- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

sefiller özetiDünya klasiği olmayı başarmış, ünü yüzlerce ülkede yayılmış bir roman olan Sefiller, Fransız yazar Victor Hugo tarafından kaleme alınmıştır. Bu roman, yazıldığı dönemin yaşam şartlarını, kültürünü ve siyasi olaylarını da içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca insanın vicdanı ile yüzleşmesi, çaresizlik, adalet ve aşk gibi kavramlar da kitabın içerisinde kendisini hissettirmektedir. Kitap [1] yüzlerce dile çevrilmiştir. 1862 yılında basılmasına rağmen hâlâ her yıl milyonlarca satılmaktadır.

Ekmek Çalarak Hapse Giren Bir Genç

Sefiller romanı [2] Jean Valjean adlı bir karakterin 1815 ile 1832 yılları arasında başından geçen bir takım olayları konu almaktadır. Jean Valjean henüz küçük yaştayken annesini ve babasını kaybettiği için ablasının yanında yaşarken, eniştesi de vefat edince yokluğa ve sefilliğe sürüklenir. Yeğeni aç kalmasın diye bir gün ekmek çalar; fakat jandarmalar onu hemen yakalayıp beş yıl hapse mahkum ederler.

Bunu gururuna yediremeyen ve ablası ile yeğenine bakmakla kendini sorumlu tutan Jean Valjean, hapisten kaçmaya çalışır. Fakat çabaları pek olumlu sonuç vermez. Bununla da kalmaz, hapisten kaçmaya çalıştığı için cezası 19 yıla çıkarılır. Hapiste geçirdiği süre zarfında hayattan soğur, adalet anlayışını, insan sevgisini yitirir. Devlete, insanlığa vs. her şeye küskün bir hâlde hapisten çıkar. Mahkum olduğu için ona bir belge verilir ve bu belge hayatının her alanında onun ikinci sınıf insan muamelesi görmesine neden olur. Fransa’nın D kasabasına gider. İş ve aş bulamaz. Açlık ve sefillik içinde günler geçirir.

Psikopos’un Jean Valjean’ın Hayatını Değiştirmesi

Nihayet bir gün, D kasabasının yaşlı ve çok iyi kalpli psikoposu Jean Valjean [3]‘a sahip çıkar, ona sıcak bir yuva ve yemek verir. Günler sonra Jean Valjean içindeki kin ve nefretin, duygusuzluğun verdiği hırsla, psikoposun evindeki gümüş eşyaları, yemek takımlarını çalarak kaçar. Bu onu tekrar jandarmalarla karşı karşıya getirir. Bu eşyaların psikoposun evinden çalındığını düşünen jandarmalar bunu ona sormaya karar verirler. Psikopos, Jean Valjean’a bu gümüş takımları kendisinin hediye ettiğini söyler. Üstelik ona iki tane de şamdan hediye eder ve bunları hayatının geri kalanında hep iyi bir insan olmak için kullanmasını öğütler.

Yaşanılanlar Jean Valjean’ın insani duygularını yeniden ortaya çıkarır. Hayatında bir dönüm noktası olan bu olaydan sonra Jean Valjean, kalan ömrünü hep iyiliğe adamaya karar verir. Kuzey Fransa’daki bir kasabada mücevher alım satımı ile uğraşmaya başlar, geliştirdiği birkaç teknikle kısa sürede zengin olur. Ayrıca çok tanınan, iyi kalpli bir kişi olduğu için kasabada çok sevilir, hatta o kasabada belediye başkanı seçilir.

Varlıklı Belediye Başkanı Jean Valjean

Kasabanın müfettişi olan polis şefi Javert, olan bitenler arasında Jean Valjean’ın geçmiş hayatını araştırmaya başlar. Onun bir mahkum olduğunu anlar; fakat bulunduğu makam gereği ona bir şey yapamaz. Bu sırada Jean Valjan Fantine adlı dul bir kadınla tanışır. Kadın eşini kaybettikten sonra yokluk içinde kalınca, hayat kadınlığı yapacak kadar çaresizliğe sürüklenmiştir. Fantine’ye ve kızına Jean Valjean sahip çıkar; fakat kadın bir süre sonra hastalanıp vefat eder. Kızı Cosette’yi de Jean Valjean’a emanet eder.

Bu olaylar sırasında kasabada Jean Valjean’la isim benzerliği olduğu için başka bir kişi tutuklanır. Bunun üzerine iyi kalpliliği nedeniyle masum bir insanın boşu boşuna hapiste kalmasına gönlü razı olmayan Jean Valjean gerçek kimliğini açıklar ve hapise gönderilir. Fakat içinde Cosette’ye sahip çıkma fikri bulunduğundan tekrar hapisten kaçar. Cosette’yi alarak bir manastırda bahçivan olarak çalışmaya başlar ve kızı da manastıra öğrenci olarak yazdırır.

