- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

olağanüstü bir gece, stefan zweig özetiBaron FredrichM. Von R. 1914 yılında Rusya’da katıldığı bir çatışmada vefat eder. Ailesi yazı masasının üzerinde bulunan notları gözden geçirir. Notları gözden geçiren aile notları yazara verir. Stefan Zweig de altı saatlik zaman dilimini yani olağanüstü geceyi yazıya döker. Baron Fredrich’in hayatı şu şekildedir:

7 Haziran 1913 tarihinde otuz altı yaşında olan Baron’a ailesi vefat ettiği için yüklü bir miras kalır. Aslında Baron’un da durumu gayet iyidir; fakat bu para gelince soylu bir aristokrat olur. Subay olan Baron, kendince emekliye ayrılır. Lüks ve ender olan uğraşlar edinir. Antikacılardan parçalar bularak bunları uygun sırayla dizer veya o zamanlarda çıkan kitap [1]ları ilk olarak hemen alıp okur. Baron’un diğer bir uğraşı da kadınlardır. Bir süre sonra tüm bunlardan sıkılır ve altı ay sürecek durgun bir yaşama merhaba der. Sıradan olan hayatı olağanüstü bir gecede değişir.

O gün kendini dışarı atan Baron etrafın kalabalık olduğunu fark eder. Sosyeteden tanıdık simaları görür. Herkes faytonlarla bir yere gidiyordur. Kendisi bir faytona atlar ve arabacı “At yarışlarına değil mi efendim?” diye sorar. Baron hiç aklında yokken bir anda kendini yarışlarda bulur. İnsanlar bağrışmaya başlarlar. Eskiden yarışları hiç kaçırmayan Baron artık bunlara da ilgi duymaz. Bağrışan, heyecanla istedikleri atın birinci gelmesini isteyen insanları kıskanır. Çünkü kendisinin hissedemediği duyguları yaşıyorlar.

Yarışlara ara verildiği sırada Baron’un gözü, güzel bir kadına takılır. Baron’un kendisine baktığını hisseden kadın ona kur yapar. Gizli bir heyecan yaşayan Baron bu durumdan çok hoşlanır. Kadın [2]ın yanında birden şişman ve kel adam belirir. Adam kolunu kadının beline atınca Baron anlar ki kadının koca [3]sıdır. Artık oyunun heyecanı kalmadı derken yarış başlamaya yakın bir karışıklık olur ve kel adam elindeki tüm kuponları elinden düşürür.

Bir kuponda Baron’un ayağının yanına gelir. Baron hemen ayağıyla kuponu kapatır. Adam ne kadar aradıysa da bulamaz. Bağırışlar arttıkça Baron ayağının altındaki kuponu alarak yarışa odaklanır. Heyecanlanır. Kupondaki at yarışı kazanır. Ne yapacağını şaşırır. Gişe [4]ye doğru ilerleyen Baron’un aklında bin türlü düşünce [5] belirir. Parayı almasa, orada bıraksa nasıl olur? Derken bir anda elinde paralarla ilerler. Birden aklına paraları bir sonraki yarışa yatırmak gelir. Baron o yarışı da kazanır. Parası katlanır.

Bu durumdan çok rahatsız olur. Çünkü kendisi gibi soylu birine böyle bir davranış yakışmaz. Kalabalık olan bir caddeye gider. İnsanların arasına karışarak durgunluğunun sebebini bulmaya çalışır. Buraya ait olmadığı çok bellidir. Çünkü buradaki insanlar daha alt düzeydedir. Baron’un giyiminden, duruşundan buraya ait olmadığı anlaşılır. Önce kimse yanına gelmez. Dükkanlar ve lunapark kapanırken bir fahişe Baron’u gözüne kestirir.

Baron’un kendisini takip etmesini ister. Baron da bilinçsizce takip eder. Çünkü ilk [6] kez birinin dikkatini çeker. Bir süre sonra kadının yanına varınca yürürlerken arkadan iki kişinin geldiğini duyar. Baron’a bağırıp para isterler. Baron onlara karşılık bile vermez. Adamlar şaşırır. Onlara yüklüce para veren Baron onların yüzündeki mutluluğu görür.

O akşam kimi görse yardım etmek ister. Baloncu görür. Artık bitse de gitsem diyen baloncunun tüm balonlarını alır. Kek satan kadından kek alarak ona yüklüce bahşiş bırakır. Bodrum katlarda olan evlerin penceresinden içeriye paralar atar. Baron en sonunda yaşamının amacını ve kendi benliğini bulur. Bugünden sonra çok mutlu, yaşam dolu birisi olur. Gördükleriyle sohbet eder, yardımlaşır.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Kitap Bilgileri

Adı: Olağanüstü Bir Gece
Yazarı: Stefan Zweig
Sayfa Sayısı: 80
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Yılı: 2017

“Stefan Zweig” – Hakkında Bilgi

Avusturyalı yazardır. Varlıklı bir Yahudi ailesinden gelmenin olanaklarını iyi kullandı; Berlin ve Viyana’da merak duyduğu her dalın öğrenimini izledi. Renkli geziler yapma fırsatlarını da buldu. 1919-1934 arasını da Nazizmin gelişimini, yayılmasını Salzburg’dan izleyerek İngiltere’ye geçti. Savaşın ikinci yılında olabildiğince uzağa kaçabilme güdüsüyle Brezilya’ya kadar uzaklaştıysada Hitler’in uzun süren zaferleri moralini bozduğu için sarılacak umut kalmadığını sandı, ikinci eşiyle birlikte canına kıyarak yaşamına son verdi.

Şiir ve oyun denemelerinden romana geçti: Acımak (Ungeduld des Herzens dilimize ilkin Merhamet adıyla çevrilmişti) 1938. Asıl ustalığını anlatı türünde gösterd: Amok (1922), (Dağınık Duygular) , Satranç [7] Oyuncusu 1942. Sonunda kendine özgü anlatı türünü buldu. Drei Master (Üç Büyük Adam), Dostoyevski, Balzac, Dickens (1920); İnsanlık Tarihinde Yıldızın Parladığı Anlar (Sternstunden der Menschheit) 1927, Vertaine (1905), Verhaeren (1910), Romain Rolland (1920), Fransız İhtilâlinde Bir Politikacının Portresi; Fouche(1929), Marie Stuart (1935), Marie Antionette (1932), Hölderlin, Kleist, Nietsche 1925.

Avrupa kültürüne kökünden yakın olma şansına erişmiş bir yazı ustalığı ve çağdaş psikolojik (Freud) yöntemlerin ışığıyla canlandırdığı her kişinin iç dünyasını aydınlattı; bilinç derinliklerine, kişilik ipliklerine yaklaşmayı başardı. Die Welt der Gestern (Dünün Dünyası) adlı özyaşamsal anlatısı, anılara dönük özlemleri ölümünden sonra yayımlanınca dünyanın bütün dillerine çevrildi.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/olaganustu-bir-gece-stefan-zweig-ozeti/

URLs in this post:

[1] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/roman-ozetleri/

[2] Kadın: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kirmizi-sacli-kadin-orhan-pamuk-ozeti/

[3] koca: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

[4] Gişe: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kapali-gise-yalnizlik-serkan-ozel/

[5] düşünce: https://www.cokbilgi.com/yazi/dusunceyi-gelistirme-yollari/

[6] ilk: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyatimizda-ilkler/

[7] Satranç: https://kitap.cokbilgi.com/roman/stefan-zweig-satranc-ozeti/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.