- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

Yaşadıkları şehrin yoksul insanlarından olan Vera Ray ve arkadaşı Caroline, 1920’li yılların sonlarına doğru aynı evde yaşamaktadır. Caroline bir gün Vera’ya Olympic Otel’de bir davet olduğunu ve kendilerinin de bu davete bir yolunu bulup girebileceklerini söyler. Caroline ve Vera evdeki en güzel elbiselerini bulup giyinip, süslenip Olympic Otel’in yolunu tutarlar. Caroline’in bir yalanıyla davete girmeyi başarırlar. Vera etrafındaki herkesin daha lüks kıyafetleri olduğunu ve içinde bulunduğu ortamdan hoşnut olmadığını Caroline’e söyler. Caroline ise Vera’ya “anı yaşamaları” gerektiğini söyler.

Vera otelde otel sahibinin oğlu Charles ile tanışır. Kendisi yoksul olduğu için Charles’a yaklaşmak istemeyen Vera’nın peşini Charles bir türlü bırakmaz. Charles diğer zenginler gibi değildir ve Vera’nın yoksul olması onu hiç rahatsız etmemektedir. Böylece görüşmeye devam ederler. Daha sonra Vera hamile kalır; fakat hamile olduğunu Charles’a söylemez. Vera, Charles’ın ne diyeceğini bilemediği için Charles’a hamile olduğunu bir türlü söyleyemez. Charles, Vera’ya evlenme teklifi eder ve Vera’yı ailesi ile tanıştırmaya götürür. Vera, fakir olduğu için Charles’ın ailesi Vera’yı istemez. Charles’in kız kardeşi Josephine, Vera ile konuşur ve onun hamile olduğunu öğrenir. Charles ile evlenirse babasının tüm mirasından mahrum kalacağını söyler. Vera kendisi yüzünden Charles’i zor durumda bırakmak istemez ve Charles’tan ayrılır.

Bu sırada Caroline evlenir ve Caroline’in evlendikten sonra Eva adında bir kızı olur. Vera’nın da Daniel adında bir oğlu olur. Vera Olympic Otel’de temizlik görevlisi olarak çalışmaya devam eder. Vera geceleri çalışmaktadır ve geceleri dört yaşına gelen oğlu Daniel’i tek başına evde bırakmak zorundadır. Yine bir mayıs ayı gecesinde kar yağıyorken Daniel’i öperek evden ayrılır. İşten eve dönen Vera, Daniel’i evde bulamaz ve çılgına döner. Oğlunun oyun oynamak için dışarı çıkabileceğini düşünen Vera hemen sokakları aramaya başlar; ama Vera’nın bulduğu tek şey oğlunun çok sevdiği ve karlar içerisinde gömülü hâlde bulduğu oyuncak ayısıdır.Oyuncak ayıcığı alarak polise oğlunun kaçırıldığını bildiren Vera’ya polis de yardım etmez. Çünkü Vera fakirdir. Bu yüzden Vera günlerce kendine gelemez ve kendi çabasıyla oğlunu aramaya başlar. İşe gidemediği için, işten de kovulur. Otelde zengin biri olan Lon ile karşılaşan Vera’yı Lon çok beğenir. Vera’ya akşam yemeği teklifinde bulunan Lon, oğlunun kimler tarafından kaçırıldığını öğrenme sözü ile Vera’yı ikna eder. Sabah Vera, Lon’un kendisine yardımcı olacağını ümit ederek ona durumu hatırlatır. Lon ise söz [1]ünde durmaz. Bunun üzerine Vera, Lon’dan habersiz otelden kaçar ve bir kamyona binerek Charles’in evine gider. Onun evlendiğini öğrenen Vera, Charles’tan yardım istemekten vazgeçerek oradan uzaklaşır.

1933 yılında olan bu olaydan 80 yıl sonra 2013 yılının Mayıs ayında yine bir kar fırtınası yaşanır. Bilim adamları, bu mevsimsiz kışı “Böğürtlen Kışı [2]” olarak adlandırmaktadır. Seattle Herald Gazetesi muhabiri olan Claire Aldridge’ye bu kar fırtınası ile ilgili ilgi çekici bir yazı yazması söylenir. Aynı zamanda Claire gazete [3]nin sahibi Kensington’ların oğlu olan Ethan ile evlidir. Claire ne yazabileceğini düşünmektedir; ama son zamanlarda kendini iyi hissetmediği için ne yazacağını bir türlü bulamaz. Claire [4] koşmayı seven biridir ve hamile olmasına rağmen kulaklığını takıp müzik dinleyerek koşmaya başlar ve o gün olan olur. Müziğe kendini kaptıran Claire, arabanın kornasını duymaz ve bir araba Claire’e çarpar. Claire bebeğini kaybeder ve bebeklerini kaybettikten sonra Ethan ve Claire birbirinden uzaklaşmaya başlar. Bu olaydan sonra Claire koşmayı bırakır.

