- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

yaşlı adam ve denizSantiago sandalıyla balıkçılık yapan yaşlı bir adamdır. Seksen dört gündür bir tane dahi balık avlayamaz. Bu sebeple yıllardan beri yanında çalışan küçük Manolin bile, işi bırakarak bir başka balıkçının yanında çalışmaya başlar. Manolin vefalıdır, fırsat buldukça Santiago’nun yanına gelerek ona yardım eder. Günlerdir balık tutamayan adam [1]la arkadaşları dalga geçerler. O da ısrarla balık [2] tutmaya çıkmaz, havanın açılmasını bekler. Hava açılsın ki nasıl balık tutulduğunu göstersin arkadaşlarına. Havanın açılmasını beklediği günlerden birinde yine uyuyamaz ve kalkıp Manolin’i uyandırır. Güneş doğmak üzereyken Manolin’in yardımıyla kayığını denize indiren ihtiyar adam, günler sonra denize açılır. Hep aynı hızda durmadan kürek çeker.

Bir anda oltasının titrediğini fark ederek o yana bakar ve 85 gün sonra bir de ne görsün beş kiloluk orkinos [3] oltanın ucundadır. Tüm dikkatini olaya vererek orkinosu var gücüyle çekmeye çalışan Santiago, balığı çekemez balık onu çeker. “Keşke Manolin de yanımda olsaydı hem bana yardım eder hem de ne kadar büyük bir balık yakaladığımı görürdü.” diye söylenir. Balık hala direnmekteydi, bir ara gözü kayığına konan kuşa takılan adamın oltasını balık birden çeker.

Denize düşmekten son anda kurtulan ihtiyar balıkçı, yere kapaklanmaktan kurtulamaz. Bu esnada sol elini olta keser ve o elini hissedemez. Dinlenip canlanması için sağ elini kullanır. Birden fark eder ki olta yavaşça yükselir. Güneşte çok güzel parlayan balık, tekneden yarım metre daha uzundur. Ne kadar güzel olsa da onu öldürmeliyim diye düşünür. Öğleden sonra sandal yavaş yavaş ilerler. Balık bir kez daha su yüzüne çıkar; ama zıplayamaz. Zaman geçer akşam olur oltayı kolundan sökerek sandala bağlar ve karnını doyurmaya başlar sonrasında da biraz uzanır. Tam dalacakken eli hızla suratına çarpar. Olta boşalırken tüm gücüyle kalkar.

Denize açılalı üç gün olmasına rağmen o gösterişli balığı yakalayamaz. Balık iki saattir sandalın etrafında döner, durur. Balık da balıkçı da gücünün sonuna doğru gelirken Santiago kendini cesaretlendirir, “Pes etmemeliyim, yenilmemeliyim.” Balığın yaklaştığı an zıpkınını saplayan balıkçı bir süre sonra balığın suyun yüzünde hareketsizce yattığını görür. Onu sandala çekmek için gücünü toparlamaya başlar. Baş tarafa giderek solungaçlarından ipi geçirir ve balığı sandalın baş, orta ve kıç tarafına bağlamış olur. Balık en az yedi yüz kilo gelir. İstediği olan balıkçı yelkenlerini açarak yavaş yavaş yol almaya başlar.

Yol alırken köpek balıkları kan kokusunu alarak balıkçıyı rahatsız ederler, balığın dörtte birini yerler. Yaşlı adam köpek balıklarıyla baş eder; ama akşam çok fazla köpek balığının saldırısına maruz kalır. Köpek balıklarına sopasıyla vurdu sonuncuyu da etkisiz hale getirdiğinde artık sandalda yenecek bir şey de kalmaz.

