- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

momo, özetiÇok fazla tarlanın olduğu, evlerin ve kulübelerin giderek yoksullaştığı yerde, küçük bir çam ormanının içine gizlenen amfiteatr harabesi vardır. Momo’nun öyküsü [1]nün başlayacağı günlerde bu harabe unutulmuş gibidir. Burası korunmaya değer bulunmadığı için kendi haline terk edilmiştir. Harabeyi en iyi tanıyanlar yalnızca yakın çevrede yaşayan insanlardır. Çevre halkı arasında bir söylenti çıkar. Son zamanlarda harabede bir kız çocuğunun yaşadığı söylenir; ama kimse emin olamaz. Adının Momo veya buna benzer bir şey olduğu söylenir. Kızın yaşı tahmin edilemez. Üstü başı temiz değildir, saçları kir içindedir. Çevre halkı bir gün Momo ile konuşup kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmeye çalışır. Momo en başta çevre sakinlerinin kendisini oradan kovacağını düşünerek cevap vermez, daha sonra bakar ki iyi insanlar konuşmaya başlar.

Momo tek başına, kimsesiz biridir. İnsanlar bu çocuğu sahiplenmek ister; ama kimse bu sorumluluğu tek başına almaya cesaret edemez. Amfiteatrı düzenleyerek herkesin bu kız çocuğunun bakımında rol üstlenmesi kabul edilir. Duvar ustası Nicola odayı düzenleyerek resim yapar. Karyola, yatak ve masa, sandalye koyarlar. Momo yanına gelen insanları çok iyi dinler. Herkesin dilinde bir sözcük dolanır: “Sen bir Momo’ya git.” Momo geldikten sonra harabe çocuklarla dolar taşar. Momo onların orijinal fikirler üreterek oyunlar bulmasına yardımcı olur, çocuklar burada çok eğlenir.

Momo’nun en yakın arkadaşları Beppo ve Gigi’dir. Yaşı ilerlemiş olan Beppo sabahtan akşama kadar kaldırımları süpüren bir çöpçüdür. Yıkık tiyatronun yakınında taş, teneke ve çinko parçalarından yaptığı bir kulübede oturur. Herkes Beppo’ylaalayeder. Çünkü Beppo bir soruya cevap vermeden çok düşünür, hatta öyle ki bazen bir gün düşündüğü bile olur. Kelime [2]lerin anlamlarına çok dikkat eder. Dalgın bakışlı, genç, yakışıklı ve sürekli gülümseyen de Gigi’dir. Gigiçok zengin olup refah içinde yaşamak ister. Belli bir işi yoktur. Ne iş olsa yapar; ama kendisine Turist Rehberi Gigi der. Bulundukları yere gelen turistlere rehberlik [3] eder; hikayeler uydurup anlatır. Kimisi ilgiyle dinlerken kimisi de arkasına bakmadan gider. GigiMomo geldikten sonra daha güzel hikayeler anlatmayı öğrenir.

Herkes mutlu mesut, sevdiklerine zaman ayırarak yaşamaya devam ederken bir anda ortaya duman adamlar çıkar. Zaman tasarrufçusu olduğunu iddia eden duman adamlar insanların her işini çabucak yapmalarını isteyerek kalan zamanlarıyla kendileri beslenir. Duman adamların vazgeçemediği, yaşam kaynağı olan diğer seçenek ise sigaralarıdır. Duman adamlar insanları yok ederek kendileri dünyada hüküm sürmek ister. Momo duman adamların planlarına engel olmaya çalışır. Duman adamları herkese anlatmaya başlar ve onlara inanmamalarını söyler. Bunu gören duman adamlar olayların daha kötüye gideceğini anlayınca olaya el atar. Artık herkes yoğundur, harabeye kimse gelip gitmez. Başı boş gezen çocuklar Her yerde Momo aranır. Momo da yeni arkadaşı Kassiopeia adlı kaplumbağa ile gezinmeye çıkar. Kassiopeia olacakları yarım saat önceden bilebilir, Momo’yu da böylelikle duman adamların elinden kurtararak Hora Usta’ya götürür.

Zaman bekçisi olan Hora Usta, Momo’ya yardım ederek duman adamların yok edilmesi için uğraşır. Hora Usta uyur ve zaman çiçeğini Momo’ya verir. Çiçek solmadan Momo duman adamların inine girerek onları yok etmelidir. Momo duman adamları takip eder, zorla da olsa onların bulundukları yeri keşfederek duman adamların sonsuza kadar yok olmalarını sağlar. Artık herkes yine eskisi gibi mutlu, huzurlu, birbirine vakit ayırarak yaşamaya devam eder.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük [4] bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır. Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur.

Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir? Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.

“Michael Ende’nin romanları uzun yıllardır ‘kült kitaplar’ arasında.”
Stuttgarter Zeitung

“Momo, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir masal niteliğinde.”
Die Welt

“Michael Ende’nin hayal gücü ve fantazyalarla dolu bu masal-romanı dünya çapında bir başarıya ulaştı ve klasikleşti.”
Buch Aktuell

Kitap Bilgileri

Adı: Momo
Yazarı: Michael Ende
Sayfa Sayısı: 304
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: 2017

“Michael Ende” – Hakkında Bilgi

Alman kökenli fantastik çocuk kitapları yazarı olan, Bitmeyecek Öykü ile dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Andreas Helmuth Ende’nin yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas’tır. Bu kitabın devamı niteliğinde Cim Düğme ve Vahşi On Üçler ve Momo adlı kitap [5]ları da bulunmaktadır. Çalışmaları 40’tan fazla dile çevrilmiş, 20 milyondan fazla satmış; sinema, sahne oyunları, opera ve sesli kitaba uyarlanmıştır.

12 Kasım 1929’da Almanya’da dünyaya gelmiştir. Gerçeküstücü bir ressam olan Edgar Ende ile fizyoterapist Louise Bartholomew Ende’nin tek çocuğuydu. Altı yaşındayken ailesiyle birlikte Münih’in kuzeyinde sanatçıların yoğun olarak yaşadığı Schwabing ilçesine taşındılar. Büyüdüğü bu edebi ve sanatsal yönden zengin ortam daha sonra yazılarını etkiledi. Daha sonra babasının işi Nazi yönetimi tarafından “dejenere” olarak ilan edildi ve yasaklandı. Bu yüzden babası gizli çalışmak zorunda kaldı. II. Dünya Savaşı’nın ağır dehşeti çocukluğunu etkiledi. Münih’e ilk hava saldırısı gerçekleştiğinde on iki yaşındaydı.

1945’te on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı. 1952 yılında bir yılbaşı partisinde tanıştığı Ingeborg Hoffman ile 1964 yılında Roma’da evlendi. Hoffman hümanist değerleri sürdürmek için kararlı bir örgüte, Hümanist Birliğine katılmak için Ende’yi teşvik etti. Birlikte insan hakları için çalıştılar. Eşinin rehberliğinde çeşitli gruplarla tanıştı. 1985 yılında Hoffman’ın ani ve beklenmedik ölümüyle Ende, İtalya, Casa Liocorno daki evlerini sattı ve Münih’e döndü.

1992 yılında, Ende’ye mide kanseri teşhisi konuldu. İki yıl süren tedavi sonunda 28 Ağustos 1995’te hastalığa yenik düşerek 64 yaşındayken Filderstadt’ta yaşamını yitirdi. Yazın hayatına 1950’lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’nin en çok ses getiren kitabı 1979’da yayımlanan Bitmeyecek Öykü adlı romanıydı. Roman 30’dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. Ayrıca Momo adlı kitabı ise büyük ses getirdi. Kitabında zamandan bahseden yazar, bu romanın hikâyesini birinden duyduğunu, duyduklarını hiç değiştirmeden bize aktardığından bahseder.

Ende, 20. yüzyılın en popüler Alman yazarlarından biridir. Genelde çocuk kitapları [6]ndaki büyük başarılarından söz edilse de yetişkinler için de kitaplar yazmıştır. Ende “Hikayelerimi içimdeki çocuk ve hepimiz için anlatıyorum.” ve “Benim kitaplarım 8 ve 80 yaş arasındaki tüm çocuklar içindir.” demiştir. Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçak gönüllülükten vazgeçmemiştir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/momo-michael-ende-ozeti/

URLs in this post:

[1] öyküsü: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bir-cokusun-oykusu-stefan-zweig-ozeti/

[2] Kelime: https://www.cokbilgi.com/yazi/kelime-sozcuk-nedir/

[3] rehberlik: https://rehberlik.cokbilgi.com/yazi/rehberlik-nedir-tanimi-aciklamasi/

[4] küçük: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-prens-ozeti-antoine-de-saint-exupery/

[5] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Roman-Ozetleri/

[6] çocuk kitapları: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/cocuk/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.