- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

doğunun limanları, özetiDers kitaplarındaki bir fotoğrafta gördüğü adamı tramvay istasyonunda tekrar gören yazar bir şekilde adamla tanışarak dost olur. Adam hayat hikayesini anlatırken de yazar notlar alır. İsyan Kitabdar ismi siyasidir; çünkü doğduğu andan itibaren babası oğlunun devrimci olmasını ister.

İsyan’ın İffet adında bir ablası Salim adında da bir erkek kardeşi vardır. İsyan doktor olmak ister; fakat babasının baskısını hep üzerinde hisseder. Salim daha kurnazca davranarak babasının başına hep sorunlar açar; babası da artık Salim’i yok sayar. İffet yedi yaşlarında, İsyan da dört yaşlarındayken anneleri Salim’i doğururken ölür. İffet evin tüm sorumluluğunu üstlenir. İsyan’ın devrimci olmasını isteyen baba oğlunun tıp okumaması için elinden geleni yapsa da İffet babasını ikna eder.

İsyan tıp okumak için Temmuz sonunda Champollion Gemisi’ne binerek Marsilya’ya gider. İsyan arkadaşları ile bir kafede otururken savaş hakkındaki düşünce [1]lerini paylaşır. Eve gelince Bertrand adında bir adam [2] kapısını çalar ve tanışırlar. Bundan sonra olayla çok hızlı gelişir. İsyan bir anda kendini direnişin içinde bulur. Başlarda kolay görevler verilse de sonrasında istihbaratı sağlayan kurye olur. Görev sırasında tam yakalanacakken kaçar, bir direnişçinin evine sığınır. Orada Clara adında bir kızla tanışır. Sabaha kadar sohbet ederler.

Savaşa ara verilince İsyan Beyrut’a babasının yanına gider. İsyan varmadan şanı gider. Yaptığı kahramanlıklar herkesin dilindedir. İsyan aslında o kadar abartılacak kadar bir şey yapmadığını düşünse de herkesin onu yüceltmesiyle kendini kahraman gibi görmeye alışır. Eve vardığında ablasının evlenerek Mısır’a yerleştiğini öğrenir. Salim de kaçakçılık suçlarından hapse girer. Babannesi de İsyan geldikten sonra vefat eder.

Clara, İsyan’ın babaannesinin cenazesine gelir. Birbirlerine aşık olduğunu fark eden gençler evlenmeye karar verir. Evlenirler. Clara hamile kalır. Hayfa’ya gittikleri bir gün İsyan babasının hastalandığı haberini alır ve karısı hamile olduğu için tek başına gitmeye karar verir. Babasına bir süre bakarlar. İsyan Beyrut’a gidince savaş çıkar. Hamile karısına sürekli mektup [3] yazsa da cevap alamaz. Bu durum uzadıkça İsyan’ın psikolojisi bozulur.

Bu arada babaları vefat eder. Salim hapishaneden çıkar ve mirasa tek başına sahip olabilmek için abisini zenginlerin gittiği tımarhaneye yatırır. Burada her sabah sakinleştirici ilaç verirler. İsyan düşünemez, hareketleri yavaşlar. Buradan kurtulup normal hayatına devam etmek istese de bunu başaramaz. Kızı Nadya babasını kurtarmak ister. Babasının akıl hastası olduğu söylenmesi üzerine bu isteğinden vazgeçer.

Ülkede savaş [4] çıkınca İsyan akıl hastanesinden çıkar ve Bertrand’a mektup yazar. Clara’ya ulaşır. Seneler önce buluştukları yerde Paris’te buluşmak istediğini ifade eder. Clara ve İsyan buluşur. Anlatan kişi İsyan ve Clara’yı uzaktan gözü yaşlı izler ve onlar buluşunca daha fazlasını izlemeye hakkı olmadığını düşünerek bulunduğu yerden ayrılır.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Amin Maalouf, Osmanlı İmparatorluğu’nu, etnik çatışma ve çözülmeyi, Avrupa’yla Doğu’nun, dillerin ve dinlerin tanışma noktası Doğu Limanları’nı anlatıyor. İnce dokunmuş bir tarih örtüsüne işlenmiş kentler ve yaşamlar var bu satırlarda.

“Adana’da ayaklanmalar olmuştu. Kalabalık, Ermeni mahallesini yağmalamıştı. Altı yıl sonra çok daha büyük çapta olacakların provası gibi bir şeydi. Ama bu bile dehşetti. Yüzlerce ölü. Belki de binlerce.”

Can çekişen Osmanlı İmparatorluğu ve Beyrut ile Fransa arasında yaşamı sürüklenen İsyan. Doğunun Limanları bu yüzyılın başını, bir insanın trajik tarihinin içinden anlatıyor.

Kitap Bilgileri

Adı: Doğunun Limanları
Yazarı: Amin Maalouf
Sayfa Sayısı: 176
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2016

“Amin Maalouf” – Hakkında Bilgi

Tarih ve kültür [5] alanında yazdığı eserlerle dikkatleri üzerine çeken Amin Maalouf (Emin Maluf), 25 Şubat 1949’da Lübnan’da doğmuştur. Hristiyan bir ailenin çocuğu olmakla birlikte, 1976 yılından beri Paris’te yaşamaktadır. Eserlerinin çok büyük kısmını Fransızca yazmıştır. Ekonomi ve toplumbilim alanında eğitim aldıktan sonra gazeteciliğe başlamıştır.  Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf; Semerkand, Afrikalı Leo, Araplrın Gözünden Haçlılar ve Doğunun Limanları gibi önemli eserlere imza atarak büyük ödüller kazanmış, edebiyat [6] dünyasında dikkat çeken bir yazar olmuştur.

Eserleri 40’tan fazla dile çevrilen Amin Maalouf, eserlerinde daha çok Doğu ülkelerinin kültürünü ve tarihini anlatmaktadır. Bu konulara çok hâkim olan yazar, birçok eserinde Osmanlı döneminde Türklerin kültürleri ve tarihleri hakkında da bilgi vermektedir. Sosyolojik, tarihi ve kültürel içerikli eserler veren yazar; Doğu toplumlarının geri kalmışlığının nedenleri üzerinde de incelemeler yapmaktadır. Zamanının çoğunu yazı yazmakla geçiren Amin Maalouf, hâlâ Fransa’da yaşamakta ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca satan eserler üretmeye devam etmektedir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/dogunun-limanlari-amin-maalouf-ozeti/

URLs in this post:

[1] düşünce: https://www.cokbilgi.com/yazi/dusunceyi-gelistirme-yollari/

[2] adam: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yasli-adam-ve-deniz-ernest-hemingway-ozeti/

[3] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-nedir-tanimi-ve-ozellikleri/

[4] savaş: https://kitap.cokbilgi.com/roman/savasci-dogan-cuceloglu-ozeti/

[5] kültür: https://www.cokbilgi.com/yazi/kultur-nedir-tanimi-ve-aciklamasi/

[6] edebiyat: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyat-nedir/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.