- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

toprak ana özetiToprak Ana, İkinci Dünya Savaşı’nda kocasını ve üç oğlunu cepheye gönderip, dört şehit veren bir kadının yaşadıklarını anlatmaktadır. Kitap, ömrünün sonunda toprakla dertleşen Tolganay’ın dilinden anlatılır. Ömrünün son demlerinde yaşadığı olayları toprak anaya anlatan Tolganay’ın hayatını gözden geçirelim:

Küçüklüğünden beri toprakla iç içe büyüyen Tolganay, henüz 17 yaşındayken bir hasat mevsiminde on dokuz yaşındaki Suvankul ile karşılaşır. O gün Tolganay ve Suvankul çalışmak için gece geç saatlere kadar tarlada kalırlar. O günden sonra hayatları boyunca hiç ayrılmazlar. Birlikte çalışarak ev alırlar ve art arda üç oğulları olur. İsimlerini Kasım, Maysalbek ve Caynak koyarlar.

Kasım büyüyünce baba mesleği [1] olan biçerdöverlikle yani hasat işi ile uğraşır. Maysalbek, çok çalışkan bir öğrenci olduğu için köyde öğrenimini tamamladıktan sonra şehre gidip öğrenimine devam edip öğretmen [2] olmak ister. Caynak ise yerinde duramaz, o kulüpten bu kulübe koşar. Aradan kısa [3] bir süre geçtikten sonra Kasım, Aliman adında çok zeki ve çalışkan biriyle evlenir. Her şey çok güzel giderken, ileriye dönük planlar yapılırken savaş çıkar. Kasım, köylülere hem cepheye yiyecek göndermek hem de kışı [4]n aç kalmamak için hasadı kaldırmak gerektiğini söyler. Köylüler büyük [5] bir gayretle çalışır.

Bu arada Tolganay [6] ve Aliman, onları askere uğurlarken çok zorlanırlar. Suvankul ve Kasım hasat işlerinin önleri olduğu için onlar gidince yerini Tolganay’a verirler. Hasat işlerini çok zorlanarak da olsa Tolganay halletmeye çalışır. Tolganay, Maysalbek’ten de bir mektup [7] alır ve mektupta Maysalbek’in de sınıf arkadaşlarıyla askere çağrıldığını, vedalaşamadığı için üzgün olduğunu yazar.

Köyde çok az erkek kaldığı için hasat işinde kadınlar ve çocuklar çalışmaktadır. Açlık kapıya dayansa da cephedeki askerler için herkes var gücüyle çalışır. Yine bir gün Tolganay’a bir telgraf gelir. Maysalbek’in istasyondan geçeceğini ve annesini görmek istediğini yazar. Caynak da annesi ile Aliman’ın istasyona gidip abisini görmelerini ister. Aliman ve Tolganay heyecanla istasyona gider.Aliman, Maysalbek’i bir kere o da nikahları kıyılırken görmüştür. Maysalbek ve Kasım birbirine çok benzer, o sebeple aslında Aliman kocasına duyduğu özlemi az da olsa kaynını görmekle gidermek ister. Aliman ve Tolganay bir gün boyunca dondurucu soğuğa karşı beklerler; ama gelen giden olmaz. Ertesi sabah biraz daha bekleyip köye dönmeye karar verirler. Çünkü Maysalbek’in bulunduğu trenin ne zaman istasyondan geçeceğini ya da geçip geçmediğine dair hiçbir bilgiye sahip değildir.

Beklerken bir tren görüp rayların kenarından “Maysalbek!” diye bağırır ve ona bakarlar. Tren hızla geçerken, trenin hiç durmadığını ve trenin kapısından birinin “Anaa, Aliman!” diye bağırarak, şapkasını annesine atar ve hızla geçen trenle artık görünmez olur. Tolganay oğluna sarılıp koklayamasa da onu görmek, Tolganay’ı çok mutlu eder. Köye dönüş yolunda oğlunun şapkasını göğsüne sıkıca bastırır. Zaman geçince en küçük oğul Caynak da askere [8] gider.

Bir gün tarladan eve dönerken köylünün avluda toplandığını gören Tolganay şaşırır ve oğlu Kasım ile kocası Suvankul’un şehit olduğunu öğrenir. Aliman ve Tolganay bu haberle yıkılır. Tolganay cepheye yiyecek göndermek gerektiğinin farkında olduğu için işlerin başına döner. Zaman [9] geçerken, Maysalbek’in de şehit olduğu Caynak’ın da savaşta kaybolduğu haberi gelir. Bütün bu olayların sonrasında köye bir çoban gelir. Kendini çok yalnız hisseden Aliman dabu çobandan hamile kalır.

