- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

kırmızı saçlı kadın özeti, orhan pamuk1980’li yılların başında lise öğrencisi olan Cem ve annesi İstanbul’da yaşar. Babasıyla Cem’in arasında hep bir uzaklık vardır, Cem annesiyle daha iyi anlaşır. Babası eczacı olan Cem her gün öğlen ona yemek götürür. Babasıyla arası her ne kadar iyi olmasa da baba ilgisine aç olan Cem öğle aralarında babasından bir şeyler öğrenmek, onunla sohbet [1] etmek için can atar.

Cem bir gün bir de bakar ki babası eve gelmez, annesi çok ağlar; ama sebebini bir türlü anlayamaz. En sonunda annesi bir açıklama yapar: Artık Cem’in babası gelmeyecektir. Babası gidince eczanedeki işler yürümez olur ve Cem iş aramaya başlar. Deniz Kitabevi’nde çalışmaya başlar ve buradaki işini çok sever. Aile dostlarının tavsiyesiyle kuyuculuk işinde de çalışmaya başlar.

Hayri Bey bir iş adamıdır ve Öngören de bir tekstil fabrikası kurmak ister. Bu sebeple öncelikle fabrikayı kurmak istediği arazide su olup olmadığını öğrenmek ister. O dönemlerde sondaj makineleri çıkmadığı için kuyucular 10-20 metrelik kuyu kazarak suyun olup olmadığına bakarlar ve su bulunursa kuyucular büyük kazanç sağlar.

Su arama görevi bu işin erbabı olan Mahmut Usta’ya verilir. Ustanın Ali adında bir çırağı vardır bir de Cem gelir. Mahmut Usta kuyuyu kazarken çıraklar da çıkan toprakları başka arabalara yükler. Bir süre sonra Cem patronunu babasının yerine koyar ve onu çok sever. Kazma işleri bir aya yakın zamandır devam eder; ama su hala çıkmaz.

O sıralarda Cem kırmızı saçlı bir kadınla karşılaşır ve ona aşık olur. Onu her gün görmek için şehre iner ve evlerinin camından bakar. Bir gün tiyatro çadırı görür ve oraya davet edilir. Gördüğü kırmızı saçlı kadının tiyatrocu ve bir de evli olduğunu öğrenir. Kadının kocası Turgut [2]’un olmadığı bir gün Cem ve kadın karşılaşarak kadının evinde birlikte olurlar. O günden sonra Cem artık kadını unutamaz.

Bu arada çırak Ali su çıkmayacağını düşünerek işi bırakır. Cem ve Mahmut Usta işe devam eder. Akşamları birbirlerine hikaye [3] anlatırlar. Cem ve kırmızı saçlı kadın birlikte olduktan birkaç gün sonra garip bir olay olur. Mahmut Usta ve Cem paydos yapacakken yirmi metre yüksek [4]likten bir kova Mahmut Usta’nın üzerine düşer, ustasını kurtaramayan Cem [5] çok korkarak, travma sonrası şehri terk eder.

Yıllar sonra Cem evlenir ve çok zengin bir müteahhit olur. İşi gereği Öngören’e gitmesi icap eder. Yıllar sonra Cem’in Enver adında kırmızı saçlı kadınla olan birlikteliğinden bir oğlu olduğunu öğrenir. Enver babasını hiç sevmez. Karşılaştıkları o akşam Enver kendisini başka biri olarak tanıtır ve Cem’e eskiden kazdıkları kuyuyu gösterir.

İkisi de çok gerilir. Enver ve Cem kavga etmeye başlarlar. Cem bir anda silahını çıkarır. Enver kendini korumak isterken yanlışlıkla babasını vurup öldürür. Cezaevine gönderilen Enver ise annesinin ısrarıyla bu kitabı yazar.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?
Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?
Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı [6] Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

Kitap Bilgileri

Adı: Kırmızı Saçlı Kadın
Yazarı: Orhan Pamuk
Sayfa Sayısı: 204
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2016

“Orhan Pamuk” - Hakkında Bilgi

7 Haziran 1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Ferit Orhan Pamuk’tur. Kalabalık bir aile yapısında dünyaya gelmiş ve yetişmiştir. İstanbul’un Nişantaşı semtinde büyümüştür. Gençlik yıllarında ressamlık yaparak kendini geliştirmiştir. İstanbul’da Amerikan Lisesi olan Robert College’de, Üniversiteyi de İstanbul Teknik Üniversitesinde mimarlık bölümünde okumaya başladı fakat okulu bitirmeden bıraktı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu ama bu bölüm üzerine de hiç çalışmadı. Okuduğu bütün bu bölümlere rağmen, en son olarak yazı yazmayı tercih etti ve 23 yaşında yazarlığa başladı.

Türk Edebiyat [7] tarihinin usta yazarlarından biridir. Özellikle de son zamanlarda Türkiye’de yetişmiş iyi bir yazar olarak tanıtabiliriz. Son günlerde dünyada da saygınlığını ispat etmiş ve sürekli olarak ödüller almakta ve her geçen gün kendini geliştirmektedir. Almış olduğu ödüllerden en saygın olanı 2006 yılında almış olduğu “Nobel” Ödülüdür. Türk tarihinde bu ödülü almaya hak kazanan iki kişiden biridir. Bu ödülü en genç yaşta alan kişilerden biridir. Orhan Pamuk’un eserleri dünya da altmış dile çevrilmiştir ve yüzden fazla ülkede yayımlanmıştır. Ayrıca Orhan Pamuk’un eserleri on bir milyondan fazla baskı yaparak büyük bir başarı elde etmiştir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl verilen Nobel Edebiyat Ödülünü aldıktan sonra “TIME” dergisince dünyanın en etkili 100 insanından birisidir.

Orhan Pamuk’’un kitaplarından bahsedecek olursak; ilk kitabını 1979 yılında “Karanlık ve Işık” adını vererek yayımlamıştır. Daha sonraki eserleri de, Cevdet Bey Ve Oğulları, Sessiz Ev, Yeni Hayat, Gizli Yüz, Beyaz Kale, Kar, Kar / Sert Kapak, Öteki Renkler, Kara Kitap ve Benim Adım Kırmızı’dır. Kitaplarının yanı sıra Öteki Renkler ve Gizli Yüz adlı filmlerinde senaryolarını yazmıştır.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kirmizi-sacli-kadin-orhan-pamuk-ozeti/

URLs in this post:

[1] sohbet: https://www.cokbilgi.com/yazi/soylesi-roportaj-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[2] Turgut: https://kitap.cokbilgi.com/roman/su-cilgin-turkler-turgut-ozakman/

[3] hikaye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikayenin-oykunun-unsurlari-ve-plan/

[4] yüksek: https://www.cokbilgi.com/yazi/yuksek-lisans-yapmak/

[5] Cem: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Cem/

[6] romanı: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Roman-Ozetleri/

[7] Edebiyat: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyat-nedir/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.