler. Kız yazarı nerde görse nutku tutulur, ter basar, heyecanlanır. Gencecik kız yazara aşık olur. Bazen gece yarısı yazarın kolunda bir kadınla eve geldiğini görür ve üzülür. Yazarın kendisini fark etmesini ister; ama o da bir türlü fark etmez.

Zaman geçer genç kızın annesinin yanına İnssbruck’tan bir akrabaları olan adam gelir. Birkaç gün kalır; sonra annesi varlıklı olan bu adamla evlenerek İnssbruck’a yerleşeceklerini açıklar. Genç kız perişan olur. Yazarı bırakıp gitmek istemez. Gece [3] onu görebilmek için kapının hemen yanındaki betonda üstünü bile örtmeden onun ayak seslerini duymak için bekler. Yazar gelmez. Günü gelince İnssbruck’a giderler. İki yıl geçer; ama kız oraya alışmaya çalışmaz. Orada dışarı çıkmaz. Bir yolunu bulup tekrar Viyana’ya döner. Tanıdıklarının sayesinde mağazada çalışmaya başlar.

Mağazadan çıkar çıkmaz yazarın evinin önüne koşup onu bekler. Birkaç gün geçer ve yazar sonunda kızı fark eder. Onu kahve içmeye davet eder. Kız nazlanmadan kabul eder. Sonra başka birgün için yemek yemeye karar verirler. Yemek sonrası yazarın evine giderler. Üç kere daha yazar ve kız beraber olur. Kız hamile kalır; yazarın bundan haberi olmaz. Kız bebeğinin olduğunu öğrenmesinler diye işten de ayrılır, parasız kalır. Kimsesizler evinde birçok kadının olduğu yerde sefalet içinde doğum yapar. Bakar ki bu iş böyle olmaz. Çocuğunun iyi şartlarda yaşaması için zengin adamlara para karşılığında vücudunu satar.

Hiçbirine aşık olmaz, onların evlilik [4] tekliflerini reddeder. Hep yazara aşk doludur. Hatta yazarla birkaç kez karşı karşıya gelirler. Yazarın kendisini tanıyacağı anı sabırsızlıkla bekler; ama yazar tanımaz. İş adamıyla bir eğlence merkezine giderler, oraya yazar da gelir. Artık kadın arzulanır birisi olmuştur, bakımlı ve alımlıdır. Yazar kadından gözlerini alamaz. Dışarıda buluşurlar. İş adamını orada bırakan kadın yazarla yazarın evine gider. Yazar [5] orada da onu tanımaz. Kadın perişan olur. Hiçbir şey söylemez. Yazar seyahate çıkacağını ve dönüşte onu arayacağını söyler.

Kadın umutla bekler, arayan soran olmaz. Bu arada oğulları vefat eder. Kadın oğlunun başucunda yazara uzunca mektup [6] yazar. Seyahatten dönen yazar mektuplarına, bildirimlerine bakar. Birçok şeyi okumadan kenara koyarken bu mektup ilişir göz [7]üne ve açıp okur. Okuduklarına inanamaz. Hatırlamak ister; ama zihni hep bulanık kalır. Kadın kendini belli etmemek için adını da yazmaz ve mektubun sonunda yazarın bu mektubu okurken artık kendisinin de hayatta olmayacağını yazar.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920’li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun “gönderen“inin adı yoktur.

Mektubun başında tek bir hitap vardır: “Sana, beni asla tanımamış olan sana“. Kadın büyük tutkusunu hep bir “bilinmeyen” olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde “taraflar” değil, sadece tek bir “taraf” vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda “mutlak aşk [8]” kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!

Kitap Bilgileri

Adı: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Yazarı: Stefan Zweig
Sayfa Sayısı: 68
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Yılı: 2018

“Stefan Zweig” – Hakkında Bilgi

Avusturyalı yazardır. Varlıklı bir Yahudi ailesinden gelmenin olanaklarını iyi kullandı; Berlin ve Viyana’da merak duyduğu her dalın öğrenimini izledi. Renkli geziler yapma fırsatlarını da buldu. 1919-1934 arasını da Nazizmin gelişimini, yayılmasını Salzburg’dan izleyerek İngiltere’ye geçti. Savaşın ikinci yılında olabildiğince uzağa kaçabilme güdüsüyle Brezilya’ya kadar uzaklaştıysada Hitler’in uzun süren zaferleri moralini bozduğu için sarılacak umut kalmadığını sandı, ikinci eşiyle birlikte canına kıyarak yaşamına son verdi.

Şiir ve oyun denemelerinden romana geçti: Acımak (Ungeduld des Herzens dilimize ilkin Merhamet adıyla çevrilmişti) 1938. Asıl ustalığını anlatı türünde gösterd: Amok (1922), (Dağınık Duygular) , Satranç Oyuncusu 1942. Sonunda kendine özgü anlatı türünü buldu. Drei Master (Üç Büyük Adam), Dostoyevski, Balzac, Dickens (1920); İnsanlık Tarihinde Yıldızın Parladığı Anlar (Sternstunden der Menschheit) 1927, Vertaine (1905), Verhaeren (1910), Romain Rolland (1920), Fransız İhtilâlinde Bir Politikacının Portresi; Fouche(1929), Marie Stuart (1935), Marie Antionette (1932), Hölderlin, Kleist, Nietsche 1925.

Avrupa kültür [9]üne kökünden yakın olma şansına erişmiş bir yazı ustalığı ve çağdaş psikolojik (Freud) yöntemlerin ışığıyla canlandırdığı her kişinin iç dünyasını aydınlattı; bilinç derinliklerine, kişilik ipliklerine yaklaşmayı başardı. Die Welt der Gestern (Dünün Dünyası) adlı özyaşamsal anlatısı, anılara dönük özlemleri ölümünden sonra yayımlanınca dünyanın bütün dillerine çevrildi.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bilinmeyen-bir-kadinin-mektubu-stefan-zweig-ozeti/

URLs in this post:

[1] küçük: https://www.cokbilgi.com/yazi/kucuk-unlu-uyumu/

[2] kız: https://kitap.cokbilgi.com/roman/trendeki-kiz-paula-hawkins-ozeti/

[3] Gece: https://kitap.cokbilgi.com/roman/olaganustu-bir-gece-stefan-zweig-ozeti/

[4] evlilik: https://www.cokbilgi.com/yazi/evlilik-sozleri-kutlama-ve-teklif-guzel-sozler/

[5] Yazar: https://www.cokbilgi.com/yazi/iyi-bir-yazarin-ozellikleri/

[6] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-nedir-tanimi-ve-ozellikleri/

[7] göz: https://hizli-okuma.cokbilgi.com/goz-kaslarini-gelistirme-egzersizleri/

[8] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/ask/

[9] kültür: https://www.cokbilgi.com/yazi/kultur-nedir-tanimi-ve-aciklamasi/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.