- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

charlienin çikolata fabrikası özetiCharlie ve ailesi yoksuldur. Sürekli yatakta olan, kalkmaya mecali olmayan dedeleri, anane ve babaannesiyle hep beraber yaşarlar. Evde sadece Charlie’nin babası çalışır. Bay Bucket diş macunu fabrikasında diş macunu tüplerine kapak takıyor ve oradaki maaşı zar zor ailesini geçindirmeye yetiyor. Yemek zamanlarında herkese bir tabak ancak yemek düşüyor ve çoğunlukla da aynı yemekleri yiyorlar.

Charlie çikolatayı çok seviyor; ama sadece yılda bir defa doğum günlerinde yiyebiliyor. Charlie doğum günlerinde aldığı çikolatayı yemeye kıyamayarak bir ayda ancak bitiriyor. Charlie akşamları yarım saat hikaye dinlemek için Joe dedesinin yanına gidiyor. Çocuk içeri girince hepsi yataklarında doğrulup sohbeti dinliyorlar.

Doksan altı buçuk yaşında olan Joe dede ailenin en yaşlı [1]sı. Joe dede Charlie’ye mahallelerinin az ötesinde olan Wonka çikolata fabrikasını anlatıyor. Fabrikanın yüksek duvarları var, sürekli duman tütüyor; ama kapısı hep kapalı oraya giren bir daha çıkmıyor. Charlie orayı daha çok merak ediyor. İşten dönen Bay Bucket, gazete haberini gösterir “Wonka fabrikası en sonunda birkaç talihli için yeniden açılıyor.

Haberin içeriğini okuyan aile beş talihli kişinin altın bileti bularak fabrikayı gezebileceğini öğrenir. Charlie ve Joe dedeyi büyük bir heyecan sarar. Charlie hem sevinir hem üzülür. Çok fazla çikolata alamadığı için bileti bulamayacağını düşünür. Joe dede ise umudunu hiç kaybetmez. Charlie’nin doğum gününde çikolata alıp heyecanla açarlar; ama bileti bulamazlar. Sonra Joe dede kenarda biriktirdiği son parasını da çikolata alması için torununa verir. Onda da bilet çıkmaz. Bu arada biletleri bulan talihliler bir bir ekranlara çıkar.

Bileti ilk bulan Augustus Gloop adında aç gözlü bir türlü doymak bilmeyen bir oğlan bulur. İkinci bileti tek çocuk olan ve anne babasının çok şımarttığı bir kız [2] Veruca Salt bulur. Üçüncü bileti sabahtan akşama kadar çiklet çiğneyen Violet Beauregarde bulur. Dördüncü bileti televizyon izlemekten başka bir şey bilmeyen Mike Teavee bulur. Charlie bir gün gezerken yolda para bulur; alıp almamak konusunda kararsız kalır. Sonra parayı alır ve doğruca bakkala giderek çikolata alır. İkinci çikolatada bileti bulan Charlie çok sevinir.

Bakkal da kendi sattığı çikolatadan bilet çıkınca çok sevinir. Charlie’nin etrafına duyan herkes toplanır. Bakkal Charlie’yi kalabalıktan kurtarır ve eve gitmesini sağlar. Eve neşe içinde giden çocuk artık fabrikayı gezebilecektir. Sabah erkenden Joe dedesiyle fabrikanın yolunu tutar. Diğer çocuklar anne ve babasıyla geziye geldiler. Bay Wonka misafirlerine fabrikayı gezdirirken misafirler fabrika çalışanları orta boy bebek [3]ten büyük olan Umpa Lumpaları görüp şaşırırlar.

Wonka çalışanlarını Lumpa ülkesinden getirmiş. Ülkelerinde yeşil tırtıl yiyerek beslenen Umpa Lumpaların en sevdikleri yiyecek kahve çekirdeğidir. Wonka’nın çalışma koşullarını kabul eden Umpalar fabrikaya gelirler. Erkek Umpa Lumpalar geyik derisinden kıyafet giyerken kadınlar vücutlarını ağaç yaprak [4]ları ile örtüp her gün yaprakları değiştirirler. Çocuklar ise çıplak gezerler.

