- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

Lyon’da Düğün adlı kitap üç kısa öyküden oluşur. Bir solukta okunabilecek bu kitapta, toplum dışına itilmiş karakterlerin analizi yapılıyor. Lyon’da Düğün, İki Yalnız İnsan ve Wondrak adlı hikayeler var. İlk iki hikaye oldukça kısa, bunların kısaca özetini yazarken bile sanki öykülerin büyüsü kaçacak gibi geliyor. Bu kitaba ayıracağınız birkaç saat, sizi gerçekten harika bir dünyaya çekecek. Stefan Zweig [1]‘ın tüm kitapları gibi bu öykü de tek tek bireylerin yazgıları üzerinde yoğunlaşırken, öte yandan değişik toplum kesitlerinin panoramasını da vermekte.

Lyon’da Düğün‘de ölüme giden insanlara güç veren bir aşk [2] anlatılıyor. İnsanların kendilerine ölüm çok da yakın olmasına rağmen sevgi, aşk gibi duygular karşısında umutlu ve bir arada olabileceklerini görüyoruz. İki Yalnız İnsan’da iki insanın eksikliklerini, kendilerini üzen, toplum tarafından itilmelerine neden olan özelliklerini birbirlerinde tamamlamalarını okuyoruz. Wondrak’da ise önceki hikayede olduğu gibi çirkinliğiyle alay edilen, insanlardan, toplumdan uzaklaşmış, incinmiş bir kadının tek sahip olduğu varlığı, çocuğunun tüm çabalarına rağmen kendisinden koparılıp savaşa götürülüşü anlatılıyor.

Wondrak öyküsüne de değinelim: Çirkinliğiyle insanların dalga geçtiği resmen bir kuru kafaya benzeyen Ruzena Sedlak Bohemya’nın güneyinde küçük [3] bir kent olan Dobitzan’da çocuk doğurur. Ormanda bekçilik yapan kadın çocuk doğurunca kasabanın tek konusu babasının kim olduğu olur. Meyhanedeki herkes birbirine bakıp fısıldaşır. Sedlak ormandaki bu evde bekçilik yaparken sert kış aylarında geyikleri ve küçük yabani hayvanları besler. İnsanlarla iletişimden daha çok hayvanlarla konuşmayı sever. Toprakla uğraşır. Sebze yetiştirir, tavuk besler yumurtalarını şehirde satar.

Sedlak bir gün kasabadan dönerken zil zurna sarhoş üç kişi tarafından tecavüze uğrar. Kaçmak ister kaçamaz, kendisinden utanır. Bir zaman sonra bir bebeği olacağını öğrenince bu bebekten kurtulma planları yapar. Doğunca hemen gömmek ister. Zamanı gelince bebeğini evde kendi başına doğurur. Doğum sonrası uyuyakalır. Uyandığında bir bakar ki et parçası kadar bir bebek yerde yatıyordur. Çok güzel, hiçbir kusuru olmayan bebeğe kıyamaz ve ona gözü gibi bakmaya başlar.

Sedlak oğlu için yaşamaya başlar. O onun her şeyidir. Okul [4] çağı gelince kasabaya gitmesi gerekir. Çünkü ormanda bekçilik yaptığı ev kasabaya sekiz saat uzaklıktadır. Hafta içi papazın yanında kalır. Hafta sonları annesi yanına alır. Oğlu on yedi yaşına gelir. Bu arada savaş başlar. Gençler askere gitmeye başlar. Sedlak oğlunun yanından ayrılmasını istemez. Onu ormanda saklar. Kasabada da oğlunun savaşa gittiğini bir başına kaldığını, ara ara mektup [5] aldığını anlatır.

Bir süre bu yalan işlese de asker kaçağı olanları aramaya gelirler. Sedlak oğlunun giysilerini kaldırmayı, yatağını düzeltmeyi, içilmiş piposunu atmayı unuttuğu için oğlunun kaldığı yeri eğitimli köpekler bulur. Kadın karşı çıkar, yalvarır. Oğlunu ve Sedlak’ın ellerini kelepçeleyerek halkın içinden hapishaneye götürürler. Sedlak ve oğlu sanki sürünerek götürüyorlarmış izlenimi vermek için kendilerini yere atarlar. Halk söylenmeye başlar. Sedlak bir gece hapiste kalır, oğlu da askere [6] gönderilir.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

1942 yılında, yani İkinci Dünya Savaşı’nın tam ortasında, Brezilya’nın Petropolis kentinde karısıyla birlikte intihar eden, ama insanlara yarın’ı beklemeleri gerektiğini söyleyerek bir yandan da umudu savunan Avusturyalı yazar Stefan Zweig, kuşkusuz çağımızın en büyük hümanistlerinden biri. Büyük bir gerilim ustası olan Stefan Zweig’ı Türkiyeli okurlar çok iyi tanırlar. Can Yayınları arasında ondan pek çok kitap [7] yayımladık.

