- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

kocan kadar konuş, özeti, yorumuEfsun, otuz yaşına geldiği hâlde hâlâ evlenmemiş biridir ve kitabın kurgusunun ana kahramanıdır. Kendinden yaşça küçük kuzeninin de evlilik [1] hazırlıklarına başlaması ile kendi aşk hayatını sorgulayan Efsun, koca arayışı içine girer. Aslında buna toplum baskısı da diyebiliriz. Çünkü okulunu bitiren, işini eline alan her genç kız ya da askerliğini yapan her delikanlının bir an önce evlenmesi için birilerini bulma muhabbetini her yerde duyabiliriz.

Efsun’un ailesine göre Efsun bakımsızdır. Erkeklerin beğenmesi için Efsun’un her gün saçı fönlü, french yaptırıp şık giyinerek partilere, davetlere, yemeklere gitmesi gerekiyor. Efsun ise “Beni beğenen, böyle beğensin.” diye düşünmektedir. Efsun, dayanamayıp ailesinin söylediklerine uyarak, öyle bir yaşam tarzı benimsiyor. Nihayetinde Timur ad [2]ında biriyle tanışıyor.

Timur, daha dördüncü görüşmelerinde Efsun’u meyhaneye hem de maç izlemeye götürüyor. Zavallı Efsun’un meyhaneye maç izlemek için gittiklerinden haberi bile yoktur. Meyhane’de neredeyse tek kız Efsun’dur. Zaten onun varlığını Timur [3] bile maçı izlemeye dalarak unutmuştur. Ve Efsun bakıyor ki olacak gibi değil, dayanamayıp orayı terk ediyor.

Efsun yine aşk hayatını sorgulamaya başlıyor. Timur’u saymazsa şimdiye kadar uzun süreli olarak görüştüğü üç ilişkisi oldu ve üçüyle de birer yıldan fazla görüştü; ama hiçbiri evlilikle sonuçlanmadı. Bir gün yine Efsun’un kardeşleri, annesi, aneannesi, Efsun’un kardeşleriyle bir davete gitmesi için tutturuyorlar. Efsun da ısrarlara dayanamayıp kabul ediyor. Efsun kızımız gayet bakımlı bir şekilde davete gidiyor ve davette lise 1. sınıftan beri aşık olduğu adamı görüyor.

Ev halkı artık Efsun’a bir ilişkiyi sürdürülebilir kılan kuralları anlatıyor. Anlatılan kurallar Efsun’a tamamen ters gelse de, Efsun bir de bu yolu deneyelim diyerek söylenenleri Sinan’la görüşmelerinde uyguluyor. Lise [4] yıllarında Efsun’u Efsun yapan, doğal, içten, samimi kız gitmiş, yerine bambaşka biri gelmiş olarak gören Sinan şaşırıyor. Efsun [5]‘dan yavaş yavaş uzaklaşıyor.

Aslında Efsun olduğu gibi biri olarak davransa, hiç sorun olmayacaktır; ama Efsun ideal kız önerilerine göre davranınca Sinan artık devam edemeyeceğini açıklıyor. Ayrılıyorlar. Efsun artık ne yemek yer, ne işe gider, kahrolur. Çünkü Sinan’ı hiç unutamamıştır. Sinan’a aşıktır; ama onu hiç ummadığı anda kaybetmiştir.

Pes etmek istemeyen Efsun, Sinan’ı geri kazanma planları yapar. Efsun, Sinan’la konuşur ve tekrar gerçek Efsun olarak karşısına çıkar. Efsun, Sinan’a evlenme teklifi eder; fakat sevgisine Sinan’dan karşılık bulamaz.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Türkiye’de kadınların DNA’larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. ‘Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş’ atasözü, anneannem Peyker’in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30’una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!

Evli misin?
Ya nişanlı?
Sevgilin var mı?
O da mı yok!
Yaş kaç?
Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşınkankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.

Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…

Kitap Bilgileri

Adı: Kocan Kadar Konuş
Yazarı: Şebnem Burcuoğlu
Sayfa Sayısı: 220
Yayınevi: DEX Yayınları
Basım Yılı: 2014

“Şebnem Burcuoğlu” - Hakkında Bilgi

Hayatta en sevdiğim şeyin ne olduğunu bulmaya çalışırken aslında merak ettiğim, heyecan duyduğum ve peşinden koştuğum şeylerin tümünün beni oluşturduğunu keşfettim. Bütün küçük parçaları birleştirip bu gerçekle flört etmeye başladığım an kendimi tanıma yolculuğum da başladı. Bilkent, Uluslararası İlişkiler bölümünü takiben Boğaziçi’nde Avrupa Birliği yüksek lisans [6]ımı tamamladım ve uzun bir süre kurumsal iletişim alanında çalıştım. Fırsat yarattıkça ruhumu beslemeyi iş edindim. Yazı yazmak, merakımı en iyi gideren uğraş. Hayatın bu köşesinde soluklanıyorum şimdilik.  Marie Claire, Elle ve L’Officiel dergileriyle başlayan yazarlık  yolculuğum Milliyet Gazetesi’nde devam ediyor…


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

URLs in this post:

[1] evlilik: https://www.cokbilgi.com/yazi/evlilik-sozleri-kutlama-ve-teklif-guzel-sozler/

[2] ad: https://www.cokbilgi.com/yazi/isim-ad/

[3] Timur: https://www.cokbilgi.com/yazi/timur-ve-edige-destani-turk-destanlari/

[4] Lise: https://www.cokbilgi.com/yazi/yuz-100-temel-eser/

[5] Efsun: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Efsun/

[6] yüksek lisans: https://www.cokbilgi.com/yazi/yuksek-lisans-yapmak/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.