Gazete yazısı için konu arayan Claire 80 yıl önceki haberlere bakar ve bir kaybolma yazısı dikkatini çeker. Artık yazı konusunu bulan Claire 80 yıl önceki Daniel Ray adında dört yaşındaki çocuğun akıbetinin ne olduğunu araştırmaya başlar. Olayı çözmeye başladıkça kendi ailesiyle ilgili gerçekleri de öğrenmektedir Claire.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

“Canım Daniel’ım,

Kaybolduğun gün dünya [5]m sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum.”

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel’ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel’ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera’yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.

Kitap Bilgileri

Adı: Böğürtlen Kışı
Yazarı: Sarah Jio
Sayfa Sayısı: 360
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Basım Yılı: 2013

“Sarah Jio” -  Hakkında Bilgi

1978-1983: Fransız usulü örülmüş saçlar. Sıcak çikolatalı kurabiyeler. Böğürtlen toplamak. Muhteşem Noeller. Disneyland’a olan ziyaretler. Süslenmek. Salıncaklar. Kurnazlıklar. Mutlu çocukluk yılları.
1983-1988: “A Tug Boat’s Dream” adındaki ilk kitap. Büyük kazak ve kemeri ile taytlar.  Pijama partileri. Lisa Frank çıkartmaları. Buz pateni… İlk aşk. Ayrıntılarını erkek kardeşiyle düzenlediği bir günlük…
1988-1993: Oğlanlar. Ortaokul pişmanlıkları. Paten. Tenis. Daha kötü saç stilleri. California Depremi ve hayatta kalma mücadelesi. Şişede bulunan bir mesaj. Fazlaca  Fettuccine Alfredo yemek. Yeni bir ev.
1993-1996: Müzik grubu yılları. Punk dinleyen, tuhaf saçlı erkek arkadaşı ve şok içindeki anne. Kırılmış bir kalp. Platin sarısına boyanmış kısa saçlar. Oğlanlar.  Özel okul. Tenis. Meksika.  Münazara ekibi. 1969 model yeşil Wolkswagen. Nancy Drew hayranlığı. Hayaller.
1996-2000: Kolej yılları. Gazetecilik. Kanada’ya yolculuk. Üç part-time iş. Hayatımın aşkıyla tanışmadan önce Calvin Klein iç çamaşırları modeli. Alaska’da tatiller.  Seattle’de ilk daire. Ruhunu arayışı.
2000-2005: Meşgul yıllar. Evlilik. Tahiti’de balayı. Ev dekorasyonu. Bahçe işleriyle uğraşma. Zilyon tane makale. Adını O, The Oprah Magazine’de gördüğünde açılan şampanya. İlk kitabı Yayınlanmadı. Büyükbabasının ölümü. İlk bebeğin heyecanı.
2005-2012: Bebeklerinin ve kitap [6]larının yılıydı. Yeni bir ev alındı. Mutfak yeniden düzenlendi. İlk bebeği doğdu, adı Colic. Uyku yoktu, ağlamalar, ağlamalar… Organik bebek mamaları… Ve ikinci bebek de doğdu. Yeni bir roman yazdı. Sevgili büyük annem öldü. Edebiyat Ajansı ile anlaşma yapıldı. İlk Amerika’da, sonra 14 ülkede kitabım yayınlandı. Üçüncü bebek de doğdu. Üçüncü ve dördünce romanları da yayınlandı. İmza günleri. Bebeklerimle birlikte.. Üç oğlan da altı yaşının altında. Çok fazla kahve, arasıra da şarap. Yeni bir ev alındı. Büyük bir buzdolabının hayali ve kilidi olan ofis gerçek oldu. Beşinci romanı da yayınlandı. Büyük hayaller, sağlık, minnettarlık.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bogurtlen-kisi-saraj-jio-ozeti/

URLs in this post:

[1] söz: https://www.cokbilgi.com/yazi/ozlu-sozler-anlamli-derin-ogretici-ozlu-guzel-sozler/

[2] Böğürtlen Kışı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bogurtlen-kisi-saraj-jio-ozeti/

[3] gazete: https://www.cokbilgi.com/yazi/haber-yazisi-nedir-ozellikleri-tarihsel-gelisimi-ve-temsilcileri/

[4] Claire: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Claire/

[5] dünya: https://www.cokbilgi.com/yazi/dunya-dilleri-yeryuzundeki-diller/

[6] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.