Şu an düşündüğü tek şey evine gidebilmektir. Tüm ustalığını kullanarak saatler sonra limana yanaşır ve teknesini bağlar. Evinin yolunu tutan yaşlı adam eve varınca hemen uyur. Sabah Manolin gelir; ama yaşlı adam hala uyur. O uyanıncaya dek bekler. Ellerine bakar. Yaşlı adam “Yendiler beni Manolin!” diyerek tekrardan uykuya dalar. Manolin de karar verir artık ne olursa olsun yaşlı balıkçının yanından ayrılmayacaktır; çünkü o usta bir balıkçıdır ve ondan öğreneceği çok şey vardır.

neslihan imza
Neslihan KUTLUArka Kapak Bilgisi

Yaşlı Adam ve Deniz, HEMINGWAY’in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Kitap Bilgileri

Adı: Yaşlı Adam ve Deniz
Yazarı: Ernest Hemingway
Sayfa Sayısı: 136
Yayınevi: Bilgi Yayınları
Basım Yılı: 2006

“Ernest Hemingway” - Hakkında Bilgi

Doğduğu kentte gördüğü ortaöğrenimle yetinerek genç yaşta gazeteciliği seçti; mesleğinin hareket ve serüven dolu yaşamını tatmak amacıyla, keşfedilmemiş bir doğa özlemiyle deniz ve kara avcılığına tutkunluğu ömür boyu sürdü, kişinin ölümle yüzyüze geldiği savaş ve boğa güreşine ilgi duydu. Öykülerinin ve romanlarının birçoğu bu konuyu işler. Yaşamına damga vuran olaylardan biri de babasının canına kıyışı oldu. Bu yüzden çok sık olarak ölüm karşısında takınılan, alınması gereken davranış biçimlerini işledi, bir av tüfeğinin kazara patlamasıyla sonuçlandığı söylenen yaşamına gerçekte bilinçli olarak son verdi.

18 yaşında savaş gönüllüsü olarak orduya katıldıysa da, bir göz kusuru yüzünden cepheye gönderilmeyince Kızıl Haç ambulans şoförü olarak Avrupa’ya gitti, yaralandı, iyileşince bir İtalyan birliğiyle birlikte teğmen rütbesiyle savaşın sonuna kadar çarpıştı. Gazeteciliğini sürdürdü, dört evliliği den ilkini yaptığı bu yıllarda ülkesinde, Fransa’da, Almanya, İtalya, İsviçre’de yaşardı. Gazeteci kaleminin ürünlerini seçkin, özgün öykü ve roman [4]lara dönüştüren özel çalışmalara girişti: Güneş de Doğar. Birinci Dünya Savaşı sonrasında dengesini yitirmiş bir düzensizlik içinde umutsuzca mutluluğu arayan “yitik kuşak” yazarları arasında öne geçmesini sağlayan verimliliğini sürdürdü. Çağdaş uygarlık temposuna uygun bir teknik ve diyaloglara dayalı bir tasvir yöntemi uyguladığı için öykü ve romanları kolayca film olma olanakları taşıdığından hemen sinemaya aktarıldı:

Kilimancaro’nun Karları 1937, Çanlar Kimin İçin Çalıyor Pulitzer Roman Ödülü 1940. İspanya İç Savaşı’ndan okyanus balıkçılığına, boks ringlerinden boğa güreşi arenalarına genişleyen çatışma gözlemlerini yalın, süssüz, kısa cümleli, bol konuşmalı, deneysel psikolojik tekniğine uygun sevimli kitaplara dönüştürmede ustalaştı: İhtiyar Balıkçı, İhtiyar Adam ve Deniz. Eserleri dünya dillerine hemen çevrilen, filleri hemen çevrilen, filmleri en iyi yönetmen ve oyuncularca hazırlanan Hemingway, bu geniş ünün karşılığını görerek Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Tüm eserlerinde ekmek yolunda onurlu savaşan, en sert çatışmalarda bile töresel ve insanca değerlere sırt çevirmeyen yiğit ve özverili kahramanlar istedi, çağdaş insanın geçmişten gelen iyi örneklere dayalı doğru yapısını sergiledi. Ölümünden sonra ortaya çıkan birçok müsveddesi, eser bütünlüğüne kavuşturulup basıldı.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yasli-adam-ve-deniz-ernest-hemingway-ozeti/

URLs in this post:

[1] adam: https://kitap.cokbilgi.com/roman/ruh-adam-huseyin-nihal-atsiz/

[2] balık: https://kitap.cokbilgi.com/roman/kucuk-kara-balik-samed-behrengi/

[3] orkinos: https://www.cokbilgi.com/yazi/hangi-balik-hangi-mevsimde-yenir/

[4] roman: https://www.cokbilgi.com/yazi/roman-turunun-ozellikleri-tarihi-gelisimi-ve-temsilcileri/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.