- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

kraliçeyi kurtarmak, özetiKitabın başkahramanı olan Aleks Isaag Fog, matematikle arası hiç iyi olmayan, bununla birlikte kitap okumayı çok seven ve yazdığı denemelerle okulda hep birinci olan bir çocuktur. Her pazartesi günü matematik öğretmeni Bayan Lund’un yaptığı sınav, onun kâbusu olmaktadır. Bu sınava ne kadar çalışsa da bir türlü istediği gibi bir not alamamakta, ailesinden ve öğretmeninden bu yüzden laf işitmektedir. Eğer matematik notlarını yıl sonuna kadar yükseltebilirse, ailesi onu çok istediği Waconda Kampı’na gönderecektir.

Macera kitapları [1] okumaktan matematiğe çalışma fırsatı bulamayan Aleks’in başına, bir gün çok gizemli bir olay gelir. Aleks yine bir gün ince ince yağan karın altında okula gitmek için otobüs beklerken, ayağına bir şeyin takıldığını görür. Eğilip incelediğinde üzeri mavi sayılarla kaplı, gümüş renkli irice bir kalem olduğunu görür. Tam o sırada korkutucu ayak sesleri duyar. Ne olduğunu anlayamadan otobüse atlar ve en yakın arkadaşı Sam’in yanına oturur. Aleks, matematik sınavında belki uğur getirir düşünce [2]siyle bu kalemi kullanmaya karar verir.

Bayan Lund kâğıtları dağıtır, Aleks sınava başlayınca kalemin soruları kendi kendine çözdüğünü görünce hayretler içerisinde kalır. Önce buna inanamaz ama sınavdan çok yüksek bir puan alıp öğretmeninin takdirini kazanınca sevinçten havalara uçar. Hemen bu durumdan Sam’e bahseder, onunla denemeler yaparlar. Sınıf arkadaşları olan Vanessa da bu gruba dahil olur ve bu üçlü, kalemle neler yapılabileceğini düşünmeye başlarlar. Denemeler sırasında kalem gittikçe küçüldüğü için Aleks kaygılanmaya başlar ve arkadaşlarına kalemi kaybettiği yalanını söyler.

Sihirli kitap bir kaleme dönüşüyor…

Aleks bir gün sonra kalemi sakladığı dolabından almak istediğinde, kalemin gerçekten kaybolduğunu görür ve yıkılır. Bir iki gün sonra dolabında hiç görmediği bir kitabın olduğunu fark eder. Kapağında ışıklı bir gümüş şatonun bulunduğu kitabın adı Kraliçeyi Kurtarmak‘tır. Kitabın gizemli olduğunu hemen fark eder ve kapağını aralar ve macera başlar. İdilya denilen çok zengin ve mutlu bir krallığı yöneten Jayden adındaki kraliçenin hikâye [3]sini okumaya başlar. Bu kraliçe öyle güzel, zengin, zeki ve iyi kalpliymiş ki, nâmı dünyanın dört yanında bilinirmiş.

Zümrüt Kraliçe Jayden’i yine bir gün başka ülkelerden gelen krallar ziyaret etmişler. İçlerinden biri olan zâlim Rechner, Zümrüt Kraliçe ile evlenmek ve onun ülkesini kendi ülkesine katmak istemiş. Bunu reddedince de günler sonra baskın yaparak Jayden’i kaçırmış, kendi ülkesine götürmüştür. Rechner, Zümrüt Kraliçe’yi 400 kapılı bir zindana hapsetmiş ve ona iki tercih sunmuştur. Ya kendisi ile evlenerek mutlu bir hayat sürmek ya da türlü yaratıkların ve zorlukların bulunduğu 400 kapılı bu zindandan çıkmaya çalışmak ki bunu pek tavsiye etmemiştir.

