- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

kürk mantolu madonna özetiKürk Mantolu Madonna romanının kısa özeti ve incelemesi: Romanın ana karakterleri Maria Puder ve Raif Efendi’dir. Raif efendi içine kapanık, üzüntülü ve yaşama tam olarak sağlayamaz. Hayatı boyunca birçok durumda sesinin çıkarmadan boyun eğer, haklıyken bile haksız duruma düşmesine rağmen sessiz kalmayı seçer.

Raif Efendi kendi hayatına da yön veremez ve başkalarının istediği gibi biri olarak yaşar. Sevmediği bir kadınla evlenerek aile kurar. Hayatında gerçekten yaşadığını hissettiği sadece bir anısı vardır ve bunu günlüğüne [1] aktarır.

Raif Efendi yirmili yaşlarındayken babasının isteği üzerine Berlin’e gider ve sanata olan ilgisinden dolayı sanat galerisine gider. Galeride bir sanatçının otoportresini görür ve tablodaki kadını hiç tanımamasına rağmen o kadına platonik olarak aşık olur. Bu tablo farklıdır onun için, daha önce hiç kimseye karşı hissetmediği duygular uyandırır.

Raif Efendi tablodaki portrenin Andrea Del Sarto tarafından yapılan “Madonna Delle Arpie” adlı tablodaki Madonna’nın portresine benzediğini düşünür. Tabloyu o kadar çok beğenir ki fırsat buldukça tabloyu görmeye gider; fakat etrafında onu izleyen gözlerin farkına varamaz. Artık ritüel haline gelen tablo seyretme seansından birinde bir kadın Raif Efendi’nin yanına gelir.

Bu kadın, tablonun sahibi olan sanatçı Maria Puder’dir. Maria, Raif’in tabloya olan hayranlığının farkındadır. Raif ise başta onun kendisiyle alay eden biri olduğunu düşünür. Tablonun sahibi ile konuştuğunu öğrenince ise dünyası bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde değişir.

Maria’nın karakteri Raif’e göre daha dominanttır. Kendisinin bir erkek gibi özgür yetiştiğini, canı ne isterse onu yaptığını Raif’e anlatır. Hatta Raif’i de çok naif bulduğunu dile getirir. İkisi bu özellikleri sayesinde birbirlerini tamamlarlar ve uzun süren bir arkadaşlık başlar. Raif Maria’yı çok sever; fakat Maria’nın kendisine olan hislerinden emin olamaz. Yine de onun her istediğini yapmaya çalışır. İkisi beraber rüya gibi günler geçirirler; fakat bu hikaye [2]nin sonu mutlu bitmez.

Bir gün Raif, babasının öldüğünü öğrenir ve Havran’a dönme karar verir. Maria ile burada mektuplaşmaya devam eder. Birkaç mektuptan sonra [3] ise Maria’nın mektup [4]ları kesilir. Raif bunu hayra yormaz ve Maria’nın kendisinden sıkıldığını, vazgeçtiğini düşünür. Artık Raif’in asla bitmeyecek olan kasvetli günleri böylelikle başlar. Sevmediği bir kadınla ev [5]lenir. Mektupların kesilmesinden tam on yıl sonra da Raif, Maria’nın akrabasını Ankara’da görür ve ondan Maria’nın öldüğünü öğrenir.

Yaşlanıp ölümünün yaklaştığını anladığında, bu güzel günleri kaydettiği defterinin yakılmasını genç iş arkadaşından rica eder. Genç iş arkadaşı da Raif Efendi ile ilgili bu gizemi çözmek ve onu daha yakından tanıyabilmek için defteri okur.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

“Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşk [6]ın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

Kitap Bilgileri

Adı: Kürk Mantolu Madonna
Yazarı: Sabahattin Ali
Sayfa Sayısı: 164
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 1998

