- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

sadık bey, özetiSadık Bey 31 küçüklüğünden beri en yakın arkadaşı olan Ertuğrul ile aynı şirkette çalışır. Ertuğrul okul ve dersler konusunda zorlanır. Sadık Bey’in yardımları ile okulu bitirir. Ertuğrul’un babası esnaftır, dükkanları var. Sadık Bey ise öğretmen bir baba ve hemşire bir annenin çocuğudur. Okul [1] bittikten sonra aynı yerde çalışmaya başlarlar. Sadık Bey işlerde geri planda kalırken Ertuğrul önde ilerler. Aynı şirkette Ertuğrul patron olurken Sadık Bey muhasebe müdürü olur.

Sadık Bey otuz birli yaşlardayken Ertuğrul’un önerisi ile iş başvurusuna gelen yirmi yaşında Nuriye adlı bayanın işe alınmasına karar verir. Nuriye ile evlenirler. Nurcan adında bir kızları olur. Sadık ve Nuriye anlaşmayıp boşanırlar. Nurcan genç yaşında söz dinlemeyip serseri bir adamla evlenir. Caner adında bir oğlu olur. Nurcan sürekli Caner’in hastalığını bahane ederek babasından para ister.

Yine bir gün babasından oğlunun ameliyatı için para isteyen kızı, babasının efkarlanıp meyhaneye gitmesine sebep olur. Her zaman gittiği meyhaneye giden Sadık Bey, salonun tıklım tıklım dolu olduğunu görünce tek başına oturan bir adamın karşısına oturmak zorunda kalır. Sadık Bey’den sonra biraz daha oturan adam [2] kalkar. Meyhaneden ayrılmak üzere arabasına giden Sadık Bey, masada karşısında oturan adamın kendisini beklediğini ve Taksim’e gideceğini öğrenir. Adamı Taksim’e bırakıp evine geçen Sadık Bey kitap [3] okurken uyuyakalır. Garip şeyler olur.

Ertuğrul ve Sadık Bey yemeğe çıkar. Ertuğrul bir şirketten ortaklık teklifi aldıklarını ve bu sebeple bazı işçileri işten çıkarmayı düşündüklerini bu görevi de şirkette çalışan Perim Hanım ve Sadık’a verdiğini açıklar. Sadık dosyaları alarak inceler. Yıllardır şirkete emek veren, çocuğu olan insanların işten çıkarılacak olmasına çok üzülür. Nasıl karar vereceğini bilemez. İnsanların işe başlama tarihlerine bakmak ister.

Ertuğrul’un haberi olmadan bazı insanları koruyacak karar almak ister. Bunu öğrenen Ertuğrul Bey, Sadık’ı çağırır. Sadık çalışanların bilgilerini kendi şahsi bilgisayarına kopyaladığı için tazminatsız ve ikramiyesiz işine son verir. Bu karar karşısında yıkılan Sadık hiçbir şey söylemeden iş yerini terk edip eve gider. Hayatını gözden geçirir. Pişmanlıkları bir film şeridi gibi geçer gözünün önünden. Bu şirketi büyütmek için sevdiği kızın yanına Paris’e gitmekten vazgeçtiğini hatırlayarak büyük pişmanlık duyar. Sadık Bey evinde ölü bulunur.

Yapılan otopsi sonucunda Sadık Bey’in intihar ettiği bilgisine ulaşılır. Tek çocuğu olan Nurcan’a haber verilir.

neslihan imza
Neslihan KUTLU



Arka Kapak Bilgisi

Sadık Bey, ellili yaşların sonlarında, büyük bir şirketin küçük [4] hissedarı, boşanmış, bir kız çocuk ve bir torun sahibi…
Sadık Bey ertelediklerinin yerine koyduklarıyla yaşıyor ve özellikle anılması gereken bir sorunu da yok. Enikonu yolunda bir yaşam.
Ama Sadık Bey bir gün, değişirken farkına bile varmadığı şeyleri kurcalamaya kalkıyor…

Usta yazar Pınar Kür son kitabı Sadık Bey’le okurlarına sadece bir roman değil, her gün çeşitli benzerleriyle karşılaştıkları orta halli, orta sınıflı ve orta yaşlı efendi insanların karanlık dünyalarını da sunuyor.

“Merdivenleri ağır ağır çıkıyordu. Ve şiiri kendi kendine mırıldanıyordu: Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden… Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak… OLMAYACAK… Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak. Başını kaldırıp yukarı baktı. Yaşadığı apartmanın dar merdivenlerinin tepesinde sema falan yoktu – ya da işte görünmüyordu. Şiirin gerisini hatırlayamadı. Epey uzun sürdü beşinci kata varması. Daireyi gençliğinde alıyorsun, merdiven, yokuş gibi şeyleri tehditkâr bulmadığın yıllarda… Sonra günü geldiğinde… soluk soluğa kalıyorsun.”

Kitap Bilgileri

Adı: Sadık Bey
Yazarı: Pınar Kür
Sayfa Sayısı: 168
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 2016

“Pınar Kür” – Hakkında Bilgi

15 Nisan 1943’te Bursa’da doğan Pınar Kür’ün annesi Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan İsmet Kür’dür. Azerbaycan [5] Türkü olan babası Behram Kür ise Fransızca ve matematik öğretmenidir. . Işılar adında bir kız kardeşi vardır.  Çocukluğu, ailesinin işi dolayısıyla Anadolu’nun çeşitli kentlerinde geçti. Babasının UNESCO’da görev alması sonucu aile Amerika’ya gitti. Pınar Kür, New York’ta Forest Hill High School’a devam etti. Son sınıfta okulun tiyatro kulübüne giren Kür, o yıllarda “anlaşılmayan genç kız romanları” yazmaya başlar. Bu romanları İngilizce olarak yazan Kür’ün Türkçesi de oldukça iyidir. Zira bilinçli bir kadın olan annesi evde Türkçe konuşmanın yanı sıra çocuklarına Nazım Hikmet, Sait Faik Abasıyanık, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi önemli isimleri okutur.

Pınar Kür, on yedi yaşında ilk piyesi “Cowards All“u İngilizce olarak yazdı. 1960 yılında Türkiye’ye döndü ve İstanbul Robert Kolej’de üniversite eğitimine başladı. Üniversite eğitimi sırasında pek çok tiyatro oyununda oynadı, Şehir Tiyatroları’ndan teklif gelse de ailesinin karşı çıkması sonucunda, Pınar Kür oyunculuktan vazgeçse de oyun yazmaya devam etti. Sahnelenen ilk ciddi piyesi, “İki Başlı Adamın Tek Eli” adlı oyununu koleji henüz bitirmeden yazdı.

1962 yılının yazında Can Kolukısa ile tanıştı ve 1964 yılında da evlendi. 15 günlük yeni evli iken eğitimi için Paris‘e gitti. İktisat Fakültesi öğrencisi olan eşi ise bitirme sınavları nedeniyle daha sonra geldi. Pınar Kür önce bir dil okuluna devam etti Fransızca öğrendi. Sonra Paris‘de Sorbonne Üniversitesi‘nde Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine doktora yaptı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/sadik-bey-pinar-kur-ozeti/

URLs in this post:

[1] Okul: https://kitap.cokbilgi.com/roman/okul-evde-baslar-fatih-kalkinc/

[2] adam: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yasli-adam-ve-deniz-ernest-hemingway-ozeti/

[3] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[4] küçük: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-prens-ozeti-antoine-de-saint-exupery/

[5] Azerbaycan: https://turk-dunyasi.cokbilgi.com/azerbaycan-cumhuriyeti/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.