Jayden tabii ki zor da olsa zindandan çıkmak için tüm engelleri aşmayı göze almıştır. İlginç olan her kapının ardında tavuk ayaklı ayı, tavşan ayaklı muhafız, kanatlı kurt, tek gözlü canavar, yarı insan yarı hayvan [4] canavarlar, büyücü, kuş kafalı kaplumbağa… gibi korkutucu yaratıkların bulunması ve bunların çok farklı yollarla kağıtlara yazılmış bir matematik sorusunu cevaplamasını istemeleridir. Aleks, Jayden’i bu zindandan çıkarmak için tüm yaratıkların sorularını çözebilmeli ve onu kurtarmalıdır. Hâlbuki matematik problemleri, Aleks’in korkulu rüyasıdır.

Aleks zor matematik problemleriyle başbaşa…

Dokuz oğul babasıyım, hepsi birer tek gözlü canavar. Tek gözüm hep oğullarımın üzerinde, oynarken oyuncaklarıyla onlar. Üç gözlü bir canavar uğradı bir gün, tüm oğullarını yanında getirdi. Her konuğun suratında üç patlak göz; kırpışıp duran bir sürü göz etti. Canavarların tümünün birden tam tamına kırk tane gözü vardı. Bil bakalım, kaçı üç gözlü çocuktu? Hiç söylemez sayılar yalan.” Her kapıda bunun gibi kafa karıştıran matematik soruları çözmek zorunda kalan Aleks, problemi çözmeden diğer sayfaya geçilmediğini görür. Fark eder ki bu kitap da önceki kalem gibi sihirlidir ve Jayden’i gerçekten kurtarmak için çaba sarf etmek gerekmektedir. Bu durumu hemen Sam’e açar, birlikte soruları teker teker çözmeye başlarlar.

Bir süre sonra 400 soruyu iki kişi çözemeyeceklerini düşünen ikili, gruba Vanessa’yı da dahil ederler. Her gün ona yakın soru çözerek Jayden’i kurtarmaya yaklaşırlar. Gittikçe sorular zorlaşır ve zalim kral Rechner’in çeşitli tehditlerine maruz kalırlar. Buna rağmen 200 kadar soruyu çözmeyi başarırlar. Okul biter ve bu üç kafadarın üçü de Waconda Kampı’na giderler. Kampta her fırsatta sorular çözerler, çeşitli etkinliklere katılmaktan feragat eder ve kraliçeyi kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar. Bir gün Aleks, çok sevdiği su kayağını yapmak isterken bir anda halatlar kopar ve suya gömülür. Arkadaşları ve öğretmenleri hayret eder çünkü halat kopmayacak kadar yenidir ve sanki kesilmiş gibi durmaktadır. Çok geçmeden bunu ara sıra görünerek onları tehdit eden Rechner’in yaptığını anlarlar.

Waconda’da zaman daralıyor…

Bunun üzerine soruları daha hızlı çözerek [5] bu lanetten kurtulmak isterler fakat zaman daralır. Bunun için geceleri gitmeleri yasak olan bir adaya, kaçırdıkları bir tekne ile giderek soruları çözmeye çalışırlar. Birkaç gece bunu başarırlar fakat son sorulara yaklaştıkları gece Vanessa ve Sam bekçilere yakalanır. Aleks tek başına korksa da adaya gider ve kalan tüm soruları çözer. Son sayfada çözdüğü yedi bilmecenin cevaplarını toplayarak elde edeceği sayının bir kelimeye işaret edeceği ve bu kelimeyi Rechner’in yüzüne söyledikleri anda onun tüm güçlerinin elinden alınacağı yazar.

