- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

İngiltere’nin küçük bir kasabasında yaşayan 26 yaşındaki Louisa (Lou) Clark, sosyoekonomik durumu çok da iyi olmayan işçi sınıfı bir ailenin kızıdır. Yirmi yaşından beri çalıştığı kafedeki işini bir anda kaybeder. Ailesi ile yaşayan ve bu kafeden başka iş tecrübesi olmayan Lou’nun çabaları pek de iyi sonuç vermez.

Camilla Traynor oğlu Will Traynor için altı aylığına bakıcı aramaktadır. Bu alanda hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen Lou iş görüşmesine gider. Otuz beş yaşındaki Will iki yıl önce geçirdiği kaza sonrasında kötürüm olur. El parmakları dışında başından aşağısını hissedip hareket ettirememektedir. Bakıcılık alanında tecrübesi olmamasına rağmen Clark işe alınır. Çünkü zaten Will’in bir hemşiresi vardır. Tıbbi ve fiziki işhtiyaçları da karşılanmaktadır. Lou’dan beklenen tek görev, Will’e arkadaşlık edip onun moralini yeniden yükseltebilmektir. Kaza sonrası hayata küsen Will çok karamsar olur, hayattan bıkar ve tek kurtuluş olarak kendini öldürmeyi görür.

Lou [1], Will için elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışır. Ancak Will hiç oralı olmaz, sivri dil [2]lidir, huysuz olmak ve hayata karamsar bakmak için özel çaba sarf eden bir insandır. Empati kurunca insan Will’e hak vermiyor da değil. Çünkü hayattan sonuna kadar zevk alan bir adamken; İzlanda’da yüzmek, Yosemite’de kaya tırmanışı yapmak, kuruvasan yemeye Paris’e gitmek ve tabiki manken gibi kızlar etrafını çepeçevre sararken bir anda geçirilen kaza sonucu kendi yemeğini yiyemiyor, yürüyemiyor kısacası tek başına hiçbir işin üstesinden gelemeyen bir insan oluyorsun.

Hâliyle bu durum da kolay kabul edilebilir bir durum değil. İçine kapanması ve sivri dili sebebiyle son iki senedir çevresinde kimse kalmaz, zaten kendisi de kimseyi istemez. İlk başta böyle sivri dili olan adama insan kızsa da empati kurunca kızgınlık hissinden vazgeçiyor. İyi bir kalbi olduğunu Will kısa sürede tekrar gösterir, özellikle de söz [3] konusu Lou olduğunda…

Lou, Will’in aksine hayatını bu kasabada ve ailesinin yanında geçirmiş, biraz aykırı giyinen, kendi deyim [4]i ile görünmez olan insanlardan. Saf ve sıradan hâline rağmen, Lou insanda merak uyandırıyor. 20 yaşında talihsiz bir tecrübesi sonucunda hayatta bazı şeylerde ısrar etmenin anlamsız olduğunu anlamış ve kendine güvenli bir hayat sınırı çizerek sınırdan öteye geçmemeye karar vermiş. Will ile çalışmaktan en başlarda korksa da onu tanıdıkça duygusal olarak paralize olmuş.Will, Lou’nun potansiyelini fark edip hayatı yaşaması için onu o yöne doğru itmeye başladıkça, Lou da Will için bir ümit olabileceğini düşünerek ona izin vermeye başlar. Lou, önceden yapmadığı şeyleri Will ile yapmaya başlar. Önceden hiç alt yazılı film izlememiştir; ama Will ile izler ve çok beğenir. Will’in kontrol zamanlarında Lou onu hastaneye götürür. Canilla Traynor, gece gelemeyeceği için Lou gece de Will’in yanında kalır. Uzun süredir tıraş olmayan Will’i Lou ikna edip tıraş eder.

O gün Will’in kız kardeşi Georgina gelir. Lou, Bayan Traynor ve Georgina’nın konuşmalarını duyar. Will’in önceden intihar girişiminde bulunduğunu ve babasının onu kurtardığını öğrenir. Görevinin Will’in intihar etmesini önlemek olduğunu anlar. Will’in yaşamak istemediğini, ölmek için İsviçre’ye Dignitos’a gitmek istediğini öğrenir. Dignitos’ta ötenazi yasal olduğu için Will oraya gidecektir. Will ailesiyle anlaşma yapmıştır ve altı ay sonra gidecektir.

Lou bunları [5] öğrenince kendini kandırılmış hisseder. Ertesi gün Lou işi neden bıraktığını açıklayan bir mektup bırakarak evine gider. Bayan Traynor mektubu okuyunca soluğu Lou’nun evinde alır. Çünkü Will, Lou sayesinde güler, kaza sonrası [6]nda yapmak istemediği şeyleri Lou ile yapmaya başlar. Lou, Will’i gezmeye götürmek istediğini ve Bayan Traynor bunu kabul ederse işe döneceğini söyler. Lou, Will’i at yarışlarını izlemeye götürür; ama sonuç hüsran olur. Tekerlekli sandalye dolayısıyla sorun yaşarlar. Lou klasik müziği sevmez; ama Will’in hatrına birlikte giderler ve çok beğenir.

