- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

madam bovary özetiCharles Bovary’nin tanıtımıyla başlayan romanda Charles, kırlarda büyüyen ve her işi beceremeyen gelişmiş bir çocuktur. Charles’in annesi onu zorla papazın yanına yollayarak dersler aldırır ve o da annesinin zoruyla diplomasız doktor olur. Doktorluğu Tostes eyaletinde yapacak olan Charles için bir eş bulmak gerekir ve annesi ona orta yaşta ve çirkin olan bayan Dubuc’u bulur. Dubuc Charles’i çok sever ve ondan da karşılık bekler.

Zaman geçer ve Dubuc ölür. Charles eşinin ölümüne çok üzülür ve tekrar çiftliğe gider. Orda Rouault baba Charles’e sürekli destek olur ve onu bir zaman sonra kızıyla evlendirir. Charles ve Emma evlenir. Evlilikleri çok monoton gider. Bu evliliğinde de Charles eşini çok sever; ama Emma’dan aynı karşılığı göremez. Emma Charles’i sıkıcı bulur ve evlendiğine pişman olur.

Dubuc ölür ve Charles çok üzülerek tekrar çiftliğe gider. Çiftlikte Rouault baba sürekli Charles’e destek olur ve sonra da onu kızıyla evlendirir. Rouault’un kızı Emma ve Charles’in evlilikleri çok monoton bir şekilde devam ederken Emma eşini hiç sevmez, Charles ise eşine deliler gibi aşıktır. Emma eşini sıkıcı bulur ve onunla evlendiğine pişman olur.

Emma ve Charles baloya giderler. Emma baloda Vikont adında biriyle dans eder ve ondan çok etkilenir. Eve gelen Emma evin monoton durumundan yine sıkılır ve dergiler okumaya başlar, hizmetçilere zülüm eder. Gün geçtikçe Emma yemek yemez ve daha çok zayıflar. Charles, Emma’yı doktora götürür ve doktor da Emma’nın bulunduğu ortamı değiştirmesinin onun için iyi olacağını belirtir. Çift Yonville kasabasına taşınarak orada yeni bir hayat kurar. Burada da Emma sürekli kendilerine gelen Leon’dan hoşlanır.

Leon da Emma’ya karşı bir şeyler hisseder; ama açılamaz çünkü reddedilmekten korkar. Bu arada Emma hamiledir ve kısa [1] süre sonra çocuğunu doğurur. Bebeği olan Emma artık Leon’dan uzak durmaya çalışır. Leon ise Emma’ya daha çok bağlanır ve en sonunda bakar ki Emma’dan karşılık yok noter katibi olarak Paris’e gider. Leon’un gidişine çok üzülen Emma sonra Radolphe’yi görür ve ondan hoşlanır. Radolphe Emma’ya iltifatlar eder, onu mal ve hayvan panayırının açılışına davet eder. O günden sonra daha çok buluşurlar.

Emma sürekli Radolphe’ye gider. Sürekli Radolphe’ye giden Emma bebeğine de gerekli özeni göstermez. Sonunda kocasını tekrar sevme kararını alan Emma Radolphe’den uzaklaşır. Kocasının ünlü olmasını isteyen Emma riskli bir ameliyatı eşinin gerçekleştirmesini ister; ama Charles bu ameliyatta başarısız olur. Kocasına sinirlenen Emma Radolphe ile kaçmak için anlaşır; fakat sonra Radolphe kaçmaktan vazgeçer, ömrünün sonuna kadar bir kadınla yaşayamayacağını belirten bir mektubu Emma’ya ulaştırır.

Mektubu okuyan Emma yatağa düşer ve günlerce kendine gelemez. Kocası bir rahip bularak Emma’ya dualar ettirir ve Emma ayağa kalkar, kendini dine adar. İyi bir kadın olma yolunda ilerlerken eşiyle gittikleri bir tiyatroda Leon’u görür ve Leon da geçmişte açılamadığı aşkı Emma’ya bu defa açılır ve bu defa ilişkileri başlar. Genç kadın sevgilisine bir şeyler almak için sürekli borç eder ve sonunda evlerine haciz gelir.

Charles durumu öğrenmesin diye borcu kapatmak için Emma, Leon’dan para ister. Leon’da para yoktur, dost [2]larından da ister; ama bulamaz. Kime gitse parayı bulamayan Emma eczaneden zehir alarak eve alelacele gelir ve zehri içer. Eve gelen Charles eşinin zehir içtiğini anlar; am tüm müdahalelere rağmen Emma kurtarılamaz.