Cosette’nin Aşkı ve İsyan Günleri

Cosette geçen yıllar içinde Parisli bir öğrenci olan Marius Pontmercy adlı gence aşık olur. Bu sırada polis şefi Javert hâlâ Jean Valjean’ın peşindedir ve onun izini bulmuştur. Bunu fark eden Jean Valjean Fransa’da baş gösteren isyana katılır. Tesadüf odur ki Cosette’nin aşık olduğu genç Marius da bu isyana katılmıştır. İsyancılar sokaktaki bir çatışma sırasında Javert’in etrafını çevirirler. Polis şefi Javert, Jean Valjean’la karşı karşıya gelir.

Jean Valjean, polis şefini istese vurabilecekken onu bağışlar. Bu olay Javert’in hukuka, ahlaka ve adalete dair tüm duygu ve düşüncelerini derinden sarsar. Bir mahkumun kendisini affetmesine çok içerler. Bu sıkıntılar üzerine intihar eder. Çatışmalar sırasında ağır yaralanan Marius’u Jean Valjean sırtında taşıyarak lağım kanallarından dedesine götürür.

Gümüş Şamdanlar, Psikopos ve Son Ders

Marius uyandığında kendisini kimin kurtardığını bulmak ister. Bu arada Cosette ile görüşmeye devam eder. Jean Valjean Cosette’nin duygularına engel olmak istemez ve aşık [4] olduğu adamla evlenmesini ister. Ona yüklü miktarda para verir ve hayatından çekilir. Cosette ile Marius evlendikten sonra, hayatını kurtaran adamın Jean Valjean olduğunu öğrenir ve onu son bir kez görmek ister.

Jean Valjean yatağında yatarken, Cosette ile Marius çıkagelirler. Jean Valjean onlara, yıllar önce psikoposun kendi hayatını nasıl değiştirdiğini anlatır. Ve baş ucunda duran gümüş şamdanları Cosette’ye iyiliğin sembolü olarak hediye eder. Kısa süre sonra Jean Valjean vefat eder, Cosette ve Marius da mutlu bir birlikteliğe başlar.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu [5]Arka Kapak Bilgisi

Hugo, Sefiller adlı dev romanının önsözünü şöyle bitirir: “Yeryüzünde yoksulluk ve bilgisizliğin egemenliği sürdükçe, böylesi kitaplar gereksiz sayılmayabilir.” Yurdunun çıkarları adına siyasal kavgalardan hiç çekinmedi. Bu yüzden de tam yirmi yıl sürgünde kaldı. Sefiller de bu yılların ürünüdür (1862). Bu dev romanı, genç okurlara yalınlaştırılmış, kısaltılmış biçimiyle sunuyoruz.
Sefiller, kürek mahkumu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Jan Valjean, yoksul bir köylüdür, ailesini doyurmak amacıyla çaldığı yalnızca bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış, defalarca kaçma teşebbüsünde bulunduğundan cezası katlanmış ve on dokuz seneye çıkmıştır.

Fransız edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Sefiller, romantik akımın etkilerini taşıyan bir eserdir.

Kitap Bilgileri

Adı: Sefiller
Yazarı: Victor Hugo
Sayfa Sayısı: 416
Yayınevi: Sis Yayınları
Basım Yılı: 2014

“Victor Hugo” - Hakkında Bilgi

Tam ismiyle Victor Marie Hugo, romantik akımı kendine öncü edinen, Fransız romancı, şair ve oyun yazarıdır. Eserlerinde zaman zaman politik imalar görülür. Hayatının yetişkinlik dönemlerinde Kraliyet Hanedanı olmasına rağmen ilerleyen yaşlarında bu fikrinden sıyrılmayı başarmış ve bir Cumhuriyet destekçisine dönüşmüştür. Başarılı yazarın çocukluk yılları yaşadığı ülkede var olan siyasi karışıklıkların içerisinde geçti. Victor Hugo, yaşadığı devrin en büyük Napolyon destekçilerinden biriydi.

Eserlerinde politik imalara yer vermesinin en büyük sebeplerinden biri de, yaşadığı dönemlerde Fransa’da var olan siyasi bunalımlardı. Babası subay olduğu için ülkenin farklı farklı bölgelerinde ve şehirlerinde yaşama fırsatı buldu. Böylece hem farklı kültürleri daha yakından tanıdı hem de ülkenin sorunlarını halkın içinde yaşama fırsatı buldu.

Victor Hugo ilk romanını evlendikten bir yıl sonra yayımladı, ikinci roman ise bundan üç yıl sonra geldi. Tarihler 1840’lı yılları gösterdiğinde ise Hugo, Fransa’nın ve döneminin en başarılı şair ve edebiyatçıları arasında yerini aldı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/sefiller-victor-hugo-ozeti/

URLs in this post:

[1] Kitap: https://kitap.cokbilgi.com

[2] Sefiller romanı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/sefiller-victor-hugo-ozeti/

[3] Jean Valjean: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Jean-Valjean/

[4] aşık: https://www.cokbilgi.com/yazi/asik-oyunu-tarihi-turk-eglencesi/

[5] Image: https://www.cokbilgi.com/yazi/hakkimda/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.