“Sabahattin Ali” - Hakkında Bilgi

25 Şubat 1907’de bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Gümülcine kazası Eğridere köyünde doğdu. Öğrenimini Balıkesir ve 1927’de İstanbul Muallim Mektebi’nde yaptı. Yozgat’ta öğretmenliğe başladı. Maarif Vekaleti’nin açtığı sınavı kazanarak Almanya’ya eğitime gitti. Postdam ve Berlin’de öğrenim gördü. Yurda dönüşünde Aydın’daki bir ortaokulda Almanca öğretmenliğine atandı. Bu görevdeyken okulda “yıkıcı propaganda” yapmak suçlamasıyla 3 ay tutuklu kaldı. Konya’ya atandı. 1932’de okuduğu bir şiirde Mustafa Kemal Atatürk’ü eleştirdiği suçlamasıyla yine gözaltına alındı. Sinop ve Konya cezaevlerinde bir yıl yattı. Cumhuriyetin 10. Yılı nedeniyle çıkan aftan yararlanarak salıverildi.

Maarif Vekaleti Talim Terbiye Dairesi’nde, Neşriyat Müdürlüğü’nde çalıştı. Ankara’da Almanca öğretmenliği, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda çevirmenlik, öğretmenlik, dramaturgluk yaptı. 1945’te bakanlık emrine alındı. 1946’da işsiz kaldığı dönemde Aziz Nesin’le birlikte “Marko Paşa” dergisini çıkarmaya başladı. Yayın yoluyla hakaret suçlamasıyla 3 ay hapse mahkum edildi.

Serbest kalınca bir kamyon alarak taşımacılığa başladı. Sürekli izlenmekten, yargılanmaktan tedirgin olduğu için yurtdışına kaçmaya karar verdi. Kırklareli üzerinden Bulgaristan’a geçmek istedi. 2 Nisan 1948’de yurt dışında çıkmak için anlaştığı, kendisine kılavuzluk yapan Ali Ertekin tarafından, Bulgaristan sınırı yakınlarında Sazara köyü civarındaki ormanda öldürüldüğü iddia edildi. Mezarının nerede olduğu kesin belli değil.

Yazmaya Balıkesir’de yayınlanan “Çağlayan” dergisinde 1925’te yayınlanan şiir [7]leriyle başladı (Bazı kaynaklara göre “Irmak” dergisinde). Yedi Meşale, Resimli Ay, Varlık gibi dergilerde yayınlanan şiirleri, öyküleri, yazılarıyla tanındı.

Cumhuriyet döneminin ilk yılarındaki gerçekçi edebiyat akımı [8]nın öncüsü oldu. İlk toplumsal gerçekçi öyküleri “Resimli Ay” dergisinde yayınlandı. Şiirler, hikâyeler, romanlar yazdı, çeviriler yaptı.

Asıl ününü öykü ve romanlarıyla kazandı. Anadolu insanına yaklaşımıyla edebiyata yeni bir boyut kazandırdı. Konularını toplumsal eşitsizliklerden aldı. Ezilen insanların acılarını, sömürülmelerini dile getirdi. Aydınlar ve kentlilerin Anadolu insanına karşı takındıkları küçümseyici tavrı eleştirdi. 1937’de yayınlanan “Kuyucaklı Yusuf” romanı, gerçekçi Türk romanının en özgün örneklerinden biridir. Öykülerinde, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatır. İnsanın zavallılığını ve gücünü aynı sarsılmaz üslupla, zaman zaman masalsı ve destansı bir biçimde yansıtmayı başardı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kurk-mantolu-madonna-ozeti-sabahattin-ali/

URLs in this post:

[1] günlüğüne: https://www.cokbilgi.com/yazi/gunluk-yazmanin-tutmanin-onemi/

[2] hikaye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikaye-oyku-ornekleri/

[3] sonra: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yagmur-sonrasi-sarah-jio-ozeti/

[4] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[5] ev: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

[6] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/roman/cirilciplak-ask-aret-vartanyan-ozeti/

[7] şiir: https://www.cokbilgi.com/yazi/siir-nedir-tanimi-ve-ozellikleri/

[8] gerçekçi edebiyat akımı: https://www.cokbilgi.com/yazi/realizm-gercekcilik-nedir-ozellikleri-temsilcileri/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.