Charles eşini gelinliği ve tacıyla gömmek ister. Ölmeden önce kocasına mektup yazan Emma her şeyi kocasına anlatır ve Charles de her şeyi öğrenmiş olur. Her şeye rağmen Charles Emma’ya kızamaz. Charles de ölünce küçük kızı halası yanına alır.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Edebiyat dünyasında Madame Bovary ölçüsünde ilgi uyandırmış, tartıışmalara konu olmuş bir roman daha göstermek zordur. Bu romanın 1856’da yayımlandığı düşünülecek olursa, demek ki yüzyılı aşkın [3] bir süredir, arılıksız sürüp gelmiştir bu büyük ilgi. Gustave Flaubert’in otuz beş yaşındayken yazdığı bu roman, yazarın ilk romanıdır. Flaubert, biçimsel ve düşünsel arayışlarını Madame Bovary’den sonra da hep sürdürmüş, Salammbo’yu, Duygusal Eğitim’i, Üç Öykü’yü ve Bilirbilmezler (Bouvard et Pécuchet) adlı bitiremediği romanını yazmıştır.

Madame Bovary 1856 yılında yayınlandığında büyük bir hayranlıkla karşılandı. Ancak romanın yazarı, o dönemde bile oldukça şaşırtıcı karşılandı. Ancak romanın yazarı, o dönemde bile oldukça şaşırtıcı görünen bir gerekçeyle, ahlâk ve dine aykırılık nedeniyle yargıç önüne çıkartılıp yargılandı, sert biçimde cezalandırılması istendi.

Bu gülünç dava yüzünden adı bugünlere kadar gelen Savcı Pinard, cinsel duyuları abartıp kışkırtmak, bu yolda dinsel ögeler de kullanarak inanç konusunda yazar zor da olsa aklandı. Aradan bunca yıl geçtiği halde, bugün bile ‘roman’ denilince aklımıza ilk gelen kitaplardan biri Madame Bovary’dir. Tıpkı Flaubert denilence önce Madame Bovary’yi düşündüğümüz gibi.

Kitap Bilgileri

Adı: Madame Bovary
Yazarı: Gustave Flaubert
Sayfa Sayısı: 360
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2015

“Gustave Flaubert” - Hakkında Bilgi

2 Aralık 1821’de Fransa Rouen’de doğdu. 1880’de bir inme sonucu yaşamını yitirdi. Fransız romancı ve gerçekçilik akımını başlatan yazar. Babası Achille Flaubert Rouen’daki bir hastanenin baş cerrahı. Annesi de bir hekim kızı. 1840’ta liseyi bitirdi. 1841’de Paris Hukuk Fakültesine kaydoldu. 22 yaşındayken sara olduğu kabul edilen bir hastalığının bulunduğu ortaya çıktı. Eğitimini tamamlamadı. 1846’da babasını kaybetti.

Bir kızı olan ablası da ölünce, annesi ve yeğeniyle Rouen yakınlarındaki Croisset’ye yerleşti, yaşamının tümünü burada geçirdi. İlk yazı çalışması 1837’de yayınlandı. Kasım 1849’dan Nisan 1951’e kadar Maxime du Camp ile birlikte Yunanistan, Anadolu, Mısır, Filistin, Suriye ve İtalya’yı dolaştı. İçe kapanıklığından, yalnız Mısır’a ve Tunus’a yaptığı yolculuklarla sıyrıldı. Ünlü romanı Salambo’yu ona esinleyen de, bu yolculuklar oldu. Edebiyat [4] dünyasından pek çok kişiyle mektuplaştı.

Bu mektuplardan bazıları sonradan büyük ün kazandı. Gerçekçilik akımını başlatan kişi olarak gösterilmesinde ünlü romanı Madam Bovary kadar bu mektuplarda dile getirdiği edebiyat ve sanatla ilgili görüşleri de etkilidir. Yaşadığı dönemde kitaplarından maddi kazanç sağlayamadı. Yaşamının son yılları acılar, edebi başarısızlıklar ve maddi zorluklarla geçti.

Bu dönemdeki en büyük avuntuları, manevi oğlu olan Guy de Maupassant’ın başarısı ve başını Emile Zola’nın çektiği natüralist (doğalcı) grubun ona verdiği değerdi. En ünlü romanı olan Madame Bovary 1856’da yayınlandığında, yazar ve yayıncı hakkında ahlaksızlığa teşvik suçundan dava açıldı. Madame Bovary bugündünya edebiyatının temel taşlarından biridir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/madame-bovary-gustave-flaubert-ozeti/

URLs in this post:

[1] kısa: https://www.cokbilgi.com/yazi/kisa-cizgi-noktalama-isaretleri/

[2] dost: https://www.cokbilgi.com/yazi/dostluk-sozleri-1-guzel-sozler/

[3] aşkın: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

[4] Edebiyat: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyat-nedir/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.