- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

piruze ve oğullarıSinan Akyüz’ün “Piruze [1]” adlı romanının devamı olan “Piruze ve Oğulları” adlı romana, “Piruze“nin kısa bir özetinin yapılarak başlandığını görmekteyiz. Piruze’yi okuyanların tekrar hatırlamaları, okumayanların ise kitap hakkında fikir edinebilmeleri için Piruze’yi kısaca özetleyelim. şamda bir türk gelin piruze [1]

Piruze genç ve güzel bir İstanbul kızıdır. Ülke ülke dolaştığı diplomat babasının ardından Doğu’nun ışıklı şehri Şam’a gelir, anlatacağı hikâyeyi yaşamak bir yana, hayal bile edemez. Piruze’nin babası Abdullah Bey’in tayini Londra’dan sonra Suriye’nin başkenti Şam’a çıkar. O da ailesiyle birlikte Şam [2]‘a gider. O yıllarda liseyi yeni bitiren Piruze’nin tek hayali vardır: Londra’ya gidip üniversiteyi orada okumak. Fakat Abdyllah Bey, biricik kızını gözünün önünden ayırmak istemez.

Batı kültürüyle büyüyen Piruze, Doğu kültürüne uyum sağlayamaz. Her gün babasıyla tartışır [3]. Ama Piruze bakar ki çaresi yok, kardeşi Mesut’un gittiği İngiliz Okulu’nda yardımcı İngilizce öğretmeni olarak işe başlar. Burada ev sahiplerinin kızı Rima’yla tanışır. O da Şamlı zengin bir ailenin kızıdır. Rima sayesinde Piruze Şam’a ve Şam’daki yaşama alışmaya başlar.


Rima’yla Piruze renkli ve görkemli partilere giderler. Yine bir gün bu partilerin birinde Mira’yla ve Wassim’le tanışır. O gece Piruze ve Wassim birbirine aşık olur. Wassim zengin ailesini Piruzelere gönderir; ama kızını Batı kültürüyle yetiştiren Abdullah Bey kızının bir Arap [4] erkeğiyle evlenmesine karşı çıkar. Ne söylerse söylesin, kızını kararından döndüremeyen Abdullah Bey, son çare olarak Şam’da henüz yeni tanıştığı, yıllar önce İstanbul’dan Şam’a gelin gelen Sevim Hanım’ı kızını ikna etmesi için gönderir ama nafile.

Piruze aşık olduğu genç adamla evlenir. Piruze ikinci çocuğuna hamileyken kayınpederi kalp krizi geçirerek ölür. Wassim işlerin başına geçer. İşlerin de başına geçen Wassim, babasının ölümüyle daha da değişir. Artık anlaşılması güç bir insan haline dönüşmeye başlar. Piruze’nin Amer, İmad ve Rami adında üç oğlu olur. Wassim, Piruze’yi aldatır, hatta bu yetmezmiş gibi bir iftira yüzünden Piruze’yi öldüresiye döver.Kayınpederinin ölümünden sonra Piruzeler, Wassim’in babasının evine taşınırlar. Kayınvalidesinin evinde Piruze için hayat daha da zorlaşır ve karar verir. Artık Piruze bir yolunu bulup Türkiye [5]‘ye çocuklarıyla kaçacaktır. Her şeyi ayarlar, ama tam uçağa binecekken Wassim’in haberi olur ve uçağa binmeden yetişir. Piruze, Amer’e kendisini unutmamasını ve kardeşlerine iyi bakmasını söyleyeterk çocuklarını bırakıp oradan hızla uzaklaşır.

Piruze uçağa binememiştir; ama binbir güçlükle Türkiye sınırlarına girer ve İstanbul’a arkadaşının yanına gider. Zamanla Piruze iş bulur. Amer’in altıncı yaş gününde iş çıkışı bir pasta ve altı küçük mum alarak yaş gününü kutlar. Her geçen gün oğullarına duyduğu özlemi artar ve bu özlemi sürekli çantasında taşıdığı günlüğüne yazar. Bu özleme dayanamayan Piruze ara ara Şam’a gider; ama nafile. Çocuklarını göremez.