16.709 sayısından bir sihirli kelime oluşturmak için çok çaba gösterirler. En mantıklı fikir, sayıların alfabe sıralaması [6]nda karşılık gelen harflerle bir kelime ortaya çıkarmak olur. Böylece AFGOI kelimesine ulaşırlar. Rechner tekrar sahile geldiğinde bu kelimeyi onun yüzüne üç defa söyleyince, onun tüm güçleri elinden alınacak ve yok olacaktır. Rechner yine belirir, onlara verdiği süre bitmiştir ve onları öldürmek için üzerine doğru yükselmektedir. Aleks AFGOI kelimesini söyler fakat işe yaramaz. Bunun üzerine Sam harflerin yerini değiştirerek Aleks’ten AIFOG kelimesini söylemesini ister. Bu sihirli kelimeyi üç kez söyleyince Rechner bir anda kaskatı kesilir, tekrar sulara gömülür ve sonsuza dek yok olur.

Jayden’in Rechner’den gerçekten kurtulduğuna emin olan üç kafadar, lanetten kurtuldukları için mutlu bir şekilde kamptan dönerler. Okul başladığında artık çok daha becerikli oldukları ve hiç korkmadıkları matematik dersinin yeni öğretmeninin kim olacağını merak ederler. Okul bahçesinde yeni matematik öğretmenlerinin koyu yeşili gözlerini gördüklerinde, onun Zümrüt Kraliçe olduğunu anlar ve şaşkına uğrarlar.

Orkun KUTLU

Orkun KutluArka Kapak Bilgisi

Bir kraliçeyi, kapatıldığı zindandan matematikle kurtarmak mümkün mü dersiniz? Aleks, yolda bulduğu tuhaf kalemin en zor matematik problemlerini bile çözüverdiğini fark edince çok sevindi. Derken, kitaplığında ortaya çıkıveren esrarengiz bir kitap, hem onu hem de arkadaşları Sam ile Vanessa’yı neredeyse esir aldı. Kitapta anlatıldığına göre, kötü Kral Rechner’in şatosuna hapsettiği Zümrüt Kraliçe Jayden’ın, üzerine kilitlenen kapıları açabilmek için 400 bilmeceyi çözmesi gerekiyordu. Kraliçeye de ancak çocuklar yardım edebilirdi. Oysa, giderek zorlaşan matematik bilmecelerini çözmek olanaksız gibiydi.

Kitap Bilgileri

Adı: Kraliçeyi Kurtarmak
Yazarı: Vladimir Tumanov
Sayfa Sayısı: 160
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Basım Yılı: 2019

“Vladimir Tumanov” – Hakkında Bilgi

1961’de Moskova’da doğan Vladimir Tumanov, 1991’den beri Kanada’da Batı Ontario Üniversitesi’nin Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü’nde öğretim üyesi. Türkiye’de yüz binlerce okura ulaşan Kraliçeyi Kurtarmak adlı romanı, Tumanov’un çocuklar için kaleme aldığı ilk kitap. Küçük okurlar kadar yetişkinlerin de ilgi gösterdiği macerada kahramanlar, matematiksel bilmeceleri çözerek tutsak kraliçeyi kurtarmaya çalışıyor. Yazarın, dünyada ilk kez Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan ikinci kitabı Haritada Kaybolmak adlı romanı da aynı başarıyı yakaladı. Çocuklar için bir diğer “zor” konu olan coğrafyada soluksuz bir maceraya davet eden kitapta, kardeş kahramanların hayatı, coğrafya bilmecelerini çözmelerine bağlı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kraliceyi-kurtarmak-vladimir-tumanov-ozeti/

URLs in this post:

[1] Macera kitapları: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/macera/

[2] düşünce: https://www.cokbilgi.com/yazi/dusunceyi-gelistirme-yollari/

[3] hikâye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikaye-oyku/

[4] hayvan: https://kitap.cokbilgi.com/roman/hayvan-ciftligi-george-orwell-ozeti/

[5] soruları daha hızlı çözerek: https://hizli-okuma.cokbilgi.com/hizli-soru-cozme-yontemleri/

[6] alfabe sıralaması: https://www.cokbilgi.com/yazi/kelimeleri-alfabetik-siraya-dizme-sozluk/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.