- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

kelepçe romanı özeti, canan tanKader mahkumlarının hayatlarının, neden hapse girdiklerinin öyküsü yine bir kader mahkumu kadın tarafından anlatılır. Her kadının ayrı ayrı hikaye [1]si vardır. İnsanlar zorla mı suça sürüklenir, yapacak başka bir şey olmayınca çıkış yolu kitaptakiler gibi midir? Kitabın özeti şu şekildedir:

Ailesinin yanında çok mutlu olamayan ve babası tarafından sürekli şiddet gören kızın adı Yeter. Yeter’in annesi de şiddet görür. Bu hayattan kurtulmak isteyen Yeter, Ali adında biriyle tanışır ve ona kaçar. Ali, Yeter kendisine kaçtığı için ona ne imam nikahı ne de resmi nikah yapar.

Zaman geçer ve biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocukları olur. Yeter çocuklarının üzerine titrer. Onların okuyup kendilerini kurtarmasını ister. Ali bir gün elinde içki şişeleriyle eve gelir ve eşinden akşama şöyle güzel bir sofra hazırlamasını ister.

Akşama misafiri de gelir ve Yeter’in işve yapmasını, içki doldurmasını bekler. Yeter bunu yapmayınca kızından isterler. Kızları da içki [2]yi doldururken şişeyi kırar. Ali de kızını dövmeye başlar buna dayanamayan Yeter eline geçirdiği bıçakla koca [3] katili olur. Yeter müebbet hapis cezası alır ve dört yıldır hapistedir.

Koğuşta dört yıldır bulunan Yeter, oranın en eskisi olduğu için hanım ağa pozisyonundadır. Herkesin derdini dinler. Kader mahkumlarından biri de Sultan’dır. Ailenin dördüncü ve tek kızı olduğu için gözbebeğidir. Okumayı çok seven Sultan, ortaokula geçince ailesi onu okuldan alır. Görücü usulü Metin adında bir adamla evlendirilir.

Metin ve Sultan birbirlerini çok severler. Nazlı adında bir kızları olur; fakat bir anda kalp yetmezliği sonucu Metin vefat eder. Sultan da kızıyla baba evine döner. Dul olarak kalmasına ailesi izin vermez, gelen bir taliple tekrardan evlenir Sultan. Adamın adı İlyas’tır. İlyas da bir evlilik yapmış; fakat kendinden kaynaklanan sebeple çocukları olmadığı için boşanmışlar.

Sultan bu duruma sevinir; çünkü gözbebeği Nazlı’sı tek kalacaktır. Sultan bir gün işten döndüğünde gördüğü manzara karşısında şoka girer. İlyas Nazlı’ya tecavüz etmiştir. Sultan oracıkta öldürüverir adamı. Böylelikle Sultan da kader mahkumları arasına katılır.

Bu ve bunlar gibi birçok olay kitap [4]ta anlatılmaktadır. Anlatılanlar çok uzak gibi görünse de bazen bir anlık dalgınlık veya başıma gelmez denilen olay herkesin başına gelebilir.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Şeytan bir kere girmeyegörsün insanın içine Yaptırmayacağı iş yoktur sahibine. Yeter, Mimoza, Gonca, Beyza, Sultan, Zeyno, Merve… Ve diğerleri… Bir avuç kader mahkûmu kadın!

Büyük [5] konuşmasın hiç kimse! ‘Böyle bir olay benim başıma gelmez!’ demesin. ‘Asla’ diye başlayan cümleler kurmasın. Hiç ummadığınız bir anda, kapkara bir çukurun dibinde bulabilirsiniz kendinizi. Tıpkı benim gibi…” diyor Beyza.

Bir de Mine var aralarında. Dört duvarın dışında bambaşka bir dünyanın olduğundan habersiz, anasının yatağını, yemeğini ve günahını paylaşan, “Hiç uçurtma uçurmadım ben. Kumdan kaleler yapmadım. Hiç sokaklarda oynayamadım. Çocuğum ben ama çocukluğumu yaşayamadım!” diyen ve eksik büyüyen bir çocuk.

Her birinin ayrı bir hikâyesi var. İç burkan, hüzünlü; ama bir o kadar da heyecan verici ve çarpıcı…

Kitap Bilgileri

Adı: Kelepçe
Yazarı: Canan TAN
Sayfa Sayısı: 208
Yayınevi: Doğan Kitap
Basım Yılı: 2016

“Canan TAN” - Hakkında Bilgi

Canan Tan 1951 tarihinde Ankara’da hayata gözlerini açmış bir yazarımızdır. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Eczacılık fakültesinde okuyarak bitirmiştir. Birçok sohbetinde genelde hayranları ona Eczacılığı bitirip neden yazar olduğu sorusunu iletmiştir.Birçok edebiyatın türü ile ilgili yazmış olduğu yazılarda ödüller almıştır. İzmir Gazetesinde bir süre köşe yazarlığı yapmış ardından Milliyet Gazetesi’nde Pazar eski içersinde yazıları yayınlanmıştır.Genelde yaşanmış olayları esprili bir dil kullanarak yorumlama yoluna giden Yazar’ın yazıları beğenilmiştir.

10’dan fazla kitabı bulunan Yazarın üç tane kitabının 3. baskısı, altı tane kitabının ise 2. baskıları çıkmıştır. Kaleme aldığı tüm kitapları çok fazla satılan kitaplar arasındadır. Mezun olduktan sonra evlenmiş ve Diyarbakır’a gitmiştir.Burada Piraye’yi yazmıştır.2003 tarihinde ilk romanı olan Piraye’yi çıkarmanın mutluluğunu yaşayan yazar ardından eczacılık bilgisinle beraber “En Son yürekler Ölür” isimli kitabı yazmıştır.

 


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kelepce-canan-tan-ozeti/

URLs in this post:

[1] hikaye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikaye-oyku-ornekleri/

[2] içki: https://rehberlik.cokbilgi.com/yazi/madde-bagimliligi-nedir/

[3] koca: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

[4] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[5] Büyük: https://www.cokbilgi.com/yazi/buyuk-unlu-uyumu-kalinlik-incelik-uymayan-kelimeler/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.