- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

hayvan çiftliği, özetiHayvanlar üzerinden kurgulanmış olan bu romanda, George Orwell dönemin siyasi anlayışını gözler önüne sermeye çalışmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği dönemde yazılan bu romanda, Stalin ve Musollini gibi çok okunan kitaplar [1]dan biri olmuştur.

Beylik Çiftlik İngiltere’dedir. Çiftliğin sahibi Bay Jones, hayvanlardan yararlanır. Tarlasını sürer, yumurtasını alır, yükünü taşır; fakat hayvanlara sadece ihtiyaçları kadar yem vererek gerisini alır. Bay Jones keyfine bakar, sürekli içki içer. Yine sarhoş olduğu bir gün Koca Reis hayvanların toplanması gerektiğini belirterek bu duruma karşı çıkar ve bu şekilde yaşamaktan bıktıklarını söyler. Sabahtan akşama kadar durmadan çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarına dikkat çeker.

İngiltere’de hiçbir hayvanın özgür olmadığını ve insanların üretmeden sadece tüketen canlı olduğunu söyler. Koca Reis’e göre asıl sorun, hayvanların tek düşmanı insandır. İnsanlar olmadan dünyanın nasıl bir yer olacağını anlatır. Rüya [2]sının sonunda da eskiden bildiği ama bir türlü hatırlayamadığı bir şarkıyı hatırladığını fark ederek hep beraber İngiltere’nin Hayvanları şarkısını söylemeye başlar. Hayvanlar şarkıyı çok sever ve coşkuyla söylerken Bay Jones gürültüye uyanır. Tüfeğiyle birkaç el ateş ettikten sonra ses kesilir ve tüm çiftlik uykuya dalar.

Konuşmadan birkaç gün sonra Koca Reis uykusundan uyanamaz. Koca Reis’in konuşması hayvanları harekete geçirir. Çiftlikteki en akıllı hayvan olarak görülen domuzlardan Snowball ve Napoleon ayaklanmayı örgütler. Bay Jones bir gün tüm hayvanları aç bırakır ve bazısını da kırbaçlar. Bunun üzerine harekete geçen hayvanlar Jones’u çiftlikten kovar. Çiftliğin adını da Hayvan Çiftliği olarak değiştirirler. Tüm kararları domuzlar alır. Değişmeyecek yedi kural belirlenir ve kurallar büyük harflerle [3] çiftlik duvarına yazılır.

Snowball yel değirmeni yapılmasının işlerini kolaylaştıracağını savunur. Napoleon yel değirmeni fikri ortaya atılınca eğittiği köpeklerini Snowball’in üstüne salarak kaçmasına sebep olur. Snowball bir daha çiftliğe gelemez. Snowball gidince yel değirmeni fikrini Napoleon kendi fikri gibi sahiplenerek işleri yürütür. Hep beraber yel değirmenini yapmaya çalışırlar. İki ayakları üzerinde duramadıkları için bu hayvanları çok zorlar; ama onlar pes etmeden çalışırlar. Bazı hayvanlar iş varken ortada görünmezken bazıları canla başla çalışırlar. Çevre çiftliklerin sahibi Hayvan Çiftliği’ndeki olaydan çok rahatsız olurlar. Çünkü güvercinler kendi çiftliklerine de gelerek ayaklanma çıkarmaya çalışırlar.

Napoleon ara ara kuralları [4] kendi çıkarları doğrultusunda değiştirir ve bunların doğru olduğuna hayvanları ikna eder. Zamanla Jones’un evine [5] yerleşen domuzlar lüks yaşam sürmeye sofrada yemek yiyerek yataklarda uyumaya başlarlar. Hayvanlar itiraz edecek olsa domuzlar hemen mantıklı bir açıklama yaparlar.

Bir akşam Napoleon’un davetlisi olarak çiftliğe gelen insanlar hayranlıkla etrafı inceler ve eğlenmeye başlarlar. Şarkılar ve eğlenceli konuşmalar yapılır. Hayvan Çiftliği’nin yine eski günlerdeki gibi olacağından ve hayvanlar arasındaki yoldaş kavramının ortadan kaldırılacağından bahseder, şerefine kadeh kaldırırlar. Oynadıkları oyundan çıka bir anlaşmazlık üzerine bir anda kavgaya tutuşurlar ve onları pencereden izlemekte olan hayvanlar önce domuzlara sonra insanlara bakarlar. Ama onların yüzlerini birbirinden ayırt edemezler.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok 1984 adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940’lardaki “reel sosyalizm“in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında “yergi” türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği’nin kişileri hayvanlardır.