Çikolata akan ırmaktan çikolata yemeye çalışan Gloop ırmağın akıntısına kapılarak gider. Annesi ve babası da onu aramaya koyulur. Yola dört çocukla devam ederler. Violet de çiklet odasında kendisini tutamaz, Wonka’nın sözlerini dinlemez ve çiklet çiğner. Çikleti çiğnedikçe şişen kızı Umpa Lumpalar sıkmaya götürür. Anne babası da kızlarının peşinden gider. Fabrikayı üç çocukla beraber gezmeye devam ederler.

Ceviz odasının önünden geçerken içerde sincapları görürler. Veruca babasından sincap almasını ister ve içeri girer. Sincaplar küçük [5] kızı yakalar ve onu ceviz sanıp çürük mü sağlam mı diye yere vurmaya başlarlar. Anne babası da peşinden gider. Bir yaramaz çocuk daha gider. Mike da tele çikolata odasında çikolatalar gibi ışınlanmak ister ve zıplar. Geri döndüğünde parmak kadar kalır. O da elenir. Geriye Joe dede ve Charlie kalır.

Wonka artık geznin amacını açıklar. Wonka yaşlanmaktadır ve kimsesi yoktur. Kendisinden sonra da fabrikasının üretime devam edebilmesi için onu yetiştirecek bir çocuk arar ve bu şanslı kişi Charlie’dir. Charlie anlam veremez, çok şaşırır. Tek başına fabrikaya gelip yaşayamayacağını evdeki herkesin gelmesi gerektiğini söyler. Evin büyükleri gitmek istemez, yataktan çıkmayacaklarını söylerler. Wonka aile fertlerini asansörün içine yatakla beraber alarak havalanır ve fabrikaya varırlar.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap [6] yazmıştır. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, onun en Sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onula arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barkada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie, çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur.

Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie’lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün… Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie’nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie’nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.

Kitap Bilgileri

Adı: Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Yazarı: Roald Dahl
Sayfa Sayısı: 208
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2017

“Roald Dahl” – Hakkında Bilgi

Roald Dahl, Galli roman ve kısa öykü yazarıdır. Norveçli bir ailenin çocuğu olarak Llandaff, Cardiff, Galler’de doğan Dahl, 1940’lı yıllarda yazdığı özellikle çocuklara yönelik kitaplarla en çok satan yazarlar arasına girmiştir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabı ödül kazanmıştır. Bu ödüller toplamda dört tanedir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabından sonra Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitabını yazmıştır. Serinin üçüncü kitabını da yazmak istemiştir fakat bitirememiştir.

1916’da Galler’ın Llandaff kentinde doğdu. 1932’de İngiltere’nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada’daki Newfoundland’e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda savaş sırasında tanıştığı romancı C.S.Forester’ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. Daha sonra RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı. Bu olay onun ilk kısa öyküsüne konu oldu: “Shot Down Over Libya”.

İlk kitabı, Walt Disney için yazdığı Gremlins oldu. Çocuk kitaplarının yanı sıra büyükler için yazdığı kitapları ve oyunları vardır. Dahl 23 Kasım 1990 tarihinde Oxford, Oxfordshire, İngiltere’de 74 yaşında myelodsiplastik sendrom nedeniyle vefat etti. Kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazardır. Onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünyada gösterilmiştir. Onun en popüler kitapları arasında Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda, Cadılar, BFG ve Kiss Kiss vardır.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/charlienin-cikolata-fabrikasi-roald-dahl-ozeti/

URLs in this post:

[1] yaşlı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yasli-adam-ve-deniz-ernest-hemingway-ozeti/

[2] kız: https://kitap.cokbilgi.com/roman/trendeki-kiz-paula-hawkins-ozeti/

[3] bebek: https://www.cokbilgi.com/yazi/dil-gelisimi-donemleri-bebeklerde/

[4] yaprak: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yaprak-dokumu-resat-nuri-guntekin/

[5] küçük: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-kara-balik-samed-behrengi/

[6] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/roman-ozetleri/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.