- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

Fakir bir ailenin çocukları olan Abdullah ve Peri, 1952 yılında Afganistan’ın Shadbagh adlı şehrinin küçük bir köyünde doğarlar. Peri’nin annesi onu doğururken kan kaybından ölmüştür. Karısının ölümünden sonra babaları Sabri tekrar evlenir ve yeni eşi olan üvey anne, çocuklarını çok da istememektedir. Babası sürekli işsizlik ve çetin kış şartları altında iş aramaktadır. Karısının kardeşi zengin bir ailenin yanında çalışmaktadır ve ailenin çocuğu olmamaktadır. Peri’yi bu zengin çifte evlatlık olarak verirler.

Peri ve Abdullah, bir kardeş olmaktan öte birbirlerinin her şeyidirler. Her zaman fedakârca ve sevgi [1] dolu yaşayan Peri ile Abdullah, Peri evlatlık verilince ayrılmak zorunda kalırlar. Abdullah [2] bu olaydan sonra çok üzülür; ama sekiz yaşında çaresiz bir çocuk [3], eli kolu bağlı bir şekilde bekler. Peri’nin ailesini tamamen unutması için, eski ailesi ile görüşmesi yasaklanır. Dayısı artık köylerine akraba ziyaretine gitmez. Dayısı, Peri için hizmetkârdan başka bir şey değildir artık.

Peri’nin annesi onu gezdirir, onun güzel vakit geçirmesi için uğraşır. Peri [4]‘nin üvey annesi ve babasının da arası çok iyi olmadığı için, anne tüm ilgi ve dikkatini Peri’ye yöneltmiştir. Peri’nin babası hastalanınca annesi ile Peri Paris’e gider. Peri, zamanının büyük kısmını dersleri ve öğretenleri ile geçirir. Zaman [5]la geçmişine dair her şey yavaş yavaş silinir gider.

Peri’nin içinde tarifi imkânsız olan bir boşluk duygusu vardır ve bu boşluk hiç dolmaz. Büyüyüp genç kız olunca üvey annesini bir kaza ile kaybeder. Ve sonra annesinin eşyalarına bakınırken, annesine ait bir sağlık raporu gözüne çarpar. Bir hastalık nedeni ile annesinin rahmi alınmıştır. Yani peri evlatlık olduğunu anlamıştır. Bunları öğrendiği sırada Peri hamiledir. Geçmişini araştırmayı, doğum sonuna kadar ertelemeye karar verir.


Peri’ye bir gün telefon gelir. Hizmetkâr olarak bildiği Nebi dayısı ölmüş ve ölmeden önce ona bir mektup [6] bırakmıştır. Peri mektubu okuyunca gerçek ailesiyle ilgili bilgileri de öğrenir. Abdullah’ı -yani abisini- bulmak için kasabaya dönmeye karar verir. Sekiz yaşında kardeşi Peri’den ayrılan Abdullah, büyüdükçe Peri’yi arar; ama bulamaz. Yıllar geçince Abdullah da evlenir ve bir kızı olur. Adını Peri koyar. Peri de uzun uğraşlar sonucunda abisini bulur; ama abisi kardeşini tanıyamayacak kadar hastadır.

Abdullah’ın durumu daha da kötüye gidince, onu bir huzurevine yerleştirirler. Abdullah’ın eşyalarını karıştırırken, Abdullah’ın kardeşine bıraktığı notu bulurlar. Abdullah kardeşinin eksikliğini bir ömür hissetmiş ve bir gün eninde sonunda kardeşine ulaşacağına inanarak mektuba içini yakan kardeş eksikliğini yazmıştır.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

Arka Kapak Bilgisi

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullaha sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbile varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil… Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak…

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistanın küçük [7]bir köyünde doğan ve okuru Kâbilden Parise, San Franciscodan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseininin yazarlığında bir dönüm noktası.

Kitap Bilgileri

Adı: Ve Dağlar Yankılandı
Yazarı: Khaled Hosseini
Sayfa Sayısı: 424
Yayınevi: Everest Yayınları
Basım Yılı: 2013

“Khaled Hosseini” - Hakkında Bilgi

Diğer adıyla Halit Hüseyni, Kabil doğumlu olup Alevilik mezhebine mensup bir yazardır. Babası Afganistan Dış İşleri Bakanlığında çalışmıştır. 1970 yılında baba Hüseyni, Afganistan Elçiliğindeki görevi dolayısıyla ailesiyle birlikte Tahran, İran’a yerleşmiştir. 1973 yılında Hüseyni ailesi, Halit’in erkek kardeşinin doğacak olması sebebiyle Kabil’e geri dönmüştür. Ailenin Afganistan’a dönmesinin ardından birkaç ay sonra da 40 yıllık Afgan lider Zahir şah kuzeni Davut Han tarafından düşürülmüştür.

1976 yılında Hüseyni’nin babası Paris’te kendine bir iş bulmuştur ve bütün ailesini bu şehre taşımıştır. Hüseyni Ailesi’nin Kabil yerine Paris’i tercih etmesinin sebebi, Afganistan’ın o dönemlerde içinde bulunduğu komünist baskıdır. Bu sebepten dolayı, Hüseyniler 1980 yılında ABD’den siyasi sığınma hakkı kazanmış ve San Jose, Kaliforniya’ya yerleşmişlerdir. Uçurtma Avcısı kitabında bu göç dolu yaşamına değinmiştir.

Hüseyni, 1984 yılında Independence High School Lisesi’ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul olmuştur. 1988 yılında mezun olan Hüseyni, ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp bölümüne girmiştir. 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles’taki Cedars-Sinai Medical Center’da tamamlamıştır. Hüseyni doktorluk mesleğine ilk kitabı [8] Uçurtma Avcısı’nı yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar (2004) devam etmiştir.

Hüseyni şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nda iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım etmektedir. Hüseyni, Kuzey Kaliforniya’da İran asıllı Amerikan eşi Roya ve iki çocuğuyla hayata devam etmektedir.

Kitapları:
– Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)(2003)
– Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns)(2007)
– Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed )( 21 Mayıs 2013)


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/ve-daglar-yankilandi-khaled-hosseini/

URLs in this post:

[1] sevgi: https://www.cokbilgi.com/yazi/ask-ve-sevgi-sozleri-1-guzel-sozler/

[2] Abdullah: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Abdullah/

[3] çocuk: https://kitap.cokbilgi.com/bolum/cocuk/

[4] Peri: https://kitap.cokbilgi.com/etiket/Peri/

[5] Zaman: https://www.cokbilgi.com/yazi/durduramadigin-zamana-tutunmak/

[6] mektup: https://www.cokbilgi.com/yazi/mektup-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

[7] küçük : https://www.cokbilgi.com/yazi/kucuk-unlu-uyumu/

[8] kitabı: https://kitap.cokbilgi.com/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.