- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

üstümüzde gökyüzü, altımızda deniz özetiYaşlı kadın, torunu ile Hindistan’a seyahat ederken bir gemiyi görüp ağlamaya başlar ve kadın torununa hikayeyi anlatmaya başlar. Gemide aynı kamaraya düşen dört kadının hayat hikaye [1]leri anlatılmaktadır.

1946 yılında Avustralya’dan ayrılıp uçak gemisine binen yüzlerce kadının eşlerine kavuşma yolundaki maceralarını anlatır. Seyahat yaklaşık iki ay sürer. Gelinler tüm ailesini Avustralya’da bırakarak eşlerine kavuşmak için İngiltere’ye seyahat etmektedir.

En küçük gelin olan Jean on beş yaşındadır. Hamilelik yalanı ile gemiye binmeyi başarır. Gemide ergence tavırlar sergileyen, heyecanlı olan, nasıl davranması gerektiğini bilemeyen Jean’a iftira atılır. Donanmada her şey kısa sürede yayılır ve Jean’in eşi durumdan haberdar olup “gelme” diye mektup gönderir. Jean artık istenmeyen gelindir ve en kısa [2] sürede geminin karaya yanaştığı yerde gemiden indirilip dönüş işlemleri başlatılacaktır. Jean’in arkadaşları bu durumun bir iftira olduğunu kimseye inandıramaz ve Jean gemiden ayrılır. Sonrasında ondan haber alan çıkmaz.

Diğer bir gelin ise Avice’tir. Avice zengin birisidir. Lüks bir gemide seyahat etmek ister; ama eşine daha erken kavuşmak için bu gemiye binmeyi kabul eder. Kamaradaki arkadaşları onun pek dikkatini çekmez. Çünkü Avice gösterişi ve lüksü sever onlar öyle değildir. Avice gemide hamile kalır. Bunu eşine nasıl açıklayacağını düşünürken eşinden bir mektup [3] gelir; adam evli ve çocukları vardır. Sorumlulukları olduğu bahanesini öne sürerek evlenmeden dost hayatı yaşamayı teklif eder. Avice’in dünyası başına yıkılır. Gemide yangın çıkar ve Avice o gün bebeğini düşürür. Avice’in ailesine açıklama yapma gereği de kalmaz. Gemi İngiltere’ye varınca ailesi Avice karşılar ve durumu ailesine anlatan kız [4], ailesi ile evine döner.

Üçüncü gelin annesinin terk ettiği evde babası ve erkek kardeşleriyle yaşayan Margaret’tir. Aşık olduğu adamdan evlilik teklifi alan genç kız hamile olarak gemiye biner. Hamile olduğu için onun yolculuğu daha zorlu geçer. Margaret, annesinin hediyesi olan köpeği de gizlice gemiye bindirir. Margaret İngiltere’de kocası [5] ve kayınvalidesi tarafından karşılanır. Orada dört çocuk [6]ları olur. Margaret’in kayınvalidesi vefat edince Avustralya’ya göçerek mutlu mesut yaşarlar.

Dördüncü gelin Frances, içine kapanık ve kendi dünyasında yaşar. Frances, savaş alanında yaralanan askerleri tedavi eden hemşiredir. Eski [7] hayatında hayat kadınıdır. Bu durum gemide yayılır; ama gemide piyadelik yapan Nicol ona aşıktır. Nicol’ün de karısı boşanma davası açmıştır. Gemi İngiltere’ye demir attığında Nicol Frances ile evlenmek istediğini belirtir. Çift evlenip yeni bir hayat kurar, çocukları olur.

Kitabın başında bahsedilen yaşlı kadın Frances’tir. Torunu olaylara çok şaşırır ve ayrıntı öğrenmek isterken dedesi Nicol onları karşılamaya gelir.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Gözlerimi kapatıyorum şimdi. Dünyanın öteki ucunda seninle yan yana uyanacağım. Avustralya, 1946. Yüzlerce genç kadın uzun bir yolculuğa çıkmak üzere. Onları İngiltere’de yepyeni bir hayat bekliyor. Nişanlılarına ya da kocalarına kavuşmayı iple çeken bu kadınların tek ortak noktaları, savaş zamanında kalplerini Avustralya’da konuşlanmış İngiliz asker [8]lerine kaptırmış olmaları.

On altı yaşındaki çiçeği burnunda gelin Jean, mütevazı bir çiftçinin kıvrak zekâlı kızı Maggie, varlıklı ailesiyle gösteriş yapan Avice ve sessiz, melankolik hemşire Francis. Altı haftalık okyanus serüveninin, hayatlarını sonsuza dek değiştireceğinden ne bu dört kadının ne de gemideki diğer gelinlerin haberi var. Yine de hepsinin gözleri önünde bir gerçek duruyor: Bazen önemli olan varılacak nokta değil yolculuğun kendisidir.

“Bu kızlar bir harika… Sonunu deliler gibi merak edip uykusuz kalacaksınız!”
Morgenpost

“Tıpkı okyanusun dalgaları gibi bu roman da bitmeyen bir tutkuyla yükselip alçalıyor.”
The Times

“Enerjisiyle herkesi kendine çeken Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz herkese yazdan kalma bir gün yaşatıyor.”
Mirror

Kitap Bilgileri

Adı: Üstümüzde Deniz Altımızda Gökyüzü
Yazarı: Jojo Moyes
Sayfa Sayısı: 496
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: 2017

“Jojo Moyes” - Hakkında Bilgi

1969 Londra, İngiltere doğumlu olan Jojo Moyes yazarlık kariyerinde zirveye Senden Önce Ben [9] romanı ile ulaştı. Yazarlık kariyerine 2002 yılında yayınladığı Sheltering Rain romanı ile başlayan ve o tarihten sonra bir çok esere imza atan ünlü yazar Türk okuyucuları ile en çok satan romanı olan Me Before You(Senden Önce Ben) ile buluştu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan kitaptan sonra Jojo Moyes’in Sevgilimden Son Mektup romanı da Türkçeye çevrildi.

Jojo Moyes Romanları / Kitapları:
Sheltering Rain 2002
Foreign Fruit 2003
The Peacock Emporium 2004
The Ship of Brides 2005
Silver Bay 2007
Night Music 2008
The Horse Dancer 2009
Sevgilimden Son Mektup – The Last Letter From Your Lover 2010
Senden Önce Ben – Me Before You 2012
Paris’te Balayı – Honeymoon in Paris 2012
Ardında Bıraktığın Kadın – The Girl You Left Behind 2012
The One Plus One 2014


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/ustumuzde-gokyuzu-altimizda-deniz-jojo-moyes-ozeti/

URLs in this post:

[1] hikaye: https://www.cokbilgi.com/yazi/hikaye-plani-metin-inceleme-ornegi/

[2] kısa: https://www.cokbilgi.com/yazi/kisa-cizgi-noktalama-isaretleri/

[3] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-nedir-tanimi-ve-ozellikleri/

[4] kız: https://kitap.cokbilgi.com/roman/sozde-kizlar-peyami-safa/

[5] kocası: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kocan-kadar-konus-sebnem-burcuoglu/

[6] çocuk: https://rehberlik.cokbilgi.com/yazi/cocuk-istismari-ve-ihmali/

[7] Eski: https://www.cokbilgi.com/yazi/eski-turk-yasami/

[8] asker: https://www.cokbilgi.com/yazi/askeri-rutbeler-siralamasi-tsk-ordu-nelerdir/

[9] Senden Önce Ben: https://kitap.cokbilgi.com/roman/senden-once-ben-jojo-moyes-ozeti/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.