- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

biraz yağmur biraz güneş, özetiMeredith ve ConnieNantucket’teki eve doğru yol almaya başlar. Eve varana dek tek kelime konuşmama kararı alırlar. Varlık içinde oğulları Leo, Carver ve kocası Freddy Delinn ile mutlu mesut yaşarken Meredith bir anda kocasının yasa dışı para kazandığı iddiasıyla tutuklanır. Meredith polislerin evi arayacağını, kendisinin de evi terk etmesi gerektiğini düşünür. Kimsesi olmayan Meredith çocukluk arkadaşı Connie’yi arar. Connie ile Meredith uzun süredir konuşmasa da Connie ona yardım etmek ister. Meredith’i evden alarak kendi evine [1] doğru yola çıkarlar. Connie bu duruma hem sevinir hem de korkar. Çünkü soruşturması devam eden arkadaşı suçlu bulunursa onu saklamaktan başı derde girebilir. Kocası Wolf öldükten sonra birine ihtiyaç duyan Connie bu açıdan da sevinir.

Freddy Delinn, meşhur Delinn yatırımın sahibi. Herkesin Delinn yatırımla iş birliği yapmak için sıraya girdiği şirketin sahibi. Freddyaltı ayrı burs alarak okulunu bitirir. Babası Freddy altı aylıkken onları terk edince annesi oğlunu zor şartlarda büyütür. Freddy’nin tek kardeşi de vefat edince tek çocuk [2] olarak kalır. Annesi gündüzleri şişeleme fabrikasında akşamları da bir alışveriş merkezinde kasiyer olarak çalışır.

Soruşturma devam ettiği için Meredith hala kuşkuludur, mahkemenin ne zaman son bulacağını ceza alıp almayacağını merak eder. Onlarca insanı dolandıran Freddy tutuklandıktan sonra konuşmaz. Paranın akıbetiyle ilgili hiçbir şey söylemez. Meredith, Freddy’yi görüp onunla konuşmak ister; ama kocası tek kelime [3] etmez. 26 yaşında olan Leo ve 24 yaşında olan Carver’ın ne yaptığını anneleri merak eder. Suçlamalarda Leo da vardır.

Delinn yatırımda parasını kullanmak isteyenler ara ara Meredith’i araya katıp onun Freddy ile konuşma [4]larını sağlardı. Freddy herkesi kolay kolay kabul etmezdi. Meredith söyleyince kabul edilenler Meredith ile çok iyi geçinir ona çiçekler gönderirlerdi. Yatırım yapmak isterken tüm parasını kaybeden insanlar Meredith’e olan ricalarını unutup ona öfke kusarlar. Oysa Freddy işiyle ilgili olan hiçbir şeyi Meredith ile konuşmaz, çalışma odasına girmesini yasaklardı. Meredith çılgınca para harcar; ama kaynağını sormazdı.

Bir gün sabah uyandıklarında Connie’nin bahçe duvarında “düzenbaz” yazısının boyayla yazıldığını görürler. Dehşete kapılan Connie ve Meredith polise haber verirler. Boyanın oradan çıkarılması için de elli yaşlarında uzun mesafe koşucuları gibi bir vücuda ve kalıcı bir bronzluğa sahip Dan Flynn adında bir adam gelir. Meredith suçlanır, arkadaşının başına iş açtığını düşünür, evden çıkmak istemez. Connie arkadaşı için gözlük ve peruk alır. Dan, Connie ve Meredith bir gün dışarı çıkar. Connie ve Dan’in hayatları az çok benzer. Dan balıkçılık ve marangozluk yapar. Dan’in eşi Nicol kanser olduğunu fark ettiğinde kırk yaşındadır. Mücadele eder, tam yendi derken tümörün ciğerine sıçradığını öğrenip yıkılırlar. İki ay geçmeden de Nicol ölür.Dan’in üç oğlu vardır. Annesinin ölümünden sonra büyük oğlu Californiya’ya gider ve bir daha dönmez. Connie’nin eşi de beynine sıçrayan prostat kanserinden ölür. Connie eşinin ölümle mücadele ettiği zamanlarda kızlarda Ashlyn’in hem cinslerine ilgi duyan biri olduğunu öğrenip çok üzülür. Ashlyn, annesini babasını ölüme terk etmekle suçlar.

Meredith markete gitmek için arabaya yönelince arabasının tekerlerinin kesilmiş olduğunu camdaki yazıda “Hırsız evine git.” yazdığını görür. Meredith’in olaylardan biraz uzaklaşması için Meredith, Connie ve Dan tekneyle denize [5] açılırlar. Meredith eski günlerdeki gibi dalış yapar, o gün çok mutlu olur. Tekne gezisinde çok içip sızıp kalan Connie’yi Dan bir daha aramaz. Dan’ın gittiği marketi bilen ConnieDan’i bulabilmek umuduyla evden çıkar. Karşılaşır, konuşurlar, yemeğe giderler.