Lou Will’in kendi başına yazı yazabilmesi için bilgisayarına bir program indirir. Will buna çok sevinir. Çünkü artık yazılarını kendi başına yazabilecektir. Lou, Will’i sürekli dışarı çıkarmaya başlar. Şatonun etrafında, evin bahçesinde Will’i gezdirir. konuşma arasında Will, Lou’nun kasabadan başka bir yeri görmediğini öğrenir. Ona başka yerleri de gezip görmesinin iyi olacağını söyler. Lou, fırsatı yakalamıştır. Artık Will’i götüreceği yerlere kendisinin gitmek istediğini ve Will’in de eşlik etmesini söyler. Will, hasta olup hastaneye yatar. Bu boşluktan yararlanan Lou, kütüphaneye gider ve internetten Will’in durumundaki hastalarla konuşmaya başlar. Will’i nereye götürebileceği, nelerden hoşlanabileceği hakkında fikirler alır. Hastaneden çıkan Will’i Lou şarap tadımına götürür. Dönüşte Will, Lou’nun hep dövme yaptırmak istediğini ama ailesi kızar diye yaptırmadığını öğrenir. İkisi birlikte dövme yaptırırlar.

Bu arada Lou, Will’in yanına taşınır. Altı ayın dolmasına çok az bir zaman kalmıştır. Lou’nun Will’in kararını değiştirmesi gerekmektedir. Lou bir gezi planı düzenler, tüm hazırlıkları yapar. Sorun çıkmaması için her şeyi önceden ayarlar. Sorunsuz bir şekilde gidip çok eğlenceli bir tatil geçirirler. Önceden denemediği şeyleri deneyip mutlu olan Lou’yu gören Will de mutlu olur. Lou, Will’e ondan hoşlandığını söyler. Sakat olduğu için Will onunla birlikte olmak istemez. Kararını değiştirmediğini ve Dignitos’a gideceğini söyler. Lou ne söylese de Will’in kararını değiştiremez.

Ertesi gün kasabaya dönerler. Lou işi bırakıp evine döner ve uzun süre odasından çıkmaz. Sonra olanları ailesine anlatır. Bayan Traynor, Lou’yu arar ve Will’in onu görmek istediğini ve ondan Dignitos’a gelmesini istediğini söyler. Lou gitmek ister; ama annesi karşı çıkar. Lou annesine rağmen İsviçre’ye gider. Orada Will’le son olarak konuşur. Will, klinikte ötenazi ile derin bir uykuya dalar.

Will Lou’ya bir mektup bırakır. Bu mektuba uyan Lou Paris’e gider, Will, Lou’nun kendine hayat kurması ve üniversiteye gitmesi için para bırakmıştır.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu…

Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou’nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur? Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün…

“Sakin Son Bölümleri Otobüste Giderken Okumayin. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz.”
Tracy Williams

“Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz.”
Dooster

“Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor.”
The Independent

“Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap.”
Gill B.

“Bu hikâyeyi kitap [7] bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz.”
Romantic Book Lover

Kitap Bilgileri

Adı: Senden Önce Ben
Yazarı: Jojo Moyes
Sayfa Sayısı: 480
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: 2015

“Jojo Moyes” - Hakkında Bilgi

1969 Londra, İngiltere doğumlu olan Jojo Moyes yazarlık kariyerinde zirveye Senden Önce Ben romanı ile ulaştı. Yazarlık kariyerine 2002 yılında yayınladığı Sheltering Rain romanı ile başlayan ve o tarihten sonra bir çok esere imza atan ünlü yazar Türk okuyucuları ile en çok satan romanı olan Me Before You(Senden Önce Ben) ile buluştu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan kitaptan sonra Jojo Moyes’in Sevgilimden Son Mektup romanı da Türkçe [8]ye çevrildi.

Jojo Moyes Romanları / Kitapları:
Sheltering Rain 2002
Foreign Fruit 2003
The Peacock Emporium 2004
The Ship of Brides 2005
Silver Bay 2007
Night Music 2008
The Horse Dancer 2009
Sevgilimden Son Mektup – The Last Letter From Your Lover 2010
Senden Önce Ben – Me Before You 2012
Paris’te Balayı – Honeymoon in Paris 2012
Ardında Bıraktığın Kadın – The Girl You Left Behind 2012
The One Plus One 2014


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/senden-once-ben-jojo-moyes-ozeti/

URLs in this post:

[1] Lou: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Louisa/

[2] dil: https://www.cokbilgi.com/yazi/dil-nedir-tanimi-anlami-ve-aciklamasi/

[3] söz: https://www.cokbilgi.com/yazi/ozlu-sozler-anlamli-derin-ogretici-ozlu-guzel-sozler/

[4] deyim: https://deyimler.cokbilgi.com/

[5] bunları: https://www.cokbilgi.com/yazi/bunlari-biliyor-musunuz/

[6] sonrası: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yagmur-sonrasi-sarah-jio-ozeti/

[7] kitap: https://kitap.cokbilgi.com/

[8] Türkçe: https://www.cokbilgi.com/yazi/turkcenin-tarihi-gelisimi/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.