- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

küçük mucizeler dükkanıBirbirinden farklı yaşamları olan dört kadının birbirleri ile tanıştıktan sonra [1] hayatlarının değişimi anlatılmaktadır. Lydia Hoffman 16 yaşında ilk kez  kansere yakalanır ve tedavilerle, babasının desteğiyle kanseri yener. Lydia kanser olduğu için hep hastalığının tekrarlamasından korkar ve kimseyle arkadaş olmak, birinin kendisine bağlanmasını istemez. Lydia iki kardeştir, bir de ablası vardır. Lydia ablasını çok sever; ama anlaşamazlar. Çünkü ablası Lydia’nın dikkat çekmek için kanser olduğunu düşünür.

30 yaşında ikinci kez kansere yakalanan Lydia bu defa hastalığını yenemeyeceğini düşünür. Çünkü babasını vefat etmiştir. Annesi de hastalıklarla başa çıkmada hiç başarılı değildir. Lydia hasta olduğu zamanlarda hep örgü dükkanı açma hayali kurar ve babası da onu destekler. Bu defa babasının desteği olmayan Lydia kafasına koyar ve “Bir Yumak Mutluluk” adında örgü dükkanını açar. Dükkanı çok işlek yerde değildir, Blossom sokağında yani dükkanın olduğu sokakta hep inşaat vardır gelen giden pek yoktur.

Yumak siparişi veren Lydia dükkanın camına örgü kursu açacağı afişini asar. Afişi gören Jacqueline Donovan dükkana gelir ve kursa katılmak istediğini belirtir. Lydia kursa cuma günü başlayacaklarını belirtir. Jacqueline çok fazla gülümsemeyen zengin biridir. Eşiyle arasında sorunları vardır. Bir oğulları vardır o da annesinin hiç onaylamadığı bir kadınla evlenir. Bir de kız torunları olur. Jacqueline hep kızı olsun ister ama olmaz torunun kız olacağını öğrenince içten içe bir kıskançlık duyar. Jacqueline torununa battaniye örmek için kursa kaydolur.

Kursun diğer üyesi Carol [2]’dur. Carol ve eşi birbirini çok sever; fakat çok uğraşmalarına rağmen çocukları olmaz. Carol çocuk [3] sevdası için tüm kariyerinden ve çocuklarından vazgeçer. Carol iki kardeştir. Bir abisi vardır. Bir gün abisinin sevgilisinden çocuğu olacağını; ama onların bu çocuğu istemediklerini öğrenir ve aklına bir fikir gelir o çocuğu alıp büyütmek ister. Bunu abisiyle paylaşır, fakat  abisi çoktan çocuğu aldırdıklarını söyler. Carol bir kez daha yıkılır.

Kursun üçüncü üyesi Alix Townsend’dir. Alix, Blossom Sokağı’nda bir film cdleri satan dükkanda çalışır. Sosyal hizmet görevinden kurtulmak için kursa yazılır. Alix ve Jacqueline birbirlerini hiç sevmezler. Kursta sürekli atışırlar ta ki bir gün Jacqueline’nin koca [4]sı karısından iş dosyasını ofisine getirmesini söyler.

Jacqueline dosyayı götürür; fakat işlek olan caddede park yeri bulamaz ara sokağa arabasını park eder dosyayı kocasına verir ve arabasına dönerken ara sokağa girince arkasından ayak ses [5]leri duyar ve panik olur. İki adam Jacqueline’den çantasını almak isterler kadın çaresiz kalır; tam da o anda Alix gelir ve kadını hırsızların elinden kurtarır. Bu olaydan sonra ikilinin birbirine bakış açısı değişir ve iyi anlaşmaya başlarlar. Jacqueline torunu doğunca onu çok sever ve zamanla gelinini de sevmeye başlar.

Alix film dükkanında çalışan arkadaşıyla aynı evde kalmaktadır. Alix’in ev arkadaşı bir gün evde [6] doğum yapar. Kadın çocuğunu istemez. Alix de hemen kadına çocuğu istemediğine dair yazı yazdırır ve bebeği alıp Carol’un evinin yolunu tutar. Carol ve eşi bebeği büyük sevinçle kabul eder veremsi yoldan almak için uğraşırlar. Böylelikle Alix Carol’un da hayatını değiştirmiş olur.

