- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

yüreğim seni çok sevdiBakmayın kitabın 96 sayfa olduğuna, bakmayın masal [1] gibi durduğuna kitap gerçekten kaliteli ve hem çocukların hem de büyüklerin zevkle okuyabileceği bir kitap. Kitap insanların büyüdükçe çocuk ruhunu nasıl unuttuklarına, dünya telaşına düştüklerine değiniyor. Elinizden bırakamayacağınız mükemmel bir kitabın özeti:

Kendisi de bir pilot olan Antonie De Saint Exupery tarafından 1943 yılında New York’ta bir otel odasında yazılan Küçük Prens kitabı çocukların gözünden büyüklerin yanlışlarına değinir. Antonie De Saint Exupery’nin  6 yaşında iken “Yaşanmış Öyküler” adlı kitap [2]ta gördüğü boğa yılanının resmini çizmesiyle masal başlar.

Bu kitaptan esinlenerek fil yutmuş bir boğa yılanı çizer ve başyapıtını büyüklere göstererek korkup korkmadıklarını sorar büyükler de şapkadan korkmadıklarını söylerler. Kimse o başyapıtın fil yutan bir boğa yılanı olduğunu anlamaz hatta bu çizim işlerini bir kenara bırakıp daha çok coğrafya, tarih, gramer ve hesapla ilgilenmesini öğütler.

Antonie De Saint Exupery böylece ressamlık yeteneğinden vazgeçer ve yıllar sonra pilot olur. Sahra Çölü üzerinde giderken motorunun bir parçası bozulur ve uçak kazası yapar. Yanında kimse yoktur ve çölde sadece sekiz günlük yetecek kadar suyu kalır. İlk gün kumların üzerinde uyuyan kahramanımız “Bana bir koyun resmi çizer misin?” diyen birinin sesiyle uyanır. Kimseye benzemeyen sarı saçlı küçük bir çocuk yani, farklı gezegenden gelen Küçük Prens’in ta kendisi. Pilot önce fil yutan boğa yılanının resmini çizer; fakat Küçük Prens fil yutan boğa yılanını istemediğini belirtir.

Pilot şaşırır; çünkü o ana dek kimse o resmin fil yutan boğa olduğunu anlamaz. Bir kaç denemeden sonra pilot Küçük Prens’e kapalı bir kutu çizer ve içinde koyunun olduğunu söyler. Prens bu resmin tam da kendisinin istediği gibi olduğunu zaten gezegeninin küçük olduğunu söyler. Küçük Prens kendi öyküsünü anlatmaya başlar: Biri sönmüş olmak üzere üç volkanı, harika bir çiçeği ve baobap ağaçlarıyla kaplı küçük bir gezegende tek başına yaşadığını söyler. Kendine bir uğraş bulup bilgisini ve görgüsünü artırmak amacıyla bölgesinde bulunan diğer asteroidleri gezmeye karar verir. Hepsinde çok farklı ve ilginç karakterler vardır.

Her gezisinin sonunda “Şu büyükler, kesinlikle çok ama çok tuhaf insanlar der.” Gezenin birinde her şeyini yönettiğini söyleyen bir kral, diğerinde kendini beğenmiş bir adam, sayılarla uğraşan bir işadamı, devamlı fenerini yakıp söndüren bir fenerci ve devamlı içen bir ayyaşla karşılaşır. En sonuncu gezegende buluşlarını kaydeden bir kaşife rastlar. Kaşif ona dünyaya gitmesini salık verir. Böylece prensimizin gittiği yedinci gezegen dünya olur. Dünyada bir tilki illa da kendisini evcilleştirmesini ister ve Küçük Prens de tilkiyi evcilleştirir.

Tilki ona bir sır verir: “İşte sırrım, çok basit: En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.” der. Diğer gezegenlerde gördüğü karakterlerin aynısının dünyada binlerce olduğunu görür. Böylece bir yıl kaldığı dünyadan kendi gezegenine dönmek ister. Çünkü orada bakmak zorunda olduğu bir çiçeği vardır. Aslında o çiçekten dünyada binlercesi vardır ama büyükler çiçeklerinin kıymetlerini bilemezler. Ayrılık pilotumuz için zor olur çünkü aradığı konuşma arkadaşını çok geç bulmuştur. Küçük Prens [3] gezegenine döner, pilotumuz da uçağı tamir edip ülkesine döner. Hiçbir zaman prensi unutamaz ve altı yıl sonra bu öyküyü kaleme alır.

Eğer yolunuz Afrika’ya düşerse, eğer bir çocuk size doğru geliyorsa, gülüyorsa, altın sarısı saçları varsa o olduğunu hemen anlayacaksınız. O zaman n’olur, beni böyle kederler içinde bırakmayın geri döndüğünü yazın…” diyerek öyküsünü sonlandırır.

Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

“Hoşça git.” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Kitap Bilgileri

Adı: Küçük Prens
Yazarı: Antoine de Saint Exupery
Sayfa Sayısı: 112
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
Basım Yılı: 2004

“Antoine de Saint Exupery” - Hakkında Bilgi

Fransa’nın Lyon şehrinde doğdu. Beş kardeşin üçüncüsüydü. Aristokrat bir aileye mensup olan Exupéry dört yaşındayken babasını kaybetti. Babasının ardından aile hızla yoksullaştı. Anneleri kültürlü bir kadındı. İlk öğretmenleri anneleri oldu. Exupéry okulda başarılı değildi. Ödevlerle arası yoktu, sürekli ceza alıyordu. Uçaklarla 12 yaşında tanıştı. Evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girer uçakları yakından seyrederdi. 12 yaşındayken bir pilot onu uçağına aldı ve uçurdu.

Kardeşi François’in ölümü onu ve ailesini çok sarstı. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı çok istediği halde annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakıp askere gitti. Askerlik görevini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yaptı. Strasbourg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine Paris’te bir ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başladı. Ticaret yaşantısında başarısız oldu. Bu arada yazı yazmaya da başlamıştı.

1926 yılı hayatında bir dönüm noktası oldu: Tekrar uçmaya başlamıştı. Toulouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak göreve başladı. İlk kitabı Güney Postası’nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. Gece Uçuşu adlı romanı Arjantin’deki yaşantısını anlatır. Paris’te evlendi. 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus’ta çöle zorunlu iniş yaptı, kayboldu. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından bir Bedevi tarafından bulundular. İspanya İç Savaşı boyunca Fransız gazetesi adına muhabir olarak görev yaptı.

Havacılık alanında birçok buluşa imza attı. Gece uçuşlarını düzenleyen cihazların geliştirilmesinde katkı sağladı. II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya’nın işgaline uğradı. Komutanları Exupéry’ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa’nın yenilgisi üzerine ABD’ye gitti. Buradayken yazdığı Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı iki kitabı New York’ta çok tutuldu. En önemli eseri Küçük Prens’i de bu dönemde yazdı . Ülkesinin işgal altındaki durumu onu çok üzmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika’ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti. 31 Temmuz 1944’te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-prens-ozeti-antoine-de-saint-exupery/

URLs in this post:

[1] masal: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Masal/

[2] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[3] Küçük Prens: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-prens-ozeti-antoine-de-saint-exupery/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.