Dünün Dünyası, Yarının Tarihi, Yıldızın Parladığı Anlar, Bir Politikacının Portresi, Günlükler, Satranç gibi. Lyon’da Düğün, 1908 ile 1920 yılları arasında dergilerde yayımlanmış, çok sonra kitap olarak çıkmış beş uzun öyküden oluşuyor: “Kızıl Hastası”, “Leporalla”, “Korku”, “Benzer-Benzemez Kız Kardeşler’ ve “Lyon’da Düğün”. Stefan Zweig, bütün öykülerinde olduğu gibi bu öykülerinde de, tek tek bireylerin yazgıları üzerinde yoğunlaşırken, öte yandan değişik toplum kesitlerinin panoramasını da vermektedir.

Kitap Bilgileri

Adı: Lyon’da Düğün
Yazarı: Stefan Zweig
Sayfa Sayısı: 200
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2017

“Stefan Zweig” – Hakkında Bilgi

Avusturyalı yazardır. Varlıklı bir Yahudi ailesinden gelmenin olanaklarını iyi kullandı; Berlin ve Viyana’da merak duyduğu her dalın öğrenimini izledi. Renkli geziler yapma fırsatlarını da buldu. 1919-1934 arasını da Nazizmin gelişimini, yayılmasını Salzburg’dan izleyerek İngiltere’ye geçti. Savaşın ikinci yılında olabildiğince uzağa kaçabilme güdüsüyle Brezilya’ya kadar uzaklaştıysada Hitler’in uzun süren zaferleri moralini bozduğu için sarılacak umut kalmadığını sandı, ikinci eşiyle birlikte canına kıyarak yaşamına son verdi.

Şiir ve oyun denemelerinden romana geçti: Acımak (Ungeduld des Herzens dilimize ilkin Merhamet adıyla çevrilmişti) 1938. Asıl ustalığını anlatı türünde gösterd: Amok (1922), (Dağınık Duygular), Satranç Oyuncusu 1942. Sonunda kendine özgü anlatı türünü buldu. Drei Master (Üç Büyük Adam), Dostoyevski, Balzac, Dickens (1920); İnsanlık Tarihinde Yıldızın Parladığı Anlar (Sternstunden der Menschheit) 1927, Vertaine (1905), Verhaeren (1910), Romain Rolland (1920), Fransız İhtilâlinde Bir Politikacının Portresi; Fouche(1929), Marie Stuart (1935), Marie Antionette (1932), Hölderlin, Kleist, Nietsche 1925.

Avrupa kültürüne kökünden yakın olma şansına erişmiş bir yazı ustalığı ve çağdaş psikolojik (Freud) yöntemlerin ışığıyla canlandırdığı her kişinin iç dünyasını aydınlattı; bilinç derinliklerine, kişilik ipliklerine yaklaşmayı başardı. Die Welt der Gestern (Dünün Dünyası) adlı özyaşamsal anlatısı, anılara dönük özlemleri ölümünden sonra yayımlanınca dünyanın bütün dillerine çevrildi.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/lyonda-dugun-stefan-zweig-ozeti/

URLs in this post:

[1] Stefan Zweig: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Stefan-Zweig/

[2] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/roman/cirilciplak-ask-aret-vartanyan-ozeti/

[3] küçük: https://kitap.cokbilgi.com/roman/on-kucuk-zenci-agatha-christie-ozeti/

[4] Okul: https://kitap.cokbilgi.com/roman/okul-evde-baslar-fatih-kalkinc/

[5] mektup: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bilinmeyen-bir-kadinin-mektubu-stefan-zweig-ozeti/

[6] askere: https://www.cokbilgi.com/yazi/askere-giderken-alinmasi-gerekenler-listesi/

[7] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.