Bu arada Lydia da kanserini yeniden yener. Sevdiği adamla evlilik kararı alırlar. Ablası Lydia’ya daha yakın davranır. Ablasıyla arasının düzelmesine Lydia çok sevinir.

Bir solukta okunabilecek, akıcı bir kitap [7]. Kahramanların yerine kendinizi koyup düşünebiliyorsunuz. Kahramanların arkadaşlıklarına gıpta ile bakıyorsunuz. Kitabı okuduktan sonra “yorumlar” bölümümüzden bizimle düşüncelerinizi paylaşmanız bizi mutlu edecektir. İyi okumalar diliyorum.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Kitapları bütün dünyada 140 milyondan fazla satan ve birçok dile çevrilen Debbie Macomber, yürek ısıtan romanlarıyla şimdi de Türkiye’de… “Artık o eski tasasız kız değilim. Yaşadığım her günün değerini biliyorum. Çünkü hayatın ne kadar değerli olduğunu öğrendim… Hiçbir şeyi, özellikle de hayatı hafife almaz oldum. Artık hiçbir günümü boşa geçirmiyorum. Çektiğim acıların karşılıklarının olduğunu öğrendim…

Hayatın içinden dört güçlü kadın…Küçük mucizeler, büyük umutlar Ve dostluğun iyileştirici gücüne dair sımsıcak bir hikâye…

Bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız!

Kitap Bilgileri

Adı: Küçük Mucizeler Dükkanı
Yazarı: Debbie Macomber
Sayfa Sayısı: 480
Yayınevi: Martı Yayınları
Basım Yılı: 2012

“Debbie Macomber” - Hakkında Bilgi

Debbie Macomber, Amerika’da en çok satan 150’den fazla aşk romanları ve çağdaş kadın kurgu yazarı . Kitapları dünya çapında 140 milyondan fazla baskı yapmıştır. 1998 yılında Macomber Made of Film açılış şampiyonu oldu ve 2005 yılında Amerika Romantik Yazarlar RITA Ödülü ona verilmiştir.

Kitapları dünya çapında 140 milyondan fazla satan Debbie Macomber, günümüzün önde gelen popüler yazarları arasındadır. Tecrübelerinden ve gözlemlerinden yola çıkarak yarattığı zorlu karakterlere hayat verebilme yeteneğiyle tanınan yazar, küçük yerleşimlerdeki ev ve aile yaşantısı ile kalıcı dostluklar üzerine kalpleri ısıtan, keyifli ve eğlenceli hikâyeler yazmaktadır. Her kitabıyla dünyada büyük ilgi uyandıran Macomber, aynı zamanda çok satanlar listesinin daimi yazarlarından biridir. Macomber’ın eserleri, satışa çıktığı ilk hafta New York Times, USA Today ve Publishers Weekly listelerinde yerini almayı başarmıştır.

İlk kitabıyla birlikte oldukça geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başaran Macomber, yakın zamanda Türkiye’de de yayımlanacak The Christmas Basket adlı kitabıyla 2005 yılında Rita Ödülleri / “En İyi Roman” ödülünü kazanmıştır. Bunun dışında da birçok ödüle layık görülen Macomber, Quill Ödülleri’nde “Okuyucunun Seçtiği Roman” ödülünü de alarak bir ilke imza atmıştır.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-mucizeler-dukkani-debbie-macomber-ozeti/

URLs in this post:

[1] sonra: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yagmur-sonrasi-sarah-jio-ozeti/

[2] Carol: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Carol/

[3] çocuk: https://rehberlik.cokbilgi.com/yazi/cocuk-istismari-ve-ihmali/

[4] koca: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

[5] ses: https://www.cokbilgi.com/yazi/ses-nedir-tanimi-olusumu-ve-aciklamasi/

[6] evde: https://kitap.cokbilgi.com/roman/okul-evde-baslar-fatih-kalkinc/

[7] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Roman-Ozetleri/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.