Kendini aklamak isteyen Meredith, Freddy ile ilgili tüm bildiklerini avukatına aktarır. Thad Orlo isminde bir adamın adını verir. Meredith’in 40. Yaş gününde koca [6]sı Nasa’dan onaylı bir kuyruklu yıldız aldığını gösteren belgeyi verir. Bu belgeyi yanında getiren Meredith belgenin bilgisayar çıktısı olduğunu, elde düzeltildiğini, üzerinde bir takım numaraların, ismin olduğunu avukatına anlatarak hepsinin bilgisini verir. Bir süre sonra düğüm çözülmeye başlar. Kirby Delarest, Meredith’in Palm Beach’ten yan komşusu Thad Orlo’nun ta kendisi olduğunu öğrenir. Bu kişi parayı saklayıp hareket ettirmekle sorumludur.Meredith’in suçsuz olduğu anlaşılır, o da normal insanlar gibi yaşamaya başlar. Kendisine iş bulur, yemek yapmayı öğrenir. Hayat yeniden başlar.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Tüm hayallerin yola çıktığında yeniden başlamanın tam vaktidir. Meredith Delinn’in hayatı, eşi Freddy Delinn ülkenin önde gelen yatırımcılarını milyonlarca dolar kasti zarara uğratıp yüz [7] elli yıla mahkûm edildiği andan itibaren keskin bir değişime uğrar. Basının takibinde, toplumdan dışlanmış ve çocuklarından koparılmış olan Meredith’in çaresizliğinin büyüdüğü bir sırada uzun zamandır görüşmediği eski dostu Connie Flute yeniden hayatına girer.

Kendi yaralarını iyileştirmek için Nantucket Adası’na yola çıkan Connie, arkadaşını da yanında götürür. Ancak ada onlara sığınak olacak gibi görünse de Meredith kendi felaketlerini de beraberinde getirmiştir. Diğer yandan, Meredith’in ilk aşkı ve Connie’nin ağabeyi Toby’nin de gelmesiyle Meredith tercih ettiği hayat ile geride bıraktıkları arasında kaçınılmaz ikilemlere düşer. Travmalarla iç içe geçmiş romantizmleriyle ve hayata devam etme umutlarıyla bu iki kadın için, yıllarca kendilerinden emin yürüdükleri yolları sorgulama ve sıfırdan başlama vaktidir. Ve anlaşılan o ki, Nantucket Adası’nda bu yaz, öncekiler kadar sakin geçmeyecektir.

“Elin Hilderbrand arkadaşlığın, aşkın ve bağışlamanın güzelliğini gerilimle harmanladığı yeni ada hikâyesiyle okuyucularının beklentilerini bir kez daha fazlasıyla karşılamış.”
-People-

“Sevdiğiniz insanları gerçekten tanıdığınıza ve sizden hiçbir şey saklamadıklarına eminseniz, bu romanı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.”
-Boston Globe-

“Hayata yeniden başlamak, vazgeçmemek ve ikinci şanslara dair umut dolu bir hikâye.”
-Publishers Weekly-

Kitap Bilgileri

Adı: Biraz Yağmur Biraz Güneş
Yazarı: Elin Hilderbrand
Sayfa Sayısı: 464
Yayınevi: Martı Yayınları
Basım Yılı: 2016

“Elin Hilderbrand” – Hakkında Bilgi

Hilderbrand on altı yaşındayken bir uçak kazasında hayatını kaybedene kadar, yaz aylarını Cape Cod’da geçirdi. Ara sıra futbol oynadı, yarı profesyonel dalışlar ve deniz canlıları toplama ile uğraştı, münzevi yengeçleri için havuzda dalma ile ilgilendi, kıyıdan sallanan karaya doğru yüzme ile uğraştı. Bir sonraki yaz çalışmasını, Cadılar Bayramı kostümleri yapan bir fabrikada parça parça işi yaparak geçirdi. Hayatının geri kalanı için hedefin her zaman gerçek bir yaz olacağını söyleyeceğine söz verdi. 1993 yılının Temmuz ayında Nantucket’e taşındı, yerel bir gazetede “sınıflandırılmış reklamlar kızı” olarak görev aldı ve daha sonra yazmaya başladı.

İlk romanları St. Martin Press tarafından yayınlandı. 2008 yılında yayınlanan bir Yaz [8] İlişkisi ile Little, Brown ve Company’ye taşındı. Haziran 2014’te geçirmiş olduğu ağır bir rahatsızlık sebebiyle çift göğsü de alındı ve bu tedavi ile güzel bir iyileşme gösterdi. Mükemmel Çift Elin Hilderbrand’ın ilk cinayet gizemi 2018’de yayınlandı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/biraz-yagmur-biraz-gunes-elin-hilderbrand-ozeti/

URLs in this post:

[1] evine: https://kitap.cokbilgi.com/roman/evine-hos-geldin-emily-march-ozeti/

[2] çocuk: https://kitap.cokbilgi.com/roman/resimleriyle-cocuk-haluk-yavuzer-kitap-yorumu/

[3] kelime: https://www.cokbilgi.com/yazi/kelime-sozcuk-nedir/

[4] konuşma: https://www.cokbilgi.com/yazi/hazirliksiz-konusmalar-sozlu-anlatim/

[5] denize: https://kitap.cokbilgi.com/roman/ustumuzde-gokyuzu-altimizda-deniz-jojo-moyes-ozeti/

[6] koca: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

[7] yüz: https://www.cokbilgi.com/yazi/yuz-100-temel-eser/

[8] Yaz: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bir-yaz-dugunu-milly-johnson-ozeti/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.