- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

mart menekşeleri özetiÜnlü bir yazar olan Emily Wilson, kocası Joel’le birlikte New York’ta yaşar. Özel hayatında gerçek aşkı bulduğuna inanarak mutlu bir şekilde yaşayan Emily’nin dünyası başına yıkılır. Joel başka bir kadın için Emily’i terk eder ve boşanırlar. Joel’i çok seven Emily bu duruma çok üzülür. Artık hiçbir şey yazamaz. Emily’nin arkadaşu Annabelle, onun kendini toparlayabilmesi için ona Bainbridge odasındaki yengesi Bee’nin yanına gitmesini tavsiye eder.

O arada da Emily, yengesi Bee’den mektup alır. Bee, Emily’i Mart ayında birlikte tatil yapmak için Bainbridge’ye çağırır. Kendini kötü hisseden, bunalımdan çıkamayan Emily ani bir kararla valizini hazırlayıp adaya gider. Adaya uzun zamandır gelmediğini fark eden Emily, Mart ayı boyunca orada kalmaya karar verir. Emily, odada Bee’nin komşusu Henry ve Jack ile tanışır. Bee ise Emily’nin bu komşularıyla görüşmesinden hiç hoşlanmaz.

Kaldığı odayı da keşfetmeye çalışan Emily, odadaki çekmecede bir günlük bulur ve bu günlüğü okumaktan vazgeçemez. Bee’nin komşularıyla tartışmaya devam eden Emily ertesi gün de Bee’nin en yakın arkadaşı Evelyn ile tanışır. Bee’nin olmadığı bir an, fırsattan yararlanarak Evelyn’e bulduğu günlükten bahseder. Evelyn de ona günlüğü okumasını; ama okuduğunu Bee’ye söylememesini ister. Yazanları daha da merak eden Emily, günlükle ilgili aklına gelen soruları Evelyn’e sorar; ama Evelyn daha fazla açıklama yapmaz. Artık Emily günlüğü iyice merak eder. Bu sırada Emily ile Jack’in arkadaşlığı da ilerler.

Emily her gün günlüğü okumaya çalışır. Günlüğün Esther adında bir kadın tarafından yazıldığını öğrenir. Esther ve Elliot, büyük bir aşk yaşayarak nişanlanır. Daha sonra Esther, Elliot’u başka bir kadınla görür ve onu dinlemeden terk eder. Elliot ne yaparsa yapsın, Esther onunla barışmaz. Bunun üzerine Elliot askere gider. Elliot’u hala sevmesine rağmen, Esther başka bir adamla evlenir ve bir de kızı olur. Hala Elliot’u seven Esther, sürekli ondan haber bekler ve sonunda haber gelir. Elliot, Esther’i hala sevdiğini yazan mektubu ona gönderir.Esther arkadaşı Frances’ten Elliot’un askerden döndüğü haberini alır. Elliot yine sevdiği kadın Esther’e bir not bırakır. Her zaman buluştukları yerde, Esther’i bekleyeceğini ve gelmezse artık tamamen ümidini keseceğini söyler. Elliot’u hala seven Esther [1] kocası Boby uyuduğu zaman Elliot’un yanına gider. Esther o gece kocasını aldatır. Daha sonra bu ihanetini kocasına söylemeyi düşünür; fakat kocası hastalanır ve Esther bunu kocasına söyleyemez. Zor zamanlar yaşayan Esther’in destekçisi arkadaşı Rose olur. İlerleyen zamanlarda Esther hamile olduğunu öğrenir.

Bu arada Boby de karısının ihanetini öğrenir ve onu evden kovar. Arabaya binip Elliot’a gider. Esther onu evde bulamaz. Elliot’u evde bulamayan Esther, sonra arkadaşı Frances’e gitmeye karar verir. Frances’e gittiğinde Elliot’un da orada olduğunu göür ve onların birlikte olduğunu düşünür. Arabasına bien Esther hızla oradan uzaklaşır. Elliot ve Frances de son anda Esther’i fark edip onun ardından hızla çıkarlar. Onlar geldiğinde Esther arabasını uçuruma doğru sürer ve uçurumdan düşer. Esther’i kurtarmak isteyen Elliot’u Frances götürür. Frances giderken orada liseden beri Esther’e aşık olan Billy’i görür.

Esther’in kim olduğunu çok merak eden Emily, bunu kimseden öğrenemez. Emily ve Jack arasındaki arkadaşlık yerini aşk [2]a bırakır. Bu arada kanser hastası olan Evelyn hayatını kaybeder. Emily ve en yakın arkadaşını kaybeden Bee buna çok üzülür. Evelyn’ın cenaze töreninde Emily Hack’in büyükbabasını görür. Emily günlükte yazılanları çözmeye kararlıdır. Esther ve Elliot’un kim olduğunu araştırmaya başlar ve öğrendikleri karşısında şok olur. Araştırma sonucuna göre Emily, Esther’in kocasının, Boby’nin büyükbabası olduğunu öğrenir.

mart menekşeleri özeti [3]

Esther de Emily’nin gerçek büyükannesidir. Emily artık o hikaye [4]nin neden kadını o kadar ilgilendirdiğini anlar. Uzun süreden sonra tekrar yazmaya başlayan Emily buna Esther’in hayatını anlatmakla başlar. Ertesi gün Emily, Elliot’u arar ve görüşmek istediğini söyler. Gittiğinde Elliot’un Jack’in büyükbabası olduğunu öğrenir. Elliot ona tüm hikayesini anlatır. Emily günlükteki bulamadığı isim [5]lerin kim olduğunu sorar. Frances’in Bee, Rose’un Evelyn, Billy’nin de Henry olduğunu öğrenir. Elliot [6], Eather’in kendisi ve Bee yüzünden öldüğünü ve o günden sonra da Bee ile hiç görüşmediklerini söyler. Emily, ikisinin adına da çok üzülür. Öğrendiklerinin ona acı vermesine rağmen Emily  yazmaya devam eder. Mart ayı bitmeden adadan ayrılmaya karar verir. O gece Jack’i arar; fakat  telefonu bir kadın açar. Bunun üzerine Emily, Jack’e haber vermeden adadan ayrılır.

