- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

mihmandar özeti, iskender palaPeygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in İstanbul’un fethine dair hadisi şöyledir: “Konstantiniyye (İstanbul) mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”

Hadisi bilen, İslam aşkıyla yananlar, fethedilemese bile yolunda ölmek uğruna da olsa çöl sıcaklarına, buzul soğuklarına aldırmadan yola çıkarlar. Kimi zaman pusuya düşürülür, kimi zaman amansız hastalıklarla boğuşurlar. Cihad için yola çıkanlardan biri cihad ateşinin hem mihmandarı [1] hem de kahramanıdır.

Sultan Mehmet bu civarda sık sık ok talimleri yapar ve o gün gökyüzüne dört adet ok atar. Dört ok da attığı istikametten farklı yere düşer, morali bozulur. Aksi gibi o günlerde de Konstantiniyye’nin kuşatması uzar ve askerde bıkkınlık görülür. Sultan Mehmet hocası Akşemsettin’e türbenin yerini sorar. Sultan Mehmet Ebu Eyyüb’un kabri bulunursa bunun askere motivasyon olacağını düşünür ve hocasından rüyaya yatmasını ister.

Ertesi gün de beraberce yola çıkarlar ve bir çobana rastlarlar. Mübarek bir mezar aradıklarını duyan çoban çınar ağacının gölgesini işaret ederek “Olsa olsa orada olur. Çünkü koyunlarım orada hiç otlamaz, ayak basmazlar oraya.” der. Çobanın gösterdiği yere dikkatle bakan Akşemseddin fark eder ki orası rüyasında gördüğü yerdir. Çimenlere seccadesini sererek namaz kılar ve uzunca bir süre iç dünya [2]sına dalar.

Sonra Eyüp Sultan [3]’ın ruhu ile konuşur: “Beni küfürden kurtarmaya geldiniz, fethiniz mübarek olsun.” Padişah ikindi vakti bu müjdeli haberi asker [4]lerle paylaşır. Haberle coşan askerler geceleri fetih rüyaları görerek uyurken Fatih uyuyamaz. Sabahleyin mezarın olduğu yer kazılır ve iki arşın derinlikte bir taş bulunur. Üzerinde “Hz. Peygamber’in mihmandarı Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb el-Ensari burada gömülüdür.” yazar.

Kabrin üzerindeki taş kaldırılınca Eyüp Sultan hazretlerinin vücudunun hiç bozulmadan orada yattığını görürler. Ertesi gün askerler coşar ve iki gün içinde Konstantiniyye fetholunur. Fetihten sonra türbeyi ziyaret eden Fatih toprağa eşit aralıklarla saplanan kendi oklarını bulur ve oklarını çıkardığı dört yere Eyüp Sultan Cami’nin dört köşesindeki temelleri kazdırır.

Bir yıl içinde caminin kubbesini geçerek altı yıl sonra da etrafına imaret, medrese [5] odaları, hamam, evler ve dükkanlar inşa edilir. Mülk Suresi okunarak binlerce kişi amin diyerek caminin açılışı yapılır.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Peygamberin mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim! “Ey Emîr! Sakın Allahın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra naşımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebiyi getiren Kusvânın Medinede bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır.”

Kitap Bilgileri

Adı: Mihmandar
Yazarı: İskender PALA
Sayfa Sayısı: 400
Yayınevi: Kapı Yayınları
Basım Yılı: 2014

“İskender Pala” - Hakkında Bilgi

1958, Uşak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi (1979). Divan edebiyatı dalında doktor (1983), doçent (1993) ve profesör (1998) oldu. Divan edebiyatının halk kitlelerince yeniden sevilip anlaşılabilmesi için klasik şiirden ilham alan makaleler, denemeler, hikâyeler ve gazete yazıları yazdı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi.

Divan Şiirini Sevdiren Adam” olarak da tanınan İskender Pala, Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülü’nü (1989), AKDTYK Türk Dil Kurumu Ödülü’nü (1990), Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü’nü (1996) aldı. Hemşehrileri tarafından “Uşak Halk Kahramanı” seçildi. Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Katre-i Matem ve Şah&Sultan adlı romanlarının baskıları yüz binlere ulaştı, pek çok ödül aldı. Türk Patent Enstitüsü tarafından marka ödülüne layık görüldü ve adı tescillendi. Evli ve üç çocuk babası olan Pala, halen Uşak Üniversitesi öğretim üyesidir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/mihmandar-iskender-pala-ozeti/

URLs in this post:

[1] mihmandarı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/mihmandar-iskender-pala-ozeti/

[2] dünya: https://www.cokbilgi.com/yazi/dunyanin-enleri/

[3] Eyüp Sultan: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Eyup-Sultan/

[4] asker: https://www.cokbilgi.com/yazi/askeri-rutbeler-siralamasi-tsk-ordu-nelerdir/

[5] medrese: https://www.cokbilgi.com/yazi/karahanlilarda-medreseler-ve-turbeler/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.