Piruze Wassim’in kaldığı eve kadar çocuklarını görmek için gider, kapıyı Wassim’in erkek kardeşi açar ve Piruze’yi görünce şaşırıp ona şiddet uygulamaya başlar. Sonra etraflarına kalabalık toplanır, kavgayı ayırırlar. Piruze İstanbul’a geri döner. Piruze İstanbul’da eşinden boşanmış bir avukatla evlenir. Wassim’in annesi de Wassim’e evlenmesi için kız bulur; ama Wassim kararlıdır ve kimseyle evlenmek istemez.

Oğullarının hasretinden yanıp kavrulan Piruze bu sürede kendini işine adar. Evlat hasreti bir gün olsun dinmez. Bir gün ofisine gelip yazı yazar ve sonra mağazaya çıkar. Arap bir müşteriyle ilgilenir. Kızın adı Alia Nahhas’tır ve Lübnanlıdır. Piruze kıza bir kahve söyler ve Alia’nın hayatından konuşurlarken, Alia’nın Şamlı Amer adında bir sevgilisi olduğunu, babasının adının Wassim olduğunu öğrenir. Piruze [6] şükreder, çünkü Alia’nın erkek arkadaşı oğludur ve çocuklarını görmek için bu büyük bir fırsattır. özlü sözler [7]

21 yıl 4 ay 13 gündür Piruze oğullarını görememektedir. Alia, Piruze’yle amer’i görüştürme sözü verir. Alia Beyrut’a gidince buluşma için bir restoran ayarlar. Piruze ve Amer sonunda buluşur. Piruze oğluyla bir hafta geçirir. Alia’nın ailesi zengindir ve Amer’in durumu çok da iyi olmadığından kızın ailesinin karşısına nasıl çıkacağını kara kara düşünür. Durumu öğrenen Piruze Amer’e iş imkânı sağlar, arabasını alır, düğününü yaparlar. Piruze diğer iki oğluyla da görüşür.

Wassim ölür. Wassim’in cüzdanından Piruze’nin fotoğrafı çıkar. Wassim’in annesi cüzdanından Piruze’nin fotoğrafının çıktığını ve oğulunu affedip affedemeyeceğini telefonda gelinine sorar. Piruze de güçlükle affettim deyip, hıçkırıklara boğularak ağlar.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Ya her şey aşktı ya da aşk hiçbir şeydi!

Seni de, beni de fena kandırdılar. Aşk diye bize anlattıkları, hayallerini kurdurdukları gerçek aşk değildi. İnsanın insana duyduğu aşk, “yasak elma”nın ta kendisiydi… Önce kadın ısırdı elmayı, sonra erkek ve her şey bu andan sonra şekillendi. Savaşların, paranın hükümdarlığında, korku imparatorluklarında, aşk en çok korkulandı ve bir o kadar da çarpıtılmaya çalışılan… Aşk ağza sakız edildi, bazen içi boşaltıldı, bazen günah dendi, bazen ağdalı sözcüklere sebep oldu. Üstüne perdeler indi, bulutlar örttü ışığı… İnsanlık yok olurken, aşkı da kirletti.

Formüllerden, stratejilerden, onu bunu tavlamaktan, elinde tutmaktan bahsetmiyorum. Bunları yapan, aşkı hiç anlamayan çokbilmiş, çok kitap var. Yaşamı anlamaktan, sen olmaktan, aşkı gerçekten yaşamaktan… Sana öğretilen değil, senin yaşattığın, seni yaşatan aşk. Aşkı anlatmaya, anlamaya yetmez düşüncelerin gölgesinde tanımlanmış aşk. Günlük yaşamın içinde kaybolmuş insanlar, ilişkiler, evlilikler, aldatmalar, aldanışlar, hayal kırıklıkları, namus ve ötesi… Belki sen, belki sevdiğin, belki çevrende var olan insanların gerçek hikâyelerini sayfalara serdim; aralarına karıştım. Yaşamı ve aşkı ayırmadan sana geldim. Seni, yaşamı, insanı, Tanrı [8]‘yı, evreni konuşmadan zaten aşkı konuşamazdık.

