- Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com -

yılanların öcü, fakir baykurtBayram,köyünün doğru söz [1]lü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış,ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye,ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan Haceli,Bayram’ın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için,daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından, sürekli Haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır.

İş öyle bir duruma varır ki muhtar Bayram’ı razı etmek için ayarladığı birkaç adamla dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar. Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda,dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır.

Kaymakam köye geldiğinde,köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat,bu olayların şokunu üstümden atlatamayan Bayram’ın annesi delirir.

Arka Kapak BilgisiEdebiyat [2]ın her dalında verdiği birbirinden başarılı ürünlerle çağdaş Türk [3] sanatının önde gelen adlarından biri olan Necati Cumalı, “Tütün Zamanı” genel adı altında düşündüğü üçlünün ilk romanı “Zeliş’te, çarpıcı bir aşk öyküsünü eksen alarak, tütün ekicilerinin yaşamlarını yansıtıyor. Aşkını, aile çevresine, bütün bir kasaba halkına karşı tek başına cesaretle savunan Zeliş, romanın yayımlandığı günden beri, Türk [4] edebiyatının en sevilen kadın kahramanlarından biri oldu. 1960’ta sinemaya, 1973’te televizyona aktarılan “Zeliş“, Türkiye radyolarında da, radyo oyunu olarak birçok kez yayınlandı.

Bir aşk romanı “Zeliş“… Necati Cumalı, Türk edebiyatının en sevilen karakterlerinden Zeliş’in aşkını, tütün ekicilerinin yaşamlarıyla harmalayarak anlatıyor. Aşkı uğruna aile çevresinin, bütün bir kasaba halkının baskılarına katlanan Zeliş’in aşkını…

Kitap Bilgileri

Adı: Yılanların Öcü
Yazarı: Fakir Baykurt
Sayfa Sayısı: 280
Yayınevi: Literatür Yayınları
Basım Yılı: 2013

Kitabın Konusu

Kitap,yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahramanı Bayram ve onun haklı mücadelesi.

Kitabın Ana Fikri

Fakir Baykurt 1929 doğumludur. Babası 1938,annesi 1978’de ölmüştür. Baykurt,ilkokulu Akçaköy’de bitirmiş, sonra Isparta’daki Gönen Köy Enstitüsü’ne girmiştir. Buradan 1948’de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla,Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek,öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O,sanata şiirle başlamıştır. Yılanların Öcü adlı romanıyla da 1970’te TRT Roman Başarı Ödülü’nü,1971’de TDK Roman Armağanı’nı, Kara Ahmet Destanı ile 1978 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Yılanların Öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir.

“Fakir Baykurt” – Hakkında Bilgi

Fakir Baykurt 1929 doğumludur. Babası 1938,annesi 1978’de ölmüştür. Baykurt,ilkokulu Akçaköy’de bitirmiş, sonra Isparta’daki Gönen Köy Enstitüsü’ne girmiştir. Buradan 1948’de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla,Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek,öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O,sanata şiirle başlamıştır. Yılanların Öcü adlı romanıyla da 1970’te TRT Roman Başarı Ödülü’nü,1971’de TDK Roman Armağanı’nı,Kara Ahmet Destanı ile 1978 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Yılanların Öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir.


Yazının kaynağı: Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com - https://kitap.cokbilgi.com

Yazının bağlantısı: https://kitap.cokbilgi.com/roman/yilanlarin-ocu-fakir-baykurt/

URLs in this post:

[1] söz: https://www.cokbilgi.com/yazi/ozlu-sozler-anlamli-derin-ogretici-ozlu-guzel-sozler/

[2] Edebiyat: https://www.cokbilgi.com/yazi/edebiyat-nedir/

[3] çağdaş Türk: https://www.cokbilgi.com/yazi/cagdas-turk-lehceleri/

[4] Türk: https://www.cokbilgi.com/yazi/turk-adinin-anlami-ve-kokeni/

Copyright © 2014 Kitap özeti, roman özeti | Çokbilgi.Com. All rights reserved.