Sonrasında çoban kaçar çünkü evlidir. Aliman da hamile kaldıktan sonra daha bir sessiz, geçimsiz biri olur. Tolganay yardımcı olmak ister; ama Aliman hiç konuşmaz. Aliman doğum yaparken bebeği doğar; ama Aliman ölür. Bu bebeğin adını Canbolat koyarlar. Canbolat, Tolganay’ın hayat kaynağıdır. Ondan başka kimsesi kalmamıştır hayatta. Tolganay, Canbolat’ı bağrına basar. Canbolat büyür, 12 yaşına gelir. Kasım gibi biçerdöverle de meşgul olmaya başlar. Tolganay, Canbolat’a gerçek babasının Kasım olmadığını nasıl anlatacağını düşünüp durur.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Erkekleri askere alınan köylerde geride kalanların çektiği sıkıntılar etkileyici bir üslupla anlatılır. Eldeki yetersiz yiyeceğin muhtaç olandan başlanarak dağıtılması, dört gözle beklenen hasat zamanları, umutların hasat zamanına ertelenmesi, savaş yüzünden ürünün hemen hepsinin merkezden istenmesi, boşa çıkan umutlar, yine açlık, sefalet, bir yandan cepheden gelen ölüm haberleri, umutsuz bekleyişler, savaşın uzun sürmesi üzerine aşağı çekilen cepheye çağrılma yaşı, yine gidenler, ayrılıklar, gözyaşları… Yani tek kelimeyle ve bütün zulmetiyle; savaş.

Kitap Bilgileri

Adı: Toprak Ana
Yazarı: Cengiz Aytmatov
Sayfa Sayısı: 138
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
Basım Yılı: 1999

“Cengiz Aytmatov” - Hakkında Bilgi

12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan’daki Talas eyaletinin Şeker köyünde doğdu. Babası Torekul Aytmatov, Sovyet Kırgızistan’ında seçkin devlet adamı idi, ancak 1937’de tutuklandı ve 1938’de kurşuna dizildi. Tatar kızı olan annesi Nagima Hamziyevna Abdulvaliyeva tiyatro aktrisiydi. Adı, Cengiz Han’dan esinlenerek konulmuştur. Gençliği sıkıntılı bir döneme denk gelmişti. O dönemde zaten yeni yerleşmeye başlayan siyasî sistemle, bir de savaşla mücadele etmek zorundaydı. Çok genç yaşta çalışmaya başladı; çünkü II. Dünya Savaşı’nın SSCB üzerindeki etkileri gençleri de etkiliyordu, yetişkinler savaşta olduklarından, gençlere büyük iş düşüyordu. On dört yaşında köyündeki sekreterliğe girdi. Burada tarım makinelerinin sayımı, vergi tahsildarlığı gibi işlerde çalıştı.

Köyünden, Kazakistan’a giderek Cambul Veterinerlik Teknik Okulu’nda okudu. Daha sonra şimdiki Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek’e giderek burada Frunze Tarım Enstitüsü’nde öğrenimine devam etti. Ardından Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’ne geçti ve 1956 ile 1958 yılları arasında Moskova’da okudu. Yazmaya bu yıllarda Pravda gazetesinde başladı. Yazdığı eserleriyle üne kavuştu ve 1957 yılında Sovyet Yazarlar Birliği’ne üye kabul edildi. 1963’te Lenin Ödülü’nü aldı. Eserleri yüz elliyi aşkın [10] dile tercüme edildi. 1990-1994 yıllarında Sovyetler Birliğini ve Rusya Federasyonunu, sonra ise 2008 yılına kadar Kırgızistan Cumhuriyetini büyükelçi olarak temsil etti.

Aytmatov, Gün Olur Asra Bedel romanının film çekimleri için gittiği Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti [11]‘nin başkenti Kazan’da 16 Mayıs 2008 rahatsızlandı ve böbrek yetmezliği teşhisiyle tedavi için Almanya’ya getirildi. Almanya’nın Nürnberg kentindeki Klinikum Nord’da tedavi gören Cengiz Aytmatov [12], komaya girdi.10 Haziran 2008 tarihinde Nürnberg’de hayatını yitirdi. II. Dünya Savaşı sonrası yazarları arasında yer alan Aytmatov, Cemile’den önce birkaç kısa hikâye ve Yüzyüze`yi yazdı. Ancak yazarın kendini kanıtlamasını sağlayan kitap Cemile oldu; Louis Aragon Cemile’yi “dünyanın en güzel aşk hikâyesi” olarak tanımlamıştır. Eserlerinde mitoloji ye oldukça yakın durdu; ancak onunki antik anlamından farklı olarak mitolojiyi çağdaş bir zeminde sentezlemek ve yeniden yaratmaktı. Eserlerinde mitlere, efsanelere ve halk hikâyelerine göndermeler yapmıştır.Eserleri 176 dile çevrilmiştir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/toprak-ana-cengiz-aytmatov-ozeti/

URLs in this post:

[1] mesleği: https://www.cokbilgi.com/yazi/meslek-secimi-yapmak/

[2] öğretmen: https://www.cokbilgi.com/yazi/ogretmen-ve-ogrenci-tipleri/

[3] kısa: https://www.cokbilgi.com/yazi/hazir-cevaplar-unlu-kisa-zekice-sozler/

[4] kışı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/bogurtlen-kisi-saraj-jio-ozeti/

[5] büyük: https://www.cokbilgi.com/yazi/buyuk-selcuklularda-kultur-ve-medeniyet/

[6] Tolganay: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Tolganay/

[7] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[8] askere: https://www.cokbilgi.com/yazi/askeri-rutbeler-siralamasi-tsk-ordu-nelerdir/

[9] Zaman: https://www.cokbilgi.com/yazi/durduramadigin-zamana-tutunmak/

[10] aşkın: https://kitap.cokbilgi.com/roman/askin-ev-hali-ahmet-bulut-ozeti/

[11] Tataristan Cumhuriyeti: https://turk-dunyasi.cokbilgi.com/tataristan-cumhuriyeti/

[12] Cengiz Aytmatov: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Cengiz-Aytmatov/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.