Bu yazdıklarımı sana kitap harfleriyle değil, yaşanmışlıklarımla yazıyorum. Sen okuyacaksın diye yazılmış değil. Karşında çırılçıplak kaldım, yüreğimi çırılçıplak bıraktım, seninle aşkı çırılçıplak konuşmak, paylaşmak için…

Sen hiç âşık oldun mu? Âşık olundun mu? Aşkı gerçekten yaşıyor musun? Neden sadıksın ya da değilsin? Gerçekten aldattın mı, aldatıldın mı? Aşkla mı seviştin gerçekten? Neden evlendin ya da evleneceksin? Sen kimsin? Ne için yaşıyorsun? Şimdi yanıt verme. Belki evlisin, belki bekârsın, belki imkânsız aşkın ortasındasın, belki aşka âşıksın, belki hovardasın, belki aşktan çoktan vazgeçmişsin, belki yapayalnızsınç… Sohbetin sonuna gelmeden hiçbir yorum yapma. Aşkla ilgili sana öğretilen birçok şeyi, hatta her şeyi unut öyle başlayalım… Sonra sen anlat, ben dinleyeyim.

Kitap Bilgileri

Adı: Piruze ve Oğulları
Yazarı: Sinan Akyüz
Sayfa Sayısı: 416
Yayınevi: Alfa Yayınları
Basım Yılı: 2014

“Sinan Akyüz” - Hakkında Bilgi

Sinan Akyüz [9] (d. Nisan 1972, Iğdır) Türk gazeteci ve yazar. Akyüz, orta ve lise öğrenimini çeşitli okullarda tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Yirmi üç yaşında gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğin hemen hemen her kademesinde çalıştı. Daha sonra gazeteciliğe ara verip Almanya’ya gitti. Bir süre sonra tekrar İstanbul’a döndü. 1996’da Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda çalışmaya başladı.

O dönem fotoğrafla tanıştı. Birçok yayın organına moda ve portre fotoğrafları çekti. 1999’da Sabah Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde çalışmaya başladı. 2001’de fotoğrafçılık mesleğine ara verip ağırlıklı olarak kitap yazdı. 2006 yılında ise Takvim Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı. Şu anda Takvim Gazetesi’nde köşe yazılarına devam etemektedir. Ayşen Akyüz ile evli olan yazar, ikiz erkek çocuk babasıdır.

ESERLERİ

Deneme [10]: Etekli İktidar (2003)
Öykü: Bana Sırtını Dönme (2005)
Roman [11]: İki Kişilik Yalnızlık (2007), Yatağımdaki Yabancı(2008), Sevmek Zorunda Değilsin Beni (2009), Aşk Meclisi (2010), Piruze: Şamda Bir Türk Gelin (2011), İncir Kuşlari (2012), Şahika Feraye (2013), Piruze ve Oğulları (2014)


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/piruze-ve-ogullari-sinan-akyuz-ozeti/

URLs in this post:

[1] Piruze: https://kitap.cokbilgi.com/roman/samda-bir-turk-gelin-piruze-sinan-akyuz/

[2] Şam: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Sam/

[3] tartışır: https://www.cokbilgi.com/yazi/tartismaci-anlatim-anlatim-bicimleri/

[4] Arap: https://www.cokbilgi.com/yazi/arap-alfabesi/

[5] Türkiye: https://turk-dunyasi.cokbilgi.com/turkiye-cumhuriyeti/

[6] Piruze: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Piruze/

[7] özlü sözler: https://www.cokbilgi.com/yazi/ozlu-sozler-anlamli-derin-ogretici-ozlu-guzel-sozler/

[8] Tanrı: https://www.cokbilgi.com/yazi/gok-tanri-dini-nedir-samanizm/

[9] Sinan Akyüz: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Sinan-Akyuz/

[10] Deneme: https://www.cokbilgi.com/yazi/deneme/

[11] Roman: https://kitap.cokbilgi.com/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.