George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin’i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında yer albilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı’dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

Kitap Bilgileri

Adı: Hayvan Çiftliği
Yazarı: George Orwell
Sayfa Sayısı: 152
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2018

“George Orwell” – Hakkında Bilgi

İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan George Orwell, 25 Haziran 1903 yılında Hindistan’da doğmuştur. Asıl adı Eric Arthur Blair’dir. Babası Hindistan’da görevli bir İngiliz, annesi Fransız asıllıdır. Aristokrat bir ortamda büyüdü. İngiltere’ye döndükten sonra 1922’de Eton College’dan mezun oldu. Üniversiteye gitmek yerine aile geleneğini sürdürdü, Birmanya’ya giderek İmparatorluk Polis Teşkilatı’na girdi. Aslında edebiyatla ilgilenmek istiyordu. İngilizlerin Birmanyalılara yaptığı baskıları görünce 1928’de polislikten istifa etti. Paris’te ve Londra’da geçen anılarını 1933’te yayınladığı kitaplarında anlattı.

1930’larda kendisini sosyalist olarak tanımladı. Ama gazete muhabiri olarak izlemeye başladığı İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçi milislere katıldı. Teğmen rütbesi [6]ne kadar yükseldi ve bir çatışmada ağır yaralandı. 1937’de komünistlere karşı savaştı. Hayatını tehlikeye attığını düşünerek bu ülkeden ayrıldı. Bu dönem izlenimlerini, 1938’de yayınlanan “Katalonya’ya Selam” adlı kitabında aktardı. İspanya deneyiminden sonra tutucu bir görüş benimsedi.

BBC’nin Hindistan yayınları bölümünün başına getirildi. 1943’te Tribune gazetesinde edebiyat [7] sayfasını yönetmeye başladı. 1944’te en önemli eseri olan ve Rus devrimiyle Stalin’in devrime ihanetini konu alan siyasal fablı “Hayvan Çiftliği“ni yazdı. Eserde, bir çiftlikte yaşayan bir grup hayvan, kendilerini sömüren insanları yönetimden devirip eşitlikçi bir toplum kurar. Ama zamanla aralarındaki zeki ve iktidar düşkünü domuzlar, devrimi yolundan saptırıp insanlardan daha baskıcı ve acımasız diktatörlere dönüşür. Önce bastıracak yayıncı bulamadığı bu kitap, 1945’te yayınlandığında Orwell’e büyük ün ve para kazandırdı.

1949 yılında yayınlanan “1984” adlı romanı da büyük başarı kazandı. Bu romanda olaylar, dünyanın sürekli birbiriyle savaşan üç totaliter devletin egemenliğinde olduğu bir gelecekte geçer. Orwell, bu eserle dünyayı, herşeyin tümüyle devletlerin kontrolünde olduğu belleksiz ve muhalefetsiz bir toplum tehlikesine karşı uyarır. Birçok kişiyi derinden etkileyen bu kitap, Hayvan Çiftliği gibi 1984’te sinemaya uyarlandı. Bu kitabı yazarken verem tedavisi gören Orwell, Londra’daki bir hastanede yaşamını yitirdi.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/hayvan-ciftligi-george-orwell-ozeti/

URLs in this post:

[1] çok okunan kitaplar: https://kitap.cokbilgi.com/cok-okunan-satan-kitaplar/

[2] Rüya: https://kitap.cokbilgi.com/roman/disi-kurdun-ruyalari-cengiz-aytmatov-ozeti/

[3] büyük harflerle: https://www.cokbilgi.com/yazi/buyuk-harflerin-kullanimi-yazimi/

[4] kuralları: https://www.cokbilgi.com/yazi/yazim-imla-kurallari-nelerdir/

[5] evine: https://kitap.cokbilgi.com/roman/evine-hos-geldin-emily-march-ozeti/

[6] Teğmen rütbesi: https://www.cokbilgi.com/yazi/askeri-rutbeler-siralamasi-tsk-ordu-nelerdir/

[7] edebiyat: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyat-nedir/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.