New York’a döndüğünde eski eşi Joel ile görüşürler. Joel, Emily ile barışmak ister. Emily barışmama konusunda kararlıdır. Emily, Henry’den bir mektup [7] alır. Henry mektupta Either hakkında bildiklerini yazar. Either’in o gece ölmediğini, intiharın bir oyun olduğunu kazadan kurtulduğunu söyler. Onunla uzun yıllar mektuplaştıklarını ama sonra mektupların kesildiğini söyler. Henry, onun öldüğünü düşünür. Bu arada Emily, Jack’ten bir mektup alır ve adaya gider. Adaya giden Emily, orada öğrendikleriyle kitabının son bölümünü yolarak kitabını bitirir.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir… Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez. Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adası’nda geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.

Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir… Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman [8]… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap [9] Ödülü’ne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor.

“Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman.”
Jodi Picoult

“Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz.”
Library Journal

Kitap Bilgileri

Adı: Mart Menekşeleri
Yazarı: Sarah Jio
Sayfa Sayısı: 336
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Basım Yılı: 2012

“Sarah Jio” - Hakkında Bilgi

1978-1983: Fransız usulü örülmüş saçlar. Sıcak çikolatalı kurabiyeler. Böğürtlen toplamak. Muhteşem Noeller. Disneyland’a olan ziyaretler. Süslenmek. Salıncaklar. Kurnazlıklar. Mutlu çocukluk yılları.
1983-1988:A Tug Boat’s Dream” adındaki ilk kitap. Büyük kazak ve kemeri ile taytlar. Pijama partileri. Lisa Frank çıkartmaları. Buz pateni… İlk aşk. Ayrıntılarını erkek kardeşiyle düzenlediği bir günlük…
1988-1993: Oğlanlar. Ortaokul pişmanlıkları. Paten. Tenis. Daha kötü saç stilleri. California Depremi ve hayatta kalma mücadelesi. Şişede bulunan bir mesaj. Fazlaca Fettuccine Alfredo yemek. Yeni bir ev.
1993-1996: Müzik grubu yılları. Punk dinleyen, tuhaf saçlı erkek arkadaşı ve şok içindeki anne. Kırılmış bir kalp. Platin sarısına boyanmış kısa saçlar. Oğlanlar. Özel okul. Tenis. Meksika. Münazara ekibi. 1969 model yeşil Wolkswagen. Nancy Drew hayranlığı. Hayaller.
1996-2000: Kolej yılları. Gazetecilik. Kanada’ya yolculuk. Üç part-time iş. Hayatımın aşk [10]ıyla tanışmadan önce Calvin Klein iç çamaşırları modeli. Alaska’da tatiller. Seattle’de ilk daire. Ruhunu arayışı.
2000-2005: Meşgul yıllar. Evlilik. Tahiti’de balayı. Ev dekorasyonu. Bahçe işleriyle uğraşma. Zilyon tane makale. Adını O, The Oprah Magazine’de gördüğünde açılan şampanya. İlk kitabı Yayınlanmadı. Büyükbabasının ölümü. İlk bebeğin heyecanı.
2005-2012: Bebeklerinin ve kitaplarının yılıydı. Yeni bir ev alındı. Mutfak yeniden düzenlendi. İlk bebeği doğdu, adı Colic. Uyku yoktu, ağlamalar, ağlamalar… Organik bebek mamaları… Ve ikinci bebek de doğdu. Yeni bir roman yazdı. Sevgili büyük annem öldü. Edebiyat Ajansı ile anlaşma yapıldı. İlk Amerika’da, sonra 14 ülkede kitabım yayınlandı. Üçüncü bebek de doğdu. Üçüncü ve dördünce romanları da yayınlandı. İmza günleri. Bebeklerimle birlikte.. Üç oğlan da altı yaşının altında. Çok fazla kahve, arasıra da şarap. Yeni bir ev alındı. Büyük bir buzdolabının hayali ve kilidi olan ofis gerçek oldu. Beşinci romanı da yayınlandı. Büyük hayaller, sağlık, minnettarlık.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/mart-menekseleri-sarah-jio-ozeti/

URLs in this post:

[1] Esther: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Esther/

[2] aşk: https://kitap.cokbilgi.com/roman/cirilciplak-ask-aret-vartanyan-ozeti/

[3] Image: https://kitap.cokbilgi.com/resim/mart-menekseleri-ozeti.jpg

[4] hikaye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikaye-oyku-ornekleri/

[5] isim: https://www.cokbilgi.com/yazi/isim-ad/

[6] Elliot: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Elliot/

[7] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[8] roman: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Roman-Ozetleri/

[9] Kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[10] aşk: https://www.cokbilgi.com/yazi/ask-ve-sevgi-sozleri-1-guzel-sozler/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.