- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

küçük kara balık özetiKüçük Kara Balık kitabı yediden yetmişe herkesin okuyup bir şeyler bulabileceği bir masal kitabıdır. Masal kitabı deyip geçmeyin adalet, sorgulama, eşitlik ve direnme gibi temaları başarıyla işlenmiştir. Bu temalar siyasi açıdan tehlikeli olarak görüldüğü için Türkiye [1]’de 12 Eylül darbesi ile yasaklanır, İran’da ise kitap [2] hala okunması yasaklı kitaplar listesinde yer alır. Bu masal kitapları gencecik yaşında Samed Behrengi’nin hayatına mal olur.

Yazar 28 yaşında hayatını kaybeder. Aras Irmağı’nın karşı kıyısında ölü olarak bulunur. Boğularak öldürüldüğü söylense de çoğu kişi buna inanamaz; Şahlık İdaresi ve İran Gizli Servisi Savak tarafından öldürüldüğü dillerde dolaşır. Küçük Kara Balık kitabının özeti şu şekildedir:

Bir zamanlar küçük bir kara balık vardır. Küçük kara balık bir sabah erkenden uyanır ve annesini de uyandırır. Sabah sabah ne olduğunu anlayamayan anne balık yavrusuna kendisini neden uyandırdığını sorar. Küçük kara balık ise annesine yuvasına uzak olan bir yere gitmek istediğini söyler. Annesi yavrusunun böyle bir fikirden vazgeçmesini ister. Küçük kara balık çok kararlıdır fikrinden vazgeçmez. Küçük kara balığın annesiyle konuşmalarını duyan komşuları da gelir.

Küçük kara balığın fikrini duyan komşular kızar. Farklı akarsuları, denizleri, okyanusları keşfetmek de ne demektir. Bilinmeyen yerlere gitmemek gerekir. Komşular küçük kara balığa buradan gitmemesini eğer giderse de buraya tekrar dönemeyeceğini dönerse de onu öldüreceklerini söylerler. Küçük kara balık her şeye rağmen yola çıkar. Başkalarını korkutan bu plan onu heyecanlandırır, mutlu eder.

Küçük kara balık yüzerek çağlayanın en ucuna gelir ve kendini aşağıya bırakır. Bir bakar ki bir gölün içindedir. Etrafına bakınca bir sürü küçük kara balıkçıkların suyun içinde olduğunu görür. Balıkçıklar kendilerine “iribaş” dendiğini ve büyüyünce kocaman birer kurbağa olacaklarını söylerler. İribaşlar kendilerini çok üstün ve güzel görür. Küçük kara balığı küçümserler. Küçük kara balık balıkçıklara kendilerini bu kadar beğenmemeleri gerektiğini, daha bir sürü güzel balığın olduğunu söyler. Kocaman bir kurbağa gelir ve küçük kara balığı uyarır. Balıkçıklarla bu şekilde konuşmamasını söyler ve onu kovalar.

Küçük kara balık kaçar ve kendini bir dere yatağında bulur. Burada da bir yengeç ve kertenkele ile tanışır. Yengeçten uzak durmaya çalışır; çünkü yengeç her an kıskaçla onu yakalamaya çalışır. Kertenkele ile sohbete başlayan küçük kara balık ona pelikanlar, testerebalıkları ve balıkçıllar hakkında bildiklerini sorar. Kertenkele bunlar hakkında bilgi sahibi olmadığını söylemekle birlikte eğer bir pelikana yakalanırsa onun kesesini yırtabileceği bir bıçak hediye eder.

Küçük kara balık teşekkür ederek yola çıkar. Önce bir ırmağa uğrar sonra da denize ulaşır. Yolculuğu sırasında çok farklı canlılarla karşılaşır. Küçük kara balık Kepçeli Kuş’a rastlar. Kepçeli kuş korkunç bir kuştur. Küçük kara balığı yutar. Küçük kara balık yanındaki bıçakla kepçeli kuşu en zayıf yerinden bıçakla deler ve onun içinden çıkar, yani kepçeli kuştan kurtulmuş olur. O günden sonra da küçük kara balığı gören olmaz.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış, onlara bir masal anlatıyordu…

Kitap Bilgileri

Adı: Küçük Kara Balık
Yazarı: Samed Behrengi
Sayfa Sayısı: 115
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2007

“Samed Behrengi” - Hakkında Bilgi

Azeri asıllı İranlı öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı ve derleyicisidir. Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran [3] ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir.

Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır.

Samed Behrengi (1967) 28 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri’nde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikasta uğradığı düşünülmektedir.Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-kara-balik-samed-behrengi/

URLs in this post:

[1] Türkiye: https://turk-dunyasi.cokbilgi.com/turkiye-cumhuriyeti/

[2] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[3] İran: https://turk-dunyasi.cokbilgi.com/iran-turkleri